Wave vysílalo v pásmu FM protizákonně

radiotv-archiv90Kolem Rádia Wave je neustále rušno. Vzniklo několik občanských sdružení, jejichž cílem je návrat Rádia Wave do pásma FM. V kolotoči různých emocionálně zabarvených informací nejspíš nebude na škodu, připomenout si jádro celého problému.

Digitální rozhlasová stanice pro mladé posluchače ČRo 4 – Rádio Wave začala vysílat 13. ledna 2006. Důležitým faktem je skutečnost, že Wave nikdy nebylo určeno pro analogový signál. Přesto Wave začalo vysílat i z pražského Cukráku na frekvenci 100,7 MHz, kde vystřídalo stanici ČRo Region Střední Čechy. Tento krok generálního ředitele ČRo Václava Kasíka tehdy zaskočil i samotné Rádio Wave. Nicméně Wave se objevilo v pásmu VKV a začaly se objevovat hlasy, které volaly po jeho rozšíření.

Už začátkem března 2006 se ozvala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která upozornila na skutečnost, že Wave vysílá v pásmu FM v rozporu se zákonem. O rok později se k RRTV přidala i Rada Českého rozhlasu. Základním kamenem úrazu se stala definice ČRo 4 – Rádio Wave. Jde o regionální stanici, nebo o digitální stanici?
Veškeré dohady mělo ukončit rozhodnutí soudu: „Program regionálního studia tedy nemůže být zaměřen na určitou věkovou nebo sociální skupinu, jako je program ČRo4 – Radio Wave, ale musí skutečně reagovat na specifické potřeby obyvatel určitého geografického regionu, at‘ už náležejí k jakékoli věkové či jiné skupině.“
(celé rozhodnutí soudu si můžete přečíst zde) Spor o to, zda Rádio Wave plní funkci regionálního studia, byl tedy jasně rozhodnut.
Současná kampaň je tedy namířena zcela špatným směrem, protože návrat Rádia Wave na analogové vlny by byl jednoznačně v rozporu s rozhodnutím soudu. Tlak by měl být vyvíjen na zákonodárce a na změnu zákona.

Související články:

RRTV považuje vysílání ČRo 4 za nelegální

ČRo 4 – Radio Wave skončí na VKV

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .