Vychází třetí série projektu Digitální spisovatel. Umělá inteligence pokračuje v tvorbě pro Český rozhlas

Český rozhlas představuje již třetí sérii unikátního projektu Digitální spisovatel, kterou napsala umělá inteligence založená na jazykovém modelu GPT4. Na audioportálu i v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz si lze poslechnout nejenom povídky, ale nově také dvě fiktivní rozhlasové reportáže v podání moderátora Jana Pokorného nebo fiktivní true crime podcast.

Digitalni_spisovatel
Zdroj: Český rozhlas

Projekt Českého rozhlasu Digitální spisovatel se neustále rozvíjí. Ve třetí sérii si tak příznivci umělé inteligence mohou nejen poslechnout příběhy, stejně jako tomu bylo u minulých řad, ale také prozkoumat možnosti algoritmu ve vztahu k rozhlasové práci. Projekt nabízí i fiktivní rozhlasovou reportáž o šokující události na Karlově mostě nebo vůbec první uměle generovaný tru crime podcast Rozluštěné záhady. Kromě toho se připravuje imaginární sportovní reportáž Petra Kadeřábka a Lukáše Michalíka.

Proces tvorby se lišil u všech sérií Digitálního spisovatele. U třetí série dostala GPT4 úkol, systém ho splnil a pak bylo potřeba zrevidovat text a popřípadě zkontrolovat úkol. „Třeba u povídky Ztracený portrét jsem zadala úkol „napiš hororový příběh se zvratem na konci“. Napsal jich několik a já vybrala ten, který mi přišel nejzajímavější. Pak jsme povídku obsadili, nahráli a opatřili sound designem. Tento proces byl podobný u všech epizod Digitálního spisovatele 3. Rozdíl byl vždy v prvotním zadaném úkolu,“ uvedla šéfproducentka Českého rozhlasu Anna Vošalíková.

V rámci audioplatformy mujRozhlas.cz, pro kterou vznikl v roce 2020 projekt Digitální spisovatel, používá Český rozhlas umělou inteligenci a strojové učení pro automatické zpracování vysílání a další technologické nástroje.

Zatímco v první řadě umělá inteligence tvořila povídky sama, ve druhé sérii projektu, která vyšla o rok později, s ní spolupracovali čeští autoři. Úspěch měla například povídka Ondřeje Neffa Noc v hotelu Chaos nebo detektivka Poslední Revolver: Příběh posledního Revolvera od Pavla Bareše. Velký zájem byl i o rozhovory s autory, kteří popisovali svou jedinečnou spolupráci s umělou inteligencí.

Povídky i reportáže třetí série, včetně předchozích řad Digitálního spisovatele, jsou k poslechu na audioportále mujRozhlas a v jeho mobilní aplikaci. Více na www.mujrozhlas.cz/digitalni-spisovatel.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .