Rada ČT si opět plete svoje kompetence

radiotv22Heleně Fibingerové se nelíbí oblečení moderátorů České televize. Prý jí natolik rozčiluje, že se nemůže soustředit na zpravodajství. Radní tak znovu sklouzli ke snaze řídit televizi, a nikoli ji kontrolovat, jak jim ukládá zákon.

Oblečení moderátorů České televize neladí s jejich pozadím a provokuje diváka. S takovou kritikou přišla na posledním veřejném zasedání Rady ČT její členka Helena Fibingerová. Po půl roce své existence tak nová televizní rada sklouzává k nešvarům, které se naplno projevovaly u jejích předchůdkyň: místo kontroly, kterou jí určuje zákon, se snaží televizi přímo řídit.

Fibingerová se nemůže soustředit

Poznámka Heleny Fibingrové, že jí nesoulad mezi oblečením moderátorů a jejich pozadím rozčiluje natolik, že nemůže věnovat pozornost zpravodajství, vyvolává úsměv. V ničem si však nezadá s prohlášeními předchozí rady, která hodnotila výkony moderátora pořadu Naostro Milana Šímy a navrhovala změny, které spadají do kompetence televize a nikoli jejího regulačního orgánu.

Zajímavý je také postup předsedy Rady ČT Jana Mrzeny v případě materiálu Hospodaření ČT – věc veřejná, který radní obdrželi od iniciativy ČT – věc veřejná. „Tyto iniciativy jsou nesystémové a nedemokratické. Doporučuji všem členům Rady, aby nastíněné problémy byly řešeny v rámci pracovního programu Rady a vedení ČT,“ řekl Mrzena na posledním veřejném jednání rady minulou středu.

Služební mobily? Hluché.

Mrzena také varoval své kolegy před neuváženými výroky v médiích. Jinými slovy, bez vědomí zbývajících členů rady by se neměli jednotlivci kriticky vyjadřovat k chodu veřejnoprávní televize a činnosti rady. Ta přitom ze zákona plní funkci zástupce veřejnosti. Těžko si lze představit, že by všech 15 radních mělo stejný názor. Mrzenovo varování je paradoxní i proto, že radní pobírají plat z rozpočtu ČT, na který nemalým dílem přispívají koncesionáři.

Radní si například na příští rok schválili 800 tisíc korun na poplatky za služební mobilní telefony. V přepočtu tak může jeden radní měsíčně provolat přes 4.400 korun. V situaci, kdy většina radních mívá služební telefony vypnuté, takže se jim novináři ani veřejnost nemůže dovolat, je na místě otázka, na co tedy tyto telefony mají. A na co zveřejnili čísla těchto telefonů na webové stránce Rady ČT.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .