Na Novu se nikdo nedívá, přesto je nejsledovanější

radiotv-archiv84Ve středu tomu bylo na den přesně, co Nova oslavila svých 15 let. Za poměrně dlouhou dobu své existence se na nejsledovanější televizi u nás vystřídala slušná řádka pořadů a osobností. Zeptáte-li se lidí ve svém okolí, kterou televizi sledují, Nova to rozhodně není. Mnoho lidí dává přednost druhému kanálu ČT… koláče sledovanosti nám ale říkají zcela něco jiného.

Ačkoli si to odmítáme přiznat, Nova nám naše domácnosti nabourala. Stále velké množství diváků sleduje Televizní noviny a dvakrát týdně navštěvuje virtuální ordinaci. Současná Nova se proměnila, připomínat, že opustila od zábavy a přešla k nákladnějším seriálům je pouze nošením dříví do lesa. Zakladatel Vladimír Železný důrazně odmítal původní drahé seriály typu Pojišťovna a Ordinace. Když už jsme u někdejší osobu televize číslo jedna, sledovali jste nedělní retrospektivní pořady?

O Železném v nich nepadlo ani slovo. Ano, objevil se v krátké ukázce. Nabízí se ale otázka: „Není to málo?“. Bez povšimnutí zůstala i „železná lady“ Libuše Šmuclerová! Vypadá to, jako by se Nova od svých počátků ráda distancovala. Hodinové pohledy do minulosti opomenuly i mnoho nezapomenutelných pořadů její historie. To, že se v nich neobjevil pořad „Volejte řediteli“, se dá celkem pochopit. Upřímně řečeno, tento formát u nás ale nemá obdoby. Absence ukázek z reality-show Big Brother je samozřejmá, proč se chlubit fiaskem. Ale co pořady „Chcete být milionářem?“, XXL anebo Áčko? Diváci by jistě ocenili i další vzpomínání na pořady „Jste nejslabší, máte padáka!“, „Vox populi“, „PF s Pavlínou Filipovskou“, „IQ“,… a co naprosto nechápu je opominutí IQ Testů národa! Ve středu po celé ráno vzpomínala stanice na uplynulých 15 let také ve Snídani s Novou. Klipovitost vládla také tomuto pořadu. Byl jsem zvědav na ohlédnutí za „Snídaněmi“, nic. Všeho všudy nám Nova naservírovala (a hned dvakrát) znělky Snídaně, minutku s Pavlem Svobodou a krátký pohled na Gondíky.

Pobavil jsem se na závěr Snídaně s Novou, kdy moderátorky „zpráv“ ze serveru tn.cz oznamovaly jednu z novinek – archivní sestřihy Televizních novin, prý se budou připravovat dokud o ně bude zájem. Diváci ale byli upozorněni, že jednotlivé díly budou asi příliš dlouhé. Očekával jsem tak 30 minut na jeden díl… budete překvapeni. Až 12 minut! Kdo to vydrží???

Novu jsem z počátků vysílání zřejmě hltal, nabídla na obrazovky beze sporu mnoho zajímavých formátů. Poslední dobou mám ale pocit, že i když jsem ideální divák (věková kategorie 15-54 let), komerční lídr mě neoslovuje. Televizní noviny dle mého názoru mají nulovou informační hodnotu, raději přes den poslouchám rozhlas. Do růžové Ordinace nechodím, Ulicí se neprocházím. Občas zhlédnu nějaký ten zajímavý film či (a to se přiznám, je to moje slabost) Dr.House a Ztracené. Stejné je to ale i u ostatních televizí… a raději tak přepínám na „intelektuální“ ČT2… stejně jako všichni ostatní…

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .