Přišli jste o programy Nova Cinema a FANDA na satelitu? Poradíme vám

Satelitní služba Skylink ukončila vysílání populárních stanic Nova Cinema a FANDA ve standardním rozlišení. Pokud využíváte satelitní kartu Skylink a přišli jste o tyto programy, podívejte se na alternativní možnosti.

Ilustrační foto - fotobanka Shutterstock

Ilustrační foto – fotobanka Shutterstock

Nova Cinema a FANDA ve Skylinku už pouze v HD rozlišení

V pondělí 25. 4. 2016 bylo na platformě Skylink ukončeno dlouhodobé satelitní vysílání programů Nova Cinema a FANDA ve standardním rozlišení. Toto vysílání bylo ukončeno z důvodu postupného přechodu jednotlivých vysílatelů na vysoké rozlišení. Jednotlivé televizní stanice přistupují k tomuto kroku, jelikož podíl diváků závislých na SD rozlišení postupně klesá.

Diváci Skylinku mohou tyto programy i nadále přijímat, ale pouze v kvalitnější verzi ve vysokém rozlišení v rámci základního programového balíčku Digital HD. Co ale můžete dělat v případě, že nemáte k dispozici novou televizi v HD rozlišení?

První možnost – zakoupení HD satelitního přijímače

Nejjednodušší možností je investice do nového satelitního přijímače s označením Skylink READY. Tyto satelitní přijímače koupíte u mnoha prodejců za cenu kolem 2000 korun. Pouze nový přijímač vám ale nezajistí sledování všech programů. Důležitou součástí je i televizor s podporou HD.

Pokud ale nemáte modernější televizní přijímač a nemáte ani potřebu přecházet na HD rozlišení, nevadí. I tak máte několik dalších alternativ podle toho, zda chcete setrvat u poskytovatele Skylink nebo přejít k jinému poskytovateli satelitní televize.

Druhá možnost – zakoupení HD přijímače pro starší televizor

Majitelé starších typů televizních přijímačů mají v dnešní době problém sehnat vhodný satelitní set top box, který by mohli propojit se svým televizorem. I tak ale mohou zakoupit cenově dostupný set top box, který jim může sloužit ještě několik let. Zde se nabízí například model Openbox S3 Mini HD, což je přijímač s modulátorem a externím napájením.

Modulátor vám umožňuje propojit přijímač přes anténní kabel se starším televizorem a na něm běžným způsobem naladíte „analogový signál“. Přijímač má zabudovanou čtečku karet, která dle dostupných informací dokáže číst všechny karty Skylink vyjma těch s označením M7.

Satelitní přijímač z Ukrajiny Openbox S3 Mini HD dokáže přijímat HD programy a pomocí modulátoru lze tyto kanály sledovat i na starší televizi. Foto: prezentační fotografie Openbox.ua

Satelitní přijímač z Ukrajiny Openbox S3 Mini HD dokáže přijímat HD programy a má v sobě modulátor, s jehož pomocí lze tyto kanály sledovat i na starší televizi. Foto: prezentační fotografie Openbox.ua

Výbornou recenzi tohoto přijímače zpracoval Čestmír Polák pro server Digizone.cz. Přijímač mají v nabídce kamenné prodejny i e-shopy s elektronikou a satelitní technikou za cenu kolem 1800 korun.

Na tomto místě je ale potřeba zdůraznit, že příjem placené televize Skylink není s tímto přijímačem garantován. Přijímač vám programy Skylinku sice zobrazí, ale sledování placené televize nemusí být vždy bezproblémové.

Třetí možnost – přechod k jinému poskytovateli

Pokud nechcete zkoušet výše uvedené postupy, můžete ještě uvažovat o přechodu k jiné společnosti poskytující placenou satelitní televizi. Výrazný podíl kanálů ve standardním rozlišení má ještě služba freeSAT. Zde najdete i zmiňované programy Nova Cinema a FANDA v SD. Pokud jste doposud přijímali službu Skylink bez problémů, měl by být váš přijímač vhodný i pro freeSAT.

DOPLNĚNÍ 27.4.2016: I v případě přechodu na platformu freeSAT je ale potřeba počítat s tím, že časem bude muset divák řešit koupi nového přijímače nebo set top boxu (případně může požádat o dodání dotovaného přijímače zdarma ze strany operátora). Přechod k této platformě tedy doporučujeme pouze jako okamžité řešení momentální situace v případě, že jste přišli o některé televizní programy.

Část diváků může přemýšlet o kabelové televizi

K úspěšnému přechodu budete potřebovat aktivní přístupovou kartu freeSAT (lze zakoupit i předplacená řešení) a zároveň musíte mít možnost příjmu z pozice 0,8 východně. V tomto případe je tedy nutné otočení paraboly, což může provést placený technik.

Alternativou k zmíněnému postupu je přechod k poskytovateli kabelové televize. Rovněž ale musíte zvážit, zda ve vaší oblasti působí kabelový operátor, který vám může nabídnout řešení pro starší televizi.

Pokud přijímáte televizi na běžnou anténu, můžete ještě několik let zůstat u standardního rozlišení. Ilustrační foto Shutterstock.com

Pokud přijímáte televizi na běžnou anténu, můžete ještě několik let zůstat u standardního rozlišení. Ilustrační foto Shutterstock.com

Čtvrtá možnost – příjem na běžnou anténu (DVB-T)

Platforma DVB-T je určena pro méně náročné diváky, kterým stačí základní programy zdarma ve standardním rozlišení. Touto cestou můžete přijímat všechny kanály České televize, Novy (vyjma Nova sport), Primy a dalších skupin. Zde je potřebná pouze investice do základního set top boxu a standardní antény. Problémem může být nedostupnost nebo nedostatečná kvalita signálu v některých oblastech nebo nedostupnost některých stanic, na které jste byli doposud zvyklí.

Větší část českých domácností využívá běžnou anténu pro svou druhou nebo třetí televizi v domácnosti. Zvyšuje se však i podíl těch, kdo se rozhodli ponechat si anténu jako svůj hlavní způsob příjmu televizního vysílání. K tomuto vývoji přispělo i zavedení tzv. „servisního poplatku“ ze strany satelitní televize Skylink. Tento poplatek přinutil některé domácnosti, aby se vrátily k pozemní televizi, která je momentálně skutečně zdarma.

Autor článku:

Komentáře (2)

    1. juko

      Máte pravdu, doplnil jsem tuto informaci do článku.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .