Satelitní příjem má budoucnost i v éře IPTV. Díky Ultra HD programům

ANALÝZA – Satelitní vysílání bylo v posledních 20 letech jedním z nejspolehlivějších způsobů příjmu zahraničních volných stanic i domácích programů. Nyní je ovšem tato platforma pod tlakem nově se rozvíjejících způsobů příjmu – především operátorů internetové televize (IPTV). Přesto může satelit svůj podíl udržet díky rozvoji Ultra HD / 4K rozlišení. Pro tento způsob je satelitní distribuce nejvhodnějším řešením.

Ilustrační foto - SES Video / Astra

Ilustrační foto – SES Video / Astra

Ultra HD má vyšší nároky na datový tok

Prodejci elektroniky lákají diváky na skutečně brilantní obraz. Ve většině prodejen můžete sledovat demo snímky v Ultra HD (4K) rozlišení, které přináší čtyřnásobný počet bodů ve srovnání se současným Full HD rozlišením. Zatímco Full HD nabízí úctyhodných 1920 bodů na šířku a 1080 na výšku (celkem přes 2 miliony pixelů), Ultra HD tento poměr výrazně překonává a přináší 3840 na šířku a 2160 na výšku (celkem 8,2 mil. pixelů).

Brilantní obraz si vyžaduje i brilantní datový tok. Zatímco pro skutečně výborný Full HD obraz vám stačí podle použitého kódování zhruba 4-8 megabitů za sekundu, obraz v Ultra HD i při využití výrazně úspornějšího kódování HEVC vyžaduje minimálně 20 megabitů za sekundu. A právě obrovské nároky na datový tok a přenosovou kapacitu v současné době stojí v cestě většímu rozšíření Ultra HD prostřednictvím antény nebo IPTV.

Praktický pohled na možnosti a kapacitu terestrických sítí DVB-T2 napovídá, že na na anténě bude možné provozovat pouze krátkodobé vysílání UHD „na ukázku“. Prakticky vyloučené je dlouhodobé vysílání Ultra HD programů v terestrice.

Jeden DVB-T2 multiplex “unese“ několik desítek programů ve standardním rozlišení nebo zhruba 7-9 programů ve kvalitním Full HD rozlišení. Na UHD však zapomeňte – do jednoho multiplexu umístíte maximálně dva (!) Ultra HD programy. Rozlišení v UHD/4K se v tomto kontextu jeví jako velmi neefektivní. To znamená, že žádný operátor zemského vysílání vám programy v této kvalitě nemůže nabídnout. Důvodem je právě omezená kapacita, od níž se odvíjí cena. Žádná tuzemská televize by si tuto distribuci nemohla dovolit.

V pokračování článku se dozvíte:

  • DVB-T2 nemá pro UHD dostatečnou kapacitu
  • Příjem UHD přes IPTV naráží na technické limity
  • Satelit nabízí neomezené pokrytí, ale naráží na praktické překážky

Pokračování článku na webu TVKOMPAS.cz:
Satelit může díky spolehlivému příjmu Ultra HD programů chytit druhý dech

Článek jsme převzali se souhlasem webu TVKOMPAS.cz.

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. Dominik.S

    IPTV je díky nabízeným funkcím opravdu budoucnost a v následujících letech to bude opravdu znát. Divák zpohodlněl a chce mít vše dostupné kdykoliv a kdekoliv a jediná možnost, jak toto nyní získá je právě při sledování televize přes internet. V ČR je na výběr z mnoha poskytovatelů a já osobně sáhl po Lepší.TV a oproti lineárnímu vysílání to je bomba.

    1. juko

      S tím lze bez výhrad souhlasit, že IPTV je budoucnost. Nicméně pokud jde o programy v Ultra HD, v tom případě je lepší satelit.

    2. esquire

      No zrovna vecne nefungujici a v 720p vysilajici Lepsi TV bych zde moc nepropagoval. Ja sahl po T-Mobile TV a to je jine kafe!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .