Válka o licenční poplatky se dostala do další fáze

Poté co provozovatelé internetových rádií dosáhli v boji proti novému systému licenčních poplatků dílčích úspěchů, přihlásila se o slovo protistrana. Sdružení SoundExchange, které liceční poplatky vybírá a rozděluje mezi interprety a labely, navrhlo úlevy malým webcasterům. Koalice proti novým poplatkům SaveNetRadio je však odmítla.

Válka, která v Americe vypukla letos v březnu, když vládní agentura Copyright Royalty Board (CRB) představila nová pravidla pro placení licenčních poplatků pro internetová rádia – psali jsme o tom v článcích Nové licenční poplatky likvidují americká internetová rádia, Internetová rádia utrpěla další porážku, bitva o licenční poplatky pokračuje a Internetová rádia získala oddechový čas – se dostala do další fáze. Poté co provozovatelé internetových rádií získali na svoji stranu veřejné mínění, některé interprety a malé labely, uspěli s odkladem účinnosti nových pravidel a nadějně to vypadá i s jejich zákonodárnou iniciativou v Kongresu.

Návrh SoundExchange
Sdružení SoundExchange, které vybírá licenční poplatky a rozděluje je mezi interprety a labely, proto navrhlo pod tlakem Kongresu úlevy z poplatků pro malé provozovatele internetových rádií. Podle návrhu by webcasteři s příjmy pod 1,25 mil. dolarů platili do roku 2010 poplatky podle starých pravidel. To znamená 10% z tržeb do 250 tis. a 12% z tržeb nad 250 tis. dolarů. To ale koalice webcasterů SaveNetRadio odmítla.

Podle ní by takové opatření zarazilo růst malých webcasterů a zničilo celé odvětví internetových rádií. Jak uvádí Jake Ward v prohlášení SaveNetRadio: „Po zavedení hranice (pro malá rádia), by webcasteři investovali méně do rozvoje, do inovací a do propagace. Podle tohoto návrhu by se z provozování internetových rádií stalo mizerné podnikání, které by nebylo sto efektivně soutěžit s velkými broadcastery a satelitními rádii. Umělci, webcasteři a posluchači by šli k čertu.“

Odvolání k Federálnímu odvolacímu soudu
Minulou středu podali rovněž velcí a malí broadcasteři spolu s National Public Radio žalobu k Federálnímu odvolacímu soudu. Jejím cílem je pozastavit účinnost nového systému poplatků, kerý by měl začít platit 15. července. Webcastři doufají, že by úspěch této žaloby poskytl Kongresu větší prostor pro projednání návrhů zákonů, které se snaží problematiku licenčních poplatků řešit v jejich prospěch.

Průběh války o licenční poplatky
Copyright Royalty Board, CRB – vládní agentura pověřená výběrem licenčních poplatků ze zvukových záznamů od internetových rádií, představila na začátku března nové schéma výběru těchto poplatků. Podle něj budou webcasteři platit jednotnou cenu za produkci každé skladby unikátnímu posluchači. To znamená za každou odvysílanou skladbu zaplatí podle toho, kolik uživatelů ji bude poslouchat. U velké části internetových rádií však takto vypočítané licenční poplatky překračují 100% jejich příjmů. Nové schéma navíc platí retroaktivně pro období let 2006 – 2010 a počítá s pravidelným růstem poplatku.

Provozovatelé internetových rádií proto považují nová pravidla pro výběr poplatku za likvidační. Spojili se v koalici SaveNetRadio a hodlají proti novým pravidlům bojovat. Nejdříve se pokusili u CRB znovuotevřít řízení o licenčních poplatcách. To CRB 16. dubna odmítl, nicméně provedl v systému alespoň kosmetické úpravy. Na začátku května pak CRB posunul účinnost nového systému výběru poplatků z 15. dubna na 15. července.

Webcastři tak získali čas na kampaň, kterou rozjeli s cílem zvrátit nepříznivou situaci legislativní cestou. Podíleli se mj. na návrhu Zákona o rovnosti internetových rádií. Jeho cílem je zrušit nařízení o licenčních poplatcích, které v březnu vydal CRB a zavést nový systém. Návrh zákona je postaven na jednotné a pevně dané sazbě ve výši 7,5% z příjmů webcastera. Dalším krokem, kterým se webcastři snaží získat čas, je již zmíněná žaloba k Federálnímu odvolacímu soudu.

Byť nemá koalice SaveNetRadio ještě zdaleka vyhráno, v tuto chvíli se zdá, že velká hudební vydavatelství prosazením vysokých licenčních podmínek otevřela Pandořinu skříňku, která se nyní otáčí pro nim. Odmítnutí kompromisního návrhu SoundExchange ukazuje sebevědomí, které koalice SaveNetRadio v posledních týdnech a měsících při svých aktivitách ve Washingtonu získala. Pramení z úspěchu efektivního lobbyingu a zdržovací taktiky, kterými tato nevládní organizace ovlivňuje legislativní proces.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .