Slovenský Eurosong a OTO strčí české obdoby do kapsy

radiotv-archiv76Kdo viděl průběh slovenského Eurosongu či středečního předávání diváckých cen OTO 2008 (slovenská obdoba TýTý), musí mi dát za pravdu, že se slovenským sousedům podařilo něco, na co jsme my zatím krátcí. Slovenská televize zmítaná krizí se zaskvěla alespoň na pár večerů.

Slovenské veřejnoprávní televizi se poslední dobou opravdu nedaří. Ve sledovanosti je daleko za komerční dvojkou (JOJ). Přesto si srdce diváků získala aspoň dvěma pořady. Jedním z nich je Eurosong. Katastrofu v podání České televize proměnila slovenská Jednotka v neuvěřitelnou sledovanost. Hlavní faktem je především kvalitnější zpracování. Kdo si dnes vzpomene na první ročník s Jiřím Kornem či druhý s Kateřinou Kristelovou a Alešem Hámou? STV vsadila na osvědčené.

Ačkoli již nevlastní licenci na pěveckou soutěž Slovensko hledá SuperStar, Eurosong se na tuto soutěž proměnil. Osvědčený moderátor Martin „Pyco“ Rausch předváděl v SuperStar brilantní výkony po boku půvabné blondýny Adély Banášové (čeští diváci si ji mohou pamatovat co by spolumoderátorku Testu národa s Daliborem Gondíkem). Tentokrát sám, ale přesto s nádechem show jednoduše nezklamal. Těžko bychom našli podobnou dvojici našli u nás. Možná Leoš Mareš… no to je zcela „jiný druh“. Mezi zpěváky zazářily snad všechny hvězdy SuperStar, nechyběl ani Peter Cmorík. Vítězem se nakonec stala dvojice Kamil Mikulčík a Nela Pocisková s písní „Leť tmou“. Televize „recyklovala“ úspěšný formát, oblíbené zpěváky a jako výsledek se objevil Eurosong. A diváci? Ti neodolali, za výsledky by se nemusel stydět ani lídr Markíza. Až třetina diváků si nenechala ujít každý díl. Televize navíc až neuvěřitelně výběr vítěze natahovala, několik semifinálových kol a jedno finálové se táhlo dlouhé týdny, za stálého zájmu publika. Bohužel Česká televize podobnou show asi nedokáže udělat, možná by jí dvojice Adéla-Pyco pomohla. Napadá Vás někdo? Upřímně jsem zvědav na letošní výsledky, ale upřímně si nemyslím, že by letos česká výprava zastoupená Gipsy.cz zazářila.

Další příjemný zpestřením programu Jednotky se ve středu večer stalo předávání výročních cen OTO 2008. Vrcholem programu jsou dle mého názoru herecké kategorie. Ani ne tak kvůli vyhlášení jako spíše díky samotným nominačním videím. Herci se předvedli ve válce o OTA, herečky pak… no to se podívejte sami! Stojí to za to. Celkově nominační videa patří ke zlatým hřebům večera. Něco takového u TýTý chybí. Tam se pustí ukázky z pořadu a to je vše. Trochu málo, ne?

STV pojala večer v duchu neznámého hostitele. Je tradicí, že večerem provází „Osobnost“, v minulých letech to byl například Jan Kraus, Halina Pawlowská či Karel Gott. Letos se celý večer čekalo, kdo vlastně bude hostitelem večera. Až v samotném závěru se ukázalo, že jím je „Bůh“ v osobě „diváka“. Narážky na ekonomickou krizi se také objevily, ať už jako vtipné zmatky na pódiu kvůli nedostatcím ve scénáři. Slabá místa se sice dostavila, ale přesto si program zaslouží velkou pochvalu. STV totiž dokázala vtipně a netradičně pojat i nudnou část věnující se losování. Maroš Kramár si hrál na uraženého, protože nebyl nominován v kategorii herec. Stál proto venku u nového auta a bavil se s ochrankou. Od ní si půjčil pistoli, s níž „omylem“ auto prostřelil. „Slovenský James Bond“ zabodoval. Zlatým hřebem večera se stalo vystoupení mistra Ladislava Chudíka, který následně do síně slávy uvedl paní Emílii Vášáryovou. Vymysleme i u nás něco tak vtipného. Prosím.

Zuzana Fialová, Michaela Čobejová a vítězka kategorie Diana Mórová (Panelák) v nominačním videu

„Zkrachovalí“ moderátoři (jak sami sebe označili) Michal Hudák a Juraj Mokrý v úvodní scénce

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .