TV Diář: Burianův den žen

radiotv-archiv12V dnešním zápisníku se zaměřím na jeden pozoruhodný televizní projekt, který je, mimo jiné, příspěvkem České televize do diskuze o postavení žen v naší společnosti.

Burianův den žen je jednoznačně záslužný počin České televize. O smyslu tohoto pořadu není důvod vézt obsáhlé diskuze, protože do veřejnoprávního média jednoduše patří. Jeho jednotlivé díly mají velmi rozdílnou kvalitu. Poslední dva odvysílané medailony jsou toho zářným důkazem.
Dokument s Aurélií Pokornou byl utopen ve formální onanii pánů Remundy a Klusáka (známých z nepodarku Český sen). Ve snaze o plagiát formálně experimentálního snímku Ruská archa (režie: Alexander Sokurov, 2002) proplouvala devětadevadesátiletá dáma v jednom záběru zámkem a dějinami. Jakákoliv snaha o souvislé vyprávění byla násilně ničena jakýmisi připravenými scénkami z historie. Bezvýsledné úsilí o kontroverzi, které velmi připomínalo již zmiňovaný Český sen, tak zcela zabilo veškerou výpovědní hodnotu vzpomínek. Jan Burian zde vyzněl jako nastrčená loutka a já marně přemýšlel, proč má tato osobnost potřebu participovat na takovýchto paskvilech.
Úplně naopak na mě působil včerejší portrét mezinárodní fotbalové rozhodčí Dagmar Damkové. Zde tvůrci zcela opustili snahu o nějaký předem daný mustr, který je třeba naplnit za každou cenu a během necelé půlhodiny krásně vykreslili osud jedné z nejvýznamnějších českých žen současnosti. Autoři se soustředili pouze na její příběh, který v sobě obsahuje spoustu zajímavých a nepříjemných otázek. V tomto filmu se naopak projevila individualita Jana Buriana, která dokázala naslouchat, klást dotazy a odlehčovat situaci improvizovanými gagy.
Je velmi dobře, že ČT vysílá tento projekt. Otázka kvality jednotlivých filmů není v tomto případě rozhodující, ale důležité je, že Burianův den žen dokáže píchnout do vosího hnízda.

● Na TV Prima se vrací Euro 2008. Dnes večer běží semifinálový zápas mezi Německem a Tureckem. Koho kopaná nezajímá, tak má možnost vidět skvost československé kinematografie – film Vtáčkovia, siroty a blázni režiséra Juraje Jakubiska dávají na ČT2 o půl deváté večer.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .