TV Diář: Kdo je nejznámější Čech?

radiotv-archiv31Prvních pět let jednoho generálního ředitele; soukromé vlastnictví podle jedné jihoamerické země; jedna neoprávněná pokuta; pár dní na jeden podpis; jeden přešlechtěný sport; jedno donášení v kině a reedice jedné ze základních filmových publikací.

Janečkova první pětiletka
Jiří Janeček je ve funkci generálního ředitele ČT právě pět let. K dobru se mu dá přičíst hlavně ekonomická stabilizace tohoto molochu, ale výraznější proměny k lepšímu nedokázal. Jeho heslo „probudit a omladit“ se jaksi minulo účinkem a tvář České televize je nadále ospalá a zastaralá.

Měsíc na podpis TPP
● 15. srpen tohoto roku – to je datum, do něhož by se měly televize podepsat pod TPP. Dosud jediným známým signatářem je Regionální televizní agentura (RTA). Nervozita panuje zejména kolem TV Nova a TV Prima, protože nikdo dosud neví, zda podepíší.

Boj proti pirátství na český způsob
● Divačku, která si natáčela Bathory v multikině, naprášilo její okolí. Dotyčná zlodějka duševního vlastnictví stihla utéci. Natáčet filmy se nemá, ale spoléhat se na bonzáctví občanů mi přijde také zavrženíhodné. Musí se hledat jiné cesty. Zavání mi to lety minulými, kdy soudruh hlídal soudruha a vše navíc pečlivě sledoval a zaznamenával Velký bratr.

Ekvádorská vláda zabavila dvě televizní stanice
● Malé soukromé televizní stanice TC television a Gamavision konfiskuje ekvádorská vláda. Jde o stanice, s nimiž je stát v dlouhodobém sporu o zadlužení, které mělo nastat v devadesátých letech při nechvalně známém hroucení místních bank. Majitelé obou televizí odmítají jakékoliv ekonomické problémy a obchodní souvislosti a mluví o přímém útoku na svobodu slova.

Nesprávná pokuta
● V dubnu 2006 odvysílala televize Nova v Televizních novinách reportáž, která pojednávala o nové právní úpravě osobního bankrotu. Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání šlo o reportáž neobjektivní a nevyváženou, a proto uložila společnosti CET 21 pokutu 100 000 Kč. Městský soud vyhověl žalobě CET 21 a  rozhodnutí Rady o pokutě v květnu 2007 zrušil. Jeho rozsudek nyní potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Sporné začátky zápasů
● Tahanice o začátky nedělních ligových zápasů pokračují. Česká televize tvrdí, že udělala vstřícný krok, když úvodní výkop posunula na 20.00 (z původních 20.15) a kluby nadávají, že to je málo. V osm večer na fotbal prý nikdo nechodí. Já si stále myslím, že to je jedno, protože na Gambrinus ligu se stejně nedá dívat. Úroveň českého fotbalu je mrzká a díky bohu za Premiere League na Primě.

Kdo jsou první dva?
● Ve včerejších Sportovních novinách prohlásil redaktor Martin Pouva, že trenér české fotbalové reprezentace pak bývá třetím nejznámějších Čechem. Prvním bude nejspíš Karel Gott, ale kdo je ten druhý?

Záslužná reedice
● Poslední bod zápisníku je pro ty, co se zajímají o film. Albatros v těchto dnech vydává dotisk jedné ze zásadních filmových publikací Jak číst film napsané filmovým historikem a teoretikem Jamesem Monacem. V knize se dočtete vše podstatné nejen o filmu, ale i o funkci médií.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .