ČT24 přinesla menší revoluci než se čekalo, Dance radio míří na FM

media-obecneMEDIÁLNÍ DIÁŘ – První lednový týden byl bohatý na události zejména v televizní branži. Česká televize nasadila novou grafiku svého zpravodajského programu ČT24 a přinesla nové pořady. Zajímavou zprávou pro fanoušky taneční muziky je i očekávání nového přírůstku v pražském éteru. Na frekvencích dnešního Rádia DJ by se měl objevit projekt Dance rádio, který bude výsledkem spolupráce FM produktu s internetovým a kabelovým provozovatelem.

ČT24 s novou grafikou nepředčila očekávání

Česká televize si pohrála s grafikou svého zpravodajského kanálu ČT24. Výrazná promokampaň, která předcházela programovým i vizuálním změnám však výslednému produktu moc nepomohla. Mnoho grafických změn se totiž neobjevilo. Do nového kabátu se převlékla hlavní zpravodajská relace Události, nový vizuál má i ekonomické zpravodajství a nové projekty Hyde park nebo Noční události. Další relace ale zůstaly s nynějším vizuálem – například Události, komentáře.

J. Koiš: ČT24 mnoho grafických změn neukázala

V kontextu celkových změn chybí zejména redizajn informačního kraulu ve spodní části obrazovky. Tohle je prvek, který každý divák zpozoruje na první pohled. Jediné co se v něm změnilo je zobrazování aktuálního času – místo hodin, minut a sekund se aktuálně zobrazují jen hodiny a minuty. Čtenáři RadioTV navíc upozornili na fakt, že na obrazovce jsou navíc další trvalé plochy, které diváka ruší u sledování. „Vlevo dole logo pořadu – Studio 6, Zprávy, Počasí, Sport, vše animované. K tomu ve Studiu 6 vpravo dole předpověď počasí (ikona, teplota, bio) a vpravo nahoře dnešní svátek. Tyto plochy jsou zcela zbytečné – na jaký pořad se dívám snad vidím a při přepnutí mi to napíše EPG,napsal v diskuzi čtenář XSC. Vysílání ve standardním rozlišení nenabízí zdaleka tolik prostoru pro podobné interaktivní prvky, o které se ČT24 nyní snaží. Celková plocha na obrazovce určená pro běžné vysílání se zmenšuje a tím se stává sledování tohoto programu méně pohodlné.

J. Koiš: ČT24 uvedla premiéru pořadu Hyde Park

Zajímavým oživením je ale nový interaktivní pořad Hyde park. Ten dramaturgicky navazuje na nedělní Vedlejší efekty ale s tím rozdílem, že ve studiu je jen jeden host a jedno hlavní téma. V samotné dramaturgii je víc prostoru pro divácké dotazy, názory a poznámky. „Není to o postavě moderátora, o dramaturzích, kteří si vymýšlejí scénáře. Je to zejména o tom, co si myslí diváci ČT24 o všem, co se děje kolem nás,“ říká jedna z moderátorek Pavla Kvapilová.

ct24-grafika-20101Nová grafika ČT24 není vidět všude…

Primu potěšili Simpsonovi, Novu zamotalo Městečko Twin Peaks

Vedení televize Prima muselo mít radost z nástupu seriálu Simpsonovi, který televize zařadila od prvního dílu na svůj „mužský“ kanál Prima Cool. Na Nový rok odvysílala Prima 10 dílů za sebou. Průměrná sledovanost dosáhla 104 tisíc diváků v cílové skupině 15+, což představuje 1,2 % z celkové populace. Pět dílů překročilo hranici 100 000 diváků. Server RadioTV.cz o tom informoval Filip Sychra z tiskového oddělení TV Prima. Začátek je to slibný, Prima navíc bude Simpsonovi o víkendech kombinovat i s Futuramou a bude vysílat dvě epizody za sebou. Skalní diváci se tedy mají na co těšit.

J. Koiš: Maratón Simpsonových se Primě vyplatil

I Nova nabídla skalním fanouškům kultovní seriál. V sobotu odvysílala premiéru díla Městečko Twin Peaks od režiséra Davida Lynche. Měla však potíže – vinou techniky prohodila první dvě epizody, které byly složeny z pilotního filmu. Ten je pro pochopení děje zásadní. Nova v sobotu odpremiérovala jen druhou polovinu filmu a její zástupci zprvu jakékoliv pochybení odmítali a odvolávali se na složitá autorská práva k pilotnímu dílu a seriálu jako takovému. V neděli odpoledne však mluvčí Novy a Novy Cinema Michaela Fričová přispěchala s omluvou a televize večer mimořádně odvysílala celý pilotní film znovu, rozdělený na dva díly.

J. Koiš: Nova zopakuje první díl Městečka Twin Peaks
J. Koiš: Nova Cinema odvysílala úvod Twin Peaks jako dva díly seriálu
J. Prohaska: Twin Peaks – Nova se zachovala korektně

Jelikož šlo o mimořádnou programovou změnu, další plánované pořady musely být odvysílání s časovým posunem. Nova Cinema však v noci vysílá pouze grafický monoskop a tudíž nemusela kvůli prodloužení vysílání udělat žádné výraznější programové změny. „V tomto smyslu patří Nově poděkování za to, že podobná díla je ještě schopná uvést na obrazovku, a že program Nova Cinema využívá skutečně jako alternativu, aby přilákala různé skupiny diváků. Doufám, že tento trend přetrvá i nadále,“ napsal na margo opakování seriálu spolupracovník RadioTV Jerry Prohaska do svého blogu.

porad-simpsonovi-velkySeriál Simpsonovi měl úspěšnou premiéru na Primě Cool

Dance rádio míří do éteru, Hitrádio Orion rozdává peníze

V rozhlasovém světě se největší pohyby udály v mediálním domě Lagardere. Rádio Bonton uvedlo zbrusu nový zvukový obal, došlo k obměnám moderátorů. Radio DJ naopak ve velkém zrušilo večerní DJ sety a připravuje se na změnu názvu a částečně i formátu. S novinkou přišla také Frekvence 1, kosmetické změny programu proběhly v prosinci, nyní přichází soutěž.

M. Petera: Leden přinesl moderátorské přesuny v rádiích

Nejdůležitější zprávu pro posluchače však přinesla úterní tisková zpráva RRTV, kde se píše, že do pražského éteru se zřejmě podívá internetové Dance rádio. Pod touto značkou by totiž mělo působit právě pražské Rádio DJ. Výsledný produkt tedy bude patrně výsledkem vzájemné spolupráce a příznivci taneční hudby se tak dočkají dalšího zajímavého počinu v pražském éteru. Podrobnosti o chystaném projektu přineseme v pondělí, kdy se Rádio DJ rozloučí se svými posluchači. Samotné Dance rádio poutá na svých webových stránkách na „novou éru“, která se začne v noci z neděle na pondělí.

J. Koiš: Dance rádio míří do pražského éteru

danceradio-odpocitavanieOdpočet do začátku FM vysílání Dance rádia

V prvním lednovém týdnu se roztrhl pytel i se soutěžemi. Severomoravské Hitrádio Orion připravilo soutěž o desítky tisíc korun ve formě poukázek do kasína. Bank se aktuálně vyšplhal na 21 tisíc korun. Pražské rádio Kiss 98 zas nabízí svým posluchačům Práci snů s nadstandardním platem 500 Kč za hodinu. Náplní práce bude poslech rádia, nástup do zaměstnání je pro všechny přihlášené v pondělí 11. ledna.

J. Koiš: Hitrádio Orion nabízí tisícové poukázky do kina
M. Petera: Kiss 98 uvádí Večerní návštěvy a Práci snů

Další zajímavostí ve zkratce…

Platforma Magio Sat před startem: velké ambice, chybí exkluzivita
Ještě týden zbývá do startu páté slovenské satelitní platformy Magio Sat. Projekt slovenské značky T-Com a maďarské T-Home dostane od 15. ledna konkrétní podobu. Magio Sat má velké ambice – vedle slovenského trhu může významně ovlivnit i českou podobu placené televize. Naplnění stanovených cílů však bude hodně těžké. Otázkou zároveň zůstává, kdy se platforma Magio Sat se svou interaktivní nabídkou rozšíří do České republiky. Slovenský trh je pro hráče podobných rozměrů poměrně malý a synergie se společnosti T-Mobile v ČR by byla logickou volbou.

Kroky rozhlasové digitalizace – posloucháte rádio přes televizi?
Digitální terestrické vysílání rozhlasových stanic je v České republice pořád hudbou budoucnosti. Už dnes ale můžete udělat první krok, pokud si zvyknete poslouchat rádio přes televizní platformy. Zvuk můžete vnímat přímo z reproduktoru televizního přijímače nebo můžete k set top boxu připojit reprosoustavu. Počet posluchačů ale zatím není natolik výrazný, aby se soukromým rádiím vyplatilo investovat do DVB-T nebo satelitní distribuce.

Satelitní služba Digi TV mění karty, kódování zatím ne
Satelitní platforma Digi TV začíná řešit dlouhodobý problém s neautorizovaným příjmem. Na trzích, kde působí, se rozhodla pro plošnou výměnu klientských karet. Zatím se tato změna dotkne Rumunska a Maďarska, časem by ji měli pocítit i čeští a slovenští diváci této služby.
GLOSA: Satelitní televize Digi TV už jen za hotové?

Reportér pořadu Na vlastní oči Stanislav Motl bude mít pořad v Českém rozhlasu a České televizi
Tvůrčí tým druhého programu Českého rozhlasu doplní Stanislav Motl z investigativního pořadu Na vlastní oči. Známý televizní publicista zde dostane prostor každou sobotu. Televize Nova totiž svůj investigativní pořad definitivně zrušila. Motl zároveň připraví i cyklus dokumentů pro Českou televizi.

porad-na-vlastni-oci-velkyPořad Na vlastní oči je definitivně minulostí…

Digitalizace v roce 2010: Multiplex 1 dokryje celou republiku, dvojka zrychlí rozvoj
V letošním roce se proces televizní digitalizace ponese ve znamení konečného dobudování první veřejnoprávní sítě a uvedení druhého multiplexu s nejsledovanějšími komerčními stanicemi na dalších vysílačích velkého výkonu. Programově nejslabší síť 3 by se letos měla objevit ve třech nových regionech.

Studio 6 a Události, komentáře si diváci našli i na ČT24
Mnozí lidé ve zpravodajství České televize se obávali, co se stane ve chvíli, kdy se budou zpravodajské pořady Studio 6 a Události, komentáře vysílat výhradně na ČT24 a opustí ČT1, respektive ČT2. Katastrofické scénáře nenastaly a diváci si své pořady našli.

Německá televize Das Vierte se dobrovolně vzdala večerního vysílání
Satelitní televize Das Vierte se v analogu vzdala hlavního vysílacího času, a kvůli šetření bude vysílat jen 12 hodin denně a jen ve dne. Zbytek vysílacího času na analogové frekvenci bude využívat teleshoppingový kanál MediaShop.

Víte o další zajímavé události tohoto týdne? Podělte se v diskuzi pod tímto článkem…

Autor článku:

Komentáře (10)

 1. pevy

  Pane Koiši, pitomost z článku o digitalizaci v roce 2010 (mux 2 podle Vás uvede do provozu devět nových vysílačů velkého výkonu) klidně zopakujete v tomto souhrnu – té diskuze pod původním článkem jste si evidentně asi ani nevšiml….To jsme to dopracovali.

  1. juko

   Omlouvám se, nějak mi to uniklo. Opraveno, díky.

 2. apeiron

  To ,že Dance rádio jde na FM je věc chvályhodná,to že bude vysílat na frekvencích rádia DJ však není žádná výhra.Vysílače jsou o velmi malém výkonu(0,1kW),navíc frekvence 89 MHz je silně rušena ČRo1 radiožurnálem(Plzeň-Krašov 89,1 MHz)takže rádio DJ už není slyšet ani na okraji Prahy.Na druhé frekvenci rádia DJ (102,9 MHz,Praha-Jinonice)vysílá zase silný vysílač Rádia Impuls(České Budějovice,Kleť 102,9 MHz)takže tam je situace obdobná.Sice tedy bude Dance Rádio na FM ,ale slyšitelné pouze v okruhu několika málo kilometrů od vysílačů-tedy pouze na území Prahy…
  Mimopražští si mohou nechat zajít chuť nebo zůstat u poslechu přes net…

  1. PV

   jojo, předpokládám že výsledky -i když vzhledem k pokryjí jistě nebudou špatné- z tohotu důvodu celoplošky neohrozí. Ale není všem dnům konec, a taky věřím v „možnosti nových technologií“ :o). Výhra to je z víc důvodů.

  2. Jose

   Co jsou ,,nové technologie“ ? Na NETu až na opravdové vyjímky a ty zcela největší křupany tj. asi 5 kousků, ani to možná, už ne, jsou úplně a zcela všichni. V DRM pro změnu, není NIKDO a testy udělalo jen ČRo 6. V DAB+ dělalo testy ČRo, Proglas a Dance rádio. Ovšem ČRo se nyní, pod vedením p.Medka, od DAB+ odklání a pochybuji, že Dance Radio s Fleischmannem, by se do něj hrnulo, když Fleischmann byl jedním u největších křiklounů, posichrovat si licence na FM, do roku 2025, pro svoji F1 a E2. V IPTV O2, je výběr slušný, to zde bylo napsáno. V kabelovkách, jak v které, v některé slušný, v jiné neslušný. V DVB-S je pouze půlka ČRo, Proglas a Beat, vzhledem k nezájmu všech ostatních českých stanic o DVB-S, nezdá se mi, že by tam chtěl jejich počet vrůst o Dance rádio. V DVB-T je opět půl ČRo a Proglas. Jednu dobu se proslýchalo, že do něj chce Dance rádio vstoupit. Naštěstí si to asi včas rozmysleli. Takže zrovna v ČR tedy v nové technologie nikterak nedoufám. Všichni se drží pouze FM a NETu a maximálně jsou v tom, či onom kabelu, či IPTV. Jo a ještě jsem zapomněl, DVB-H, T-Mobile z ČTÚ, prostě a jednoduše, odstřelili celé.

  1. Jose

   To asi dost těžko, když ze všech regionálních stanic je tam pouze ČRo 5 Region Středočeský kraj. Chceš snad tvrdit, že mohu ze satelitu poslouchat ČRo 5 Brno nebo ČRo 5 Ostrava nebo ČRo 5 Olomouc atd. Nemůže, že. Tak je tam prostě půlka stanic ČRo. Tak to je. Na netu jsou všechny. Na satu ne, jenom půl.

  1. Jose

   To se nemáš zač omlouvat. Prostě je jich tam půl a dva soukromníci. No a Slovensko tam má všechny regiony veřejnoprávního rohlasu a má ho tam celý a deset soukromníků. /Aby nedošlo k nedorozumění 5 soukromníků je na Thoru – Hornet, Expres, One, Kiss a Hit./ Takže Slovensko tam má i slovenský Hey i slovenskou Evropu 2 i slovenský Kiss. A my tam máme půl ČRo, Proglas a Beat. Dokonce ani ty naše veleslavné a všude prosazované celoplošky jako Impuls a Frekvence 1 tam nejsou. Takže prostě předpokládám, že když Fleischmann tam nedal ani Frekvenci 1 ani českou Evropu 2, tak že tam nedá ani Bonton ani Dance rádio. Což jsou teď jeho rádia.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .