Rumcajs slaví čtyřicetiny

Rumcajs, jičínský švec, později z dopuštění starosty Humpála chytrý a spravedlivý loupežník, se na televizní obrazovce objevil poprvé 5. listopadu 1967 a rázem si získal se svou ženou Mankou a později i synkem Cipískem velkou oblibu u malých i dospělých diváků. Při této příležitosti uvádí Večerníček od pátku 2. listopadu na ČT1 od 18.45 hodin druhou řada seriálu O loupežníku Rumcajsovi.

Před čtyřiceti lety byl seriál ještě černobílý a nevysílal se každý den, střídal se s jinými animovanými nebo loutkovými pohádkami, protože všechny příhody nebyly ještě zdaleka hotové. Od té doby přibyly další řady seriálu s celkovým počtem třicet devět dílů, a navíc třináct dílů s názvem O loupežnickém synku Cipískovi.


Seriál O loupežníkovi Rumcajsovi byl vytvořen podle literární předlohy Václava Čtvrtka, scénářů Milana Nápravníka a výtvarné předlohy Radka Pilaře, kteří se spolu s ostatními tvůrci výrazně zapsali do dějin televizního animovaného filmu. Vtipné a zemité pohádkové příběhy režíroval Ladislav Čapek a jejich vypravěčem byl Karel Höger, který v té době nesměl být uveden na titulcích. Po jeho úmrtí namluvil posledních třináct dílů Eduard Cupák.


První březnový den roku 2004 přichystal Večerníček svým divákům velké překvapení. Prvních 13 dílů o jedné ze svých nejznámějších a nejoblíbenějších postaviček, původně natočených animátory Studia Bratři v triku a režisérem Ladislavem Čapkem černobíle, uvedl v barevném provedení. Vybarvení první třináctidílné řady seriálu bylo realizováno elektronicky – přepisem původní černobílé 35 mm filmové suroviny, selekcí obrázků a jejich vybarvením digitální cestou ve studiu UPP.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .