TV Diář: „Nekouřím, takže si můžu zapálit!“ (2 VIDEA UVNITŘ)

radiotv-archiv29Bathory bude už brzo v televizi; nový sitcom na TV Barrandov hledá námět; vládní kampaň bez chuti a zápachu; jedny význačné narozeniny; osobní zkušenost s Tomem Waitsem a něco k programu České televize. To je obsahem dnešního zápisníku.

Kampaň za bezpečné silnice
● Včera byla spuštěna vládní televizní kampaň varující před alkoholem za volantem. Čin je to sice záslužný, ale spot je jemný jako vaječný likér, chybí mu drsnost irské whisky a brutálnost ruské samohonky.

Bathory na STV
● Včera měl Jakubiskův film Bathory premiéru na Slovensku. Na obrazovkách by se však mohl objevit už do roka. To totiž umožňuje STV koproducentská smlouva. Producentka snímku Deana Jakubisková uvedla, že se předběžně počítá s dvou až třídílnou sérií pro české a slovenské veřejnoprávní stanice.

38 námětů
TV Barrandov vypsala soutěž na námět na původní televizní sitcom. Jak informovalo DigiZone.cz, sešlo se celkem 38 návrhů, které teď posoudí programový ředitel TV Barrandov Přemysl Svora. Vysokoškolské koleje, vesnicky fotbalový klub, psí útulek, maloměstská radnice, supermarket, seznamovací agentura, soudní síň, rádio vysílající „do zdi“, garáž, kde čtyři mladí lidé nacvičují travesty show, soukromá herecká škola nebo maloměstská cukrárna – tato prostředí se v námětech objevují. Výsledky budou oznámeny 30. srpna.

80. narozeniny televizní hlasatelky
● Dnes své významné narozeniny slaví Heda Čechová, která byla velmi oblíbenou televizní hlasatelkou v šedesátých letech minulého století. Konec její televizní kariéry znamenala srpnová okupace ČSSR v roce 1968. Synem Hedy Čechové je známý „milionářský“ moderátor Vladimír Čech.

Půlnoční neorealismus
● Italský neorealismus byl jedním z milníků světové kinematografie, ale na dnešního diváka klade vysoké nároky na pozornost. Řím, otevřené město (1945; režie: Roberto Rossellini) je základním dílem tohoto žánru a každý, koho film alespoň trochu zajímá, by tento snímek měl prožít. Česká televize to všem ulehčuje, když tento film zařadila na ČT2 na půlnoc na dnešek. Děkujeme. Není zač.
Ve snesitelnější dobu – 16:20 – dneska na stejném programu běží filmový přepis románu Ernsta Hemingwaye Mít a nemít (1944; režie: Howard Hawks) s Humphrey Bogartem a Lauren Bacallovou v hlavních rolích. Také stojí za vidění.

Tom Waits mohl za můj zlozvyk
● S chutí jsem si včera večer užil film Jima Jarmusche Kafe a cigára. A vzpomněl jsem si, že když jsem poprvé viděl povídku s Iggy Popem a Tomem Waitsem jako předfilm v roce 1994, silně mě to ovlivnilo na dlouhou dobu. Waits tehdy z plátna pronesl: „Nekouřím, takže si můžu zapálit!“ Tuto větu jsem si vzal k srdci a 12 let mi trvalo, než jsem na ni zapomněl.

Tom Waits a Iggy Pop ve filmu Kafe a cigára

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .