Společné česko-slovenské projekty pokračují Nocí s Andělem

radiotv-archiv74Stále častěji se ve vysílání českých a slovenských televizních kanálů objevují společné formáty. Je to dobře. Divákům se rozšiřují obzory, tvůrci oslovují širší publikum a mohou výrazněji využít svůj potenciál. Nejbližším česko-slovenským projektem na obrazovce bude federální Noc s Andělem. Na ČT2 a slovenské Dvojce se živý přenos objeví v noci z 28.února na 1.března.Nedávná federální minulost, minimální jazyková bariéra a podobné divácké preference jsou základními pilíři, na kterých televizní tvůrci z obou stran hranice staví společné projekty, které oslovují obecenstvo v obou zemích. Devadesátá léta a začátek nynější dekády přitom vůbec nesignalizovaly žádný významný náznak uzší spolupráce mezi televizními stanicemi z Česka a Slovenska. Po dlouhou dobu byla jedinou viditelnou společnou vlaštovkou výměna zpravodajských relací ČT a STV pro noční reprízy. Prvním větším projektem obou veřejnoprávních televizí po dlouhé pauze byl šestidílný seriál Záchranáři z roku 2002.

V dalším období tuzemské stanice začaly ve větší míře využívat slovenské profesionály pro výrobu svých pořadů. Nova sáhla po tvůrcích slovenské reality show Mojsejovci při přípravě svého Big Brothera, slovenská produkční společnost Maya prostřednictvím své české pobočky Pro TV rozjížděla zdejší verzi Pošty pro Tebe na ČT1 i seriál Rodinná pouta na Primě. V posledních dvou letech se synergie mezi oběma trhy prohloubila ještě výrazněji. TV Markíza s velkým úspěchem adaptovala formát svojí české sestry TV Nova Ordinace v růžové zahradě a vytvořila z něj svůj nejúspěšnější dlouhodobý projekt. V opačném gardu přišel na české obrazovky seriál Kriminálka Anděl, který slavil na Nově dokonce větší úspěch než jeho předloha Město tieňov na slovenském televizním trhu. Na přípravě obou se podílela bratislavská společnost D.N.A. Production.

Nová digitální stanice TV Barrandov zase u našich východních sousedů natáčí sitcom Profesionálové přímo v dekoracích, kde vzniká i jeho slovenský originál pro TV JOJ. S ní úzce spolupracuje i TV Prima. Na právních problémech skončil jejich společný projekt detektivního seriálu První oddělení, obě stanice spolupracují v oblasti zpravodajství a úzce byly v kontaktu i při vysílání prvních sérií reality show Vyvolení. Lídři obou trhů Nova a Markíza přinesli v uplynulých dvou letech dva tříhodinové zábavné pořady Test národa.

Veřejnoprávní stanice odvysílaly koncem listopadu společné vydání již zmíněné Pošty pro Tebe a jejich úzká spolupráce pokračuje česko-slovenským vydáním Noci s Andělem. V poslední únorový večer se průvodce pořadem Pavel Anděl svým divákům přihlásí ze Slovenského národního muzea. Jeho hosty budou cestovatelé Rudolf Švaříček a Pavol Barabáš, kteří v muzeu otevřou výstavu „Šangri-la – Indie, Nepál, Tibet, Bhútán“. Do konce jarní sezóny by se na obrazovkách mělo objevit další federální vydání Pošty pro Tebe.

Spíše než nostalgie vede management jednotlivých stanic k vzájemné spolupráci finanční efekt. Ale tento důvod pro jejich vznik by neměl hodnotu společných pořadů jakkoli snižovat. Naopak, na obou stranách hranice by měly vyvolávat hrdost na to, jak si dva sousedé uprostřed Evropy dokáží vzájemně vyhovět i na poli tak nevinném, jako je televizní zábava.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .