TV Diář: Hry popírající svou základní myšlenku

radiotv-archiv40Dnešní komentář se zabývá pouze jednou věcí. V pátek začne letošní největší akce sportovní, televizní a – tentokrát jednoznačně – politická. Lidé, co rozhodli o místě konání letošní olympiády mají u mě jedno velké mínus. Na jedné straně se na Hry moc těším, a na druhé mě neskonale vytáčí ta moc peněz, jež se skrývá za olympijskou myšlenku. To, že LOH 2008 pořádá Peking je jasným vítězstvím peněz nad základní ideou Her.

Letošní olympiáda bude v Číně. Na tom už nelze nic změnit. Jediné relevantní protesty byly v době, kdy MOV rozhodoval o pořadatelské zemi pro tento rok. Vyhrál Peking. Hlavním argumentem zastánců této volby byla základní myšlenka o apolitičnosti olympijských her. Jenže od roku 1936 přísné oddělení sportu a politiky neplatí. Za připomenutí stojí nejen nacistická olympiáda v Berlíně zmiňovaného roku, ale i rok 1980 v Moskvě a následné Hry v Los Angeles v roce 1984. Kdo opravdu věří, že Čínu olympiáda napraví, je bláhový snílek s krátkou pamětí. V Pekingu se setkáváme se silnou cenzurou, všeobjímající kontrolou pohybu všech lidí, přesuny „nepohodlných“ domorodců pryč a navíc s ekologickou katastrofou obřích rozměrů.
Nikdo nemůže chtít po samotných sportovcích, aby se během Her vyjadřovali k politické situaci. Jejich povoláním je sport. U politiků lze pochopit gesto odmítání, ale musí je nejprve někdo pozvat, aby mohli odmítnout.
Je nepochybné, že čínští komunisté drží celé Hry pevně v ruce, s drezůrou davu mají letité zkušenosti a vše nasvědčuje tomu, že celá olympiáda bude v jejich režii. Čína na tom jednoznačně politicky vydělá. Nejprve všechno utáhne, pak sem tam něco nedůležitého pustí a celý svobodný svět z toho bude „v laufu“, že se jim podařilo tuhý režim zviklat. Krásným příkladem je víkendová aféra s internetovou cenzurou. K politicky výbušným stránkám se stejně uživatel nemá šanci dostat.
Po divákovi také nikdo nemůže chtít, aby bojkotoval Hry. Jediným jeho problémem tak zůstává velký časový posun a přímé přenosy v pozdních a brzkých hodinách. Česká televize plně využila technologických možností a Hry nabídne v televizi na dvou kanálech nonstop a k tomu přidá ještě osm dalších možností na internetu. Olympiádu si nenechám ujít, ale ten zvláštní pocit falše a přetvářky u představitelů MOV nezmizí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .