Televize Global půjde cestou TV Prima

radiotv22Skupina regionálních televizí se upíše mateřské stanici, a ta jim bude poskytovat regionální okna a odkupovat od nich příspěvky do svého celostátního zpravodajství. Na pondělní tiskové konferenci v Bratislavě to naznačil Vladimír Železný.

Osobní schůzka s předsedou slovenské Rady pro vysílání a retransmisi Petrem Kováčem předcházela pondělní tiskové konferenci Vladimíra Železného v Bratislavě. Na ní představil jako nového generálního ředitele slovenské televizní sítě Global slovenského zástupce České produkční invest Richarda Rybníčka.

Vznikne Nova Slovakia

Podle Kováče šlo o oficiální setkání, na kterém ho Železný s Rybníčkem informovali o dalších krocích a časovém harmonogramu změn ve vysílání TV Global. Ty mají přijít ve třech vlnách od jara do konce příštího roku. Jejich součástí je přejmenování stanice, obohacení programu, změna grafiky a hospodaření. Stanice patrně ponese název Nova Slovakia, Nova Slovensko nebo Nova SK.

Global se přejmenuje na jaře příštího roku. V září by se měly v programovém schématu „slovenské Novy“ objevit pořady mateřské stanice z České republiky. Společnost CET 21, která je držitelem licence české TV Nova, si již nechala u slovenského Úřadu průmyslového vlastnictví zaregistrovat ochranné známky na všechny pořady vlastní výroby.

CET 21 vstoupila do servisní firmy

„Začíná nelítostná hra o ekonomické přežití, o návratnost investic, o zisk,“ řekl Železný na tiskové konferenci, kde si zároveň připomněl své někdejší působení ve veřejnoprávní Slovenské televizi koncem 80. let. Pod pseudonymem Vladimír Silný zde připravoval například oblíbený vědecko-populární pořad Okna vesmíru dokořán.

Tiskové konference se zúčastnil rovněž šéf MEF Holdingu a České produkční 2000 Jiří Šmejc, který zároveň vede i Českou produkční invest. Ta v polovině září odkoupila 70 procentní podíl ve společnosti Mac TV, klíčové pro televizní síť Global. V samotné společnosti Global, která plní funkci servisní organizace a subjektu, který zastřešuje smlouvy s více než třiceti regionálními a lokálními televizemi sdruženými v síti Global, odkoupila podíl CET 21.

Global prodělává 10 milionů měsíčně

Mac TV zatím provozuje jedinou stanici TV Naša v Košicích, kde se připravuje společný program pro síť Global, a vlastní také nově udělené licence v Bratislavě, Žilině a Hlohovci. Podle Železného se sídlo Globalu v nejbližším období nezmění, lze však očekávat jeho přestěhování do Bratislavy. Česká produkční invest by na něm měla pracovat již nyní.

Šmejc naznačil, že jeho firma bude do Globalu investovat zhruba 300 až 400 milionů korun. Od podepsání smlouvy to prý už bylo několik desítek milionů. Global je totiž vysoce ztrátový, měsíčně prodělá zhruba deset milionů korun. Sledovanost je přitom minimální, v průměru dosahuje 0,7 procenta. Diváci všeobecně považují program televize Global za nekvalitní, a to může být také jeden z důvodů, proč chce investor stanici přejmenovat.

Nova bude konkurovat Nově

Připravovaný systém vysílání „slovenské Novy“ nápadně připomíná současné postavení televize Prima, která sdílí některé vysílače s regionálními televizemi. Ty se odpojují v přesně domluvených ranních a odpoledních časech a dodávají Primě za platu příspěvky do zpravodajství. Po většinu dne z vysílačů šíří společný program TV Prima.

Slovenská Nova by měla podle Železného koncem příštího roku ovládnout zhruba 20 procent televizního trhu. Do roku 2003 by měla vstupovat jako rovnocenný partner nejsilnější slovenské televize Markíza. Na západním Slovensku vnikne paradoxní situace, protože slovenská Nova si bude konkurovat s českou TV Nova.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .