Národní finále Eurosong 2008

radiotv-archiv5Česká televize se již podruhé připojí k písničkové soutěži Eurovision Song Contest. Z té v minulosti vzešly takové hvězdy jako ABBA, Céline Dion a mnoho dalších. Národní kolo soutěže se koná tuto sobotu 26.ledna od 20.00 na prvním programu ČT. Večerem diváky provede Kateřina Kristelová a Aleš Háma.

Česká premiéra se loni příliš nepovedla – Kabátům se ve finských Helsinkám moc nevedlo a do velkého finále se neprobojovali, propadli už v semifinále. Velký zájem nevzbudila ani Česká televize u svých diváků, národní kolo sledovalo pouhých 813 tisíc diváků, Angelika na Primě zaujala o 61 tisíc diváků více a ještě lépe si vedla Nova – nominační večer TýTý si nenechalo ujít 1,3 milionu diváků. Následující kolo Eurovize zhlédlo zhruba 500 tisíc diváků. Hlavnímu večeru budou letos předcházet živé vstupy z příprav vysílání. Pořad Studio Eurosong bude odvysílán od 10.15, 11.50 a 18.35 na ČT1, ve 13.00 si jeden živý vstup přichystala i ČT2.

Tentokrát se bude soutěžit v srbském Bělehradě. Jaké novinky si soutěž přichystala? „V roce 2008 nastal významný zlom v systému semifinálového a finálového kola. Oproti loňskému roku se všechny země, kromě tzv. Big 4 (Francie, Německo, Velká Británie a Španělsko) a hostitelské země (Srbsko), zúčastní semifinálových kol. Země tak mají stejné šance na postup a nezáleží na umístění v loňském ročníku,“ uvedl tiskový mluvčí Ladislav Šticha. Letos dokonce díky velké účasti (43 zemí) se uskuteční hned dvě semifinále. První proběhne 20.května, to druhé pak 22.května. Losování účastníků proběhne dva dny po národním kole, tedy 28.ledna. Odvysílá ČT obě semifinálová kola? „Česká televize odvysílá zcela určitě semifinále, kterého se zúčastní zástupce ČR, o vysílání druhého se teprve rozhodne. Přímý přenos finále Eurovision Song Contest 2008 z Bělehradu odvysílá Česká televize 24. května 2008 na ČT1,“ dodává Šticha.

Národního finále Česka se zúčastní Gipsy.cz (Benga Beating), Tereza Kerndlová (Have Some Fun), Čechomor (Józe, mój kochany), Sámer Issa (Pick A Star), L.B.P. (Don’t Leave Me), Temperamento (Další den příjde), Le Monde (Another Chance), Toxique (Two Aires), Iva Frühlingová (Partir et reveni) a v neposlední řadě Daniel Nekonečný (Holiday). Hlasovat mohou diváci již nyní prostřednictvím SMS zpráv na číslo 906 06 09 ve tvaru SONGmezeraX (X je číslo skladby), cena jedné SMS je 9Kč. Zatímco Kateřina Kristelová má za sebou již zkušenost s loňským ročníkem, Aleš Háma se objeví poprvé, střídá zpěváka Jiřího Korna. Soutěž získala rovněž nového dramaturga, je jím Martin Hrdinka. Interprety prý vybíral tak, aby se v soutěži prezentovala široká plejáda mnoha žánrů. Jednou z mála podmínek, kterou si soutěž klade je uveřejnění písně až po 1.říjnu 2007. Další podmínkou je, že v semifinálových kolech musí všichni účastníci předvést své vystoupí úplně stejně, jak jej předvedli v kole národním a připomeňme, že v semifinále (ani ve finále) nesmí diváci hlasovat pro svého domácího kandidáta.

I když se Česká republika účastní teprve druhého ročníku, jeden český zástupce se velkého finále v minulosti zúčastnil, konkrétně to byl v roce 1968 Karel Gott (jediný Čech v její dosavadní historii). Božský Karel ovšem tehdy reprezentoval barvy Rakouska s písní Tisíce oken (Tausend Fenster). Velké finále se konalo v Londýně a Gott se tehdy domů vrátil se ztrátou květinky. Loni se vítězem stala finská hardrocková skupina Lordi, která zabodovala se svým hitem Hard rock Hallelujah.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .