Rok 2008 – rok českých rádií (I.)

Končící rok byl z hlediska rozhlasového trhu kontroverznější než v minulosti. Odehrála se válka mediálních skupin o odpojování lokálního programu a síťování, následovala jednání o podobě digitalizace. V Praze vzniklo Ethno rádio, v Liberci Rádio Dobrý den, z Orlíku nad Vltavou bylo spuštěno Rádio Orlík a ve Valašském Meziříčí Rádio Valašsko. Pražské Info Radio dokončilo proměnu na Rádio DJ, vznikla nová sít Rock rádií a z FM pásma se vytratilo ČRo 4 Radio Wave.

Událostí na rozhlasovém trhu bylo v roku 2008 opravdu hodně. Společným znakem bylo síťování stanic v rámci mediálních skupin, ale i vznik menších nezávislých stanic na lokálních trzích. Mezi plusy uplynulého roku můžeme zařadit vznik nového rádia na Liberecku, na Táborsku, na Valašsku, ale i spuštění dalšího alternativního rádia v Praze. Mezi mínusy se řadí posluchačská vzpoura proti nové podobě Radiožurnálu, „vyhnání“ ČRo 4 Radia Wave z pražského FM éteru, zánik studentského internetového Rádia Akropolis a spory mezi nejsilnějšími mediálními skupinami ohledně lokálního odpojování reklamy a síťování stanic. Pojďme se na některé události podívat chronologicky.

V dnešní první části sumarizujeme dění od ledna do června 2008.

Leden: Protesty proti novému Radiožurnálu, síťování Fajn rádií, rozmach rádií Blaník, konec Rádia Akropolis

„Nebývale velká vlna odporu vznikla mezi posluchači Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu po Novém roce, kdy vlajková veřejnoprávní stanice představila svou výrazně upravenou podobu připravenou novou ředitelkou Barborou Tachecí. Diskuzní fóra magazínů zaměřených na média, ale i samotného Radiožurnálu byla zaplavena příspěvky nespokojených posluchačů, vzniklo několik petic a svou polívku si přihřála řada blogerů,“ napsal Radek Dresler k novému Radiožurnálu, který se z přijímačů ohlásil v první lednový den. Změnami prošlo zpravodajství, programová skladba, i jingly. Vše se výrazně zdynamizovalo a zmodernizovalo pod taktovkou Barbory Tachecí, leč změny se nesetkaly s pochopením u tvrdého jádra posluchačů. Tachecí byla posléze odvolána, i kvůli medializované psychické nemoci, kterou tehdy procházela. Její práce ale přinesla ovoce a Radiožurnál získal v mezi prvním a druhým kvartálem 2008 téměř 80 tisíc nových posluchačů týdně v rámci celého pololetí.

Fajn rádia, které do konce roku 2007 fungovala odděleně se stejnou značkou, programovými prvky a hudebním formátem se v lednu sdružila do programové sítě, která vysílá ze dvou produkčních center v Praze a v Ústí nad Labem. Regionální mutace Fajn rádia Agara, Hity a Life zůstaly s vlastními jingly a odpojovaným zpravodajstvím. Fajn North Music pokračuje s vlastním celodenním programem a některé bloky dodává i do ostatních regionů.

Rodina rádií Blaník se rozrostla v lednu o dva nové členy – Rádio Děčín (Blaník Severní Čechy) a Eldorádio (Blaník Jižní Čechy). V prvních únorových dnech k nim přibylo ještě Rádio Karolína (Blaník Západní Čechy). Po šesti letech zmizelo z českého internetu Radio Akropolis, které jako první vsadilo na plnoformátový moderovaný program šířený přes internet.

Únor: Impuls se přiblížil k 2,2 milionům posluchačů týdně, začal spor o síťování a lokální reklamu, proměna Info rádia na Rádio DJ

V únorových výsledcích Radioprojektu za 3. a 4. kvartál 2007 se Rádio Impuls dostalo na své dosavadní maximum 2,193 milionu posluchačů týdně. Nezávisle na tom se ale na trhu rozhořel spor o odpojování lokální reklamy na celoplošných stanicích. Skupina Media Bohemia, která vlastní nejvíce rádií s lokálními licencemi byla nespokojena s tím, že stanice Impuls, Frekvence 1 i Evropa 2 vysílají v různých regionech různou reklamu v jednom čase. Provozovatelé „velké trojky“ zas namítali, že odpojování mají přímo ve své licenci a nelíbil se jim proces programového sjednocování regionálních stanic Media Bohemia. Celý spor řešila i mediální komise Poslanecké sněmovny, později se ale obě strany dohodly na tom, že nejednoznačnou právní úpravu této věci může vyřešit jedině novela mediálního zákona.

Pražské Info rádio 89FM dokončilo v únoru svou proměnu na Rádio DJ, o kterou dlouhodobě usilovalo. Po postupných změnách názvu z Info rádio na Info DJ se značky „info“ zcela vzdalo. Pod svou novou značkou Rádio DJ komunikuje jako „urban dance radio“, a k vinohradské frekvenci 89.0 MHz získalo ještě kmitočet v 102.9 v pražských Jinonicích.

Březen: Zásadní programové změny na Frekvenci 1, zrušení odvolání členů bývalé RRTV

Počátkem března rozjela Frekvence 1 zcela nové programové schéma. Došlo k zásadním změnám v programu, byl zavedený nový staniční hlas, nový slogan a nové pořady. Z původního schématu zůstal jen Křížový výslech a Sexy život, dva dlouhodobě nejposlouchanější pořady F1. V programu se objevil tříhodinový blok styl s Dianou Kobzanovou, Sportbar s Alešem Valentou nebo Česká romantika s Danem Kostkou. Frekvence 1 s novými tvářemi slavila úspěch, v Radioprojektu se stala jednoznačným skokanem roku.

Premiér Mirek Topolánek zrušil odvolání šesti členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, které se událo po prohrané desetimiliardové arbitráži v kauze TV Nova. O neplatnosti odvolání bývalých členů RRTV rozhodl ještě v květnu 2007 Městský soud v Praze vrátil celou kauzu premiérovi Mirku Topolánkovi k dalšímu řízení. Ten rozhodnutí soudu vyhověl a odvolání radních zrušil, co fakticky znamenalo, že Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Josef Musil, Jiří Novotný, Petr Štěpánek a Petr Žantovský byli formálně členy Rady do řádného skončení jejich funkčního období.

Duben: Digitální novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání šla do Senátu

V dubnu se poprvé začalo veřejně diskutovat o digitální novele mediálního zákona. Současní provozovatelé rádií se dohodli na tom, že společně vypnou FM pásmo orientačně v roce 2020 a zajistí potřebnou součinnost u plynulého přechodu na digitální rozhlasové vysílání. Novela by zároveň pevně stanovila konec všech licencí na rok 2020 bez ohledu na jejich současnou platnost pro ty účastníky trhu, jež se digitalizačního procesu chtějí účastnit. To by nejvíce pomohlo těm rádiím, kterým se v období let 2012 – 2015 končí již jednou prodloužené licence.

Květen: Začalo vysílat Rádio Orlík, Rádio Valašsko a osobní rádio Vládi Hrona

V průběhu května se český lokální trh rozrostl o nové Rádio Orlík. Na svědomí ho má bývalý majitel benešovského Rádia Presston Josef Zoch. Jeho současný projekt se měl původně jmenovat Rádio Paráda, ještě před spuštěním vysílání změnil název. Vysílá z Orlíku nad Vltavou a licencovaná společnost Česká rozhlasová již nyní vlastní 4 nízkovýkonné kmitočty pro daný region, které postupně rozvysílá.

Svoje vysílání v květnu rozjela i bývalá majitelka Rádia Apollo Simike Valigurová s projektem Rádia Valašsko z Valašského Meziřící. Ve druhé půli prosince krátce před Vánoci pak rádio zprovoznilo i vysílač ve Vsetíně.

Herec, moderátor a bavič Vladimír Hron si založil internetové Hronrádio, které rozšířilo jeho aktivity. Šlo vůbec o první one-man celebrity station na českém internetu. Nová rozhlasová stanice obsahuje různorodou hudební strukturu, záznamy z představení i živé vstupy Vládi Hrona z jeho vlastního domácího vysílacího studia.

V červnu se na rozhlasovém trhu neudálo nic významné. Druhou půli roku přineseme zítra.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .