Známe podrobnosti o projektech Radio Centrum a Rádio Melodie, které vyvíjí Lagardére

1079_perex_zluteANALÝZA LICENČNÍHO ŘÍZENÍ – Veřejné slyšení o kmitočty s menším výkonem pro Prahu, Brno, Troubsko a Plzeň proběhlo v úterý 18. října. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zveřejnila zvukové záznamy z veřejného slyšení. Dnes vám tak můžeme nabídnout bližší informace o zcela nových projektech Pigy.cz, Rádio Centrum a Rádio Melodie, za nimiž stojí Lagardére. Dozvíte se také to, proč například Rádio Krokodýl chce do Prahy.

O nové frekvence 87.8, 94.1, 95.9 a 107.9 projevilo zájem celkem deset projektů od pěti stávající společností. Zatímco většina provozovatelů přichází se svými zavedenými projekty, o nové frekvence 87.8, 94.1, 95.9 a 107.9 projevil zájem také mediální dům Lagardére Active ČR. Nabízíme podrobný pohled na všechny přihlášené projekty.

NONSTOP se žádostí pro program Rádio Krokodýl

Michal Plachý, jednatel společnosti, uvedl, že stanice na území České republiky působí od roku 1994, a řekl, že je pyšný na historii značky „Rádia Krokodýl“. Kvůli oblibě by společnost ráda provozovala program i v Praze a Plzni. Stávající trend, kdy většina rádii je řízena z Prahy a to i dříve samostatná rádia, nevidí pozitivně. „Přichází k nám moderátoři, kteří dříve pracovali ve Znojmě,“ říká Michal Plachý s tím, že kvůli slučování některých projektů, se musí moderátoři poohlížet za prací mimo svůj region. „Rádi bychom náš úspěšný program posunuli do Prahy.“

K TÉMATU: Rádio Krokodýl si nadělilo k 17. narozeninám spuštění kmitočtu v Jihlavě

Licenci by společnost NONSTOP chtěla získat na 8 let. Základní programová specifikace odkazuje na stávající projekt Rádia Krokodýl (hudební vysílání s informacemi, cílová skupina od 20-45 let, hudební formát Hot AC). Na dotaz, zda půjde o rozšíření vysílání programu Rádia Krokodýl v plném rozsahu, odpovídá jednatel společnost, že jednoznačně ano. Zpravodajství Rádia Krokodýl nebude odpojované v těchto lokalitách, bude jednotné.

radiotv_face_n05

Route Radio se žádostí pro program Rádio Dálnice

Koordinátor volných kmitočtů je Rádio Dálnice, za společnost vystoupil Radim Pařízek. Ten předložil dopis od Jednotného systému dopravní informací České republiky (společný projekt ministerstva dopravy, vnitra a Ředitelství silnic a dálnic), dále dopis o konkrétní spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic, Národním dopravním informačním centrem v Ostravě a mnoha jinými. Jak dále uvedl Radim Pařízek, chce rozvíjet projekt specializovaného dopravního rádia, které bude provozováno na malých kmitočtech. Zmíněné čtyři kmitočty potřebuje společnost pro doplnění kmitočtové sítě.

DOPORUČUJEME: Lagardére chce překlopit Pigy.cz na VKV, v zásobě má i další projekty

Z programu vypíchnul Radim Pařízek „rychlost“, podle něj je rádio „nejrychlejším komunikačním prostředkem“ na dálnici. Dopravní vstupy by byly minimálně čtyřikrát za hodinu ve všední dny v čase 6-18, podíl mluveného slova minimálně 8%. Licenci by Route Radio chtělo na 8 let, základní programová specifikace praví, že se bude jednat o „specializované dopravní rádio s cizojazyčnými vstupy„, cílovou skupinou budou lidé nad 18 let, hudební formát je „hudba od 60. let po současnost“ – žánry lehčí pop, rock, country či folk. Na rozdíl od Zelené vlny Českého rozhlasu by mělo Rádio Dálnice  kromě míst, kam „se nemá jet“, sdělit i náhradní, objízdné trasy.

EXKLUZIVNĚ: S příchodem podzimu rádia mohutně finišují a spouští kmitočty

centrum_1079_banner

Max Loyd se žádostí pro program Radio Centrum

Martin Pokorný, ředitel regionálních rádia společnosti, uvedl, že si nechali provést analýzu trhu a zjistili, že předkládaný projekt „Radia Centrum“ na českém rozhlasovém trhu chybí. Hudební program je charakterizován jako „urban contemporary“ (současné žánry hip-hop, dance, elektronika,…). Potenciální posluchači mají 20-42 let, konkrétně jsou to lidé žijící ve velkých městech, kteří nechtějí tuto hudbu poslouchat jenom na internetu. Zaměřit se chce Radio Centrum na „nekomerční taneční hudbu„, tedy tu, co „klasická komerční scéna nepřináší„, nevynechá ani klubovou DJ scénu.

ZAUJALO VÁS: Rádio Sázava bude obchodovat Big partnership media

Společnost Max Loyd žádá RRTV o udělení licence na dobu 8 let, programovou specifikaci uvedl výkonný ředitel provozovatele Miroslav Hrnko jako „skutečné taneční rádio„, informace budou přizpůsobené cílovému publiku. Mluvené slovo by mělo představovat 6-11% z celkového vysílání, ve všední dny bude zpravodajství v tradičním rozsahu – všední dny 6-18, ucelené zpravodajství jednou za hodinu, víkendové schéma nabídne odlehčené informace. Radio Centrum podle radních obsahuje stejné prvky jako Dance Radio, na dotaz, zda uvažuje Max Loyd o sloučení s projektem, však Miroslav Hrnko dodal, že sloučení nenastane a bude se jednat o nový, originální program. Přínos pro nové regiony má být dle Martina Pokorného „obrovský“, v Plzni a Brně nemají posluchači k dispozici taneční rádio. Dvě až tři hodiny vysílání týdně by se měly zaměřit na „slovenskou menšinu“, kromě slovenských DJ slibuje společnost i slovenské zpravodajství, prostor by mohla dostat i romská hudba.

radiotv_face_n01

Radio Bonton se žádostí pro program Rádio Melodie

Po provedení analýzy bylo dle Martina Pokorného zjištěno, že je na trhu místo pro nový formát „Rádia Melodie„. Cílovou skupin 24-49 let chce projekt oslovit hudebním formátem „AC“. „Možná si říkáte, proč děláme AC formát tam, kde těchto formátů je strašně moc,“ uvedl v úvodním projevu ředitel regionálních rádií Martin Pokorný. Projekt „Melodie“ má být jiný, jelikož jsou vysílače v centru velkých měst, chce se zaměřit spíše na českou scénu. Lidi v těchto městech řeší stejné problémy – „parkování, hypotéky, práce, byty, malé děti“ a vyžadují aktivní styl život.

AKTUÁLNĚ: SkyRock Rádia Haná ladí posluchači Boskovic na 104.9 MHz

Rádio Melodie má vymyšleno několik „zajímavých formátů“, mluvit by se mělo o sportu, trendech, kultuře, vaření, nových technologiích. Ze 70% bude cílit stanice na ženy. Mluvené slovo by zaujalo 5-10% vysílání, zpravodajství pak může být ve všední dny 6-18 jednou v hodině. Až pětina hudby bude domácí produkce, z 80% nebude hudba starší 12 let (tedy od roku 2000) a jednat se bude zejména o pop.  Specifikace projektu Rádia Melodie je velmi podobná stávajícímu Rádiu Bonton, dle vyjádření účastníků za společnost Radio Bonton však bude vytvářen originální program, využito bude ovšem „know-how“. Jelikož podle vlastních slov disponují rádia Lagardere mnoha profesionály, využije jejich kapacity tato stanice. Rádio bude velmi kontaktní, už nyní má v regionech společnost bohaté zázemí, které chce lépe využít pro novou stanici.

NENECHTE SI UJÍT: Rádio Sázava po letech v pásmu VKV, na 89.3 FM po středních Čechách

Rádio Student se žádostí pro program Free Rádio

Výkonný ředitel Michal Plachý a programový ředitel Martin Kaminský začali projev jako pátí v pořadí. Free Radio by chtělo dokrýt prostor, který v tuto chvíli Free Radio má. „Brno není ideálně geomorfologicky členěno tak, aby z něho byla jednoduchá placka,“ zaznělo v průvodním slově, stávající kmitočet neumožňuje pokrýt Brno. Pro Prahu a Plzeň chce Free Rádio nabídnout „zcela nový a originální program, který v České republice není v žádném případě obsažen„. Jako plus vyzdvihuje stanice podíl skandinávské a pobaltské muziky. Prostor dostává muzika mladých interpretů: „Už tak děláme pět let to, co konkurenti teprve chtějí dělat,“ naráželi pánové na zmínku o podpoře mladých umělců.

SOUVISEJÍCÍ: Free Rádio stojí o Prahu a Plzeň, vyzývá posluchače k podpisu petice za lepší signál

radiotv_face_n02

Společnost Londa se žádostí pro program RockZone 105,9

Hudební rockové rádio RockZone 105,9 je podle představitelů „jedinečným svého druhu“ v České republice tím, že se zaměřuje na „mladou rockovou hudbu“ a zaměřuje se také na klubové kapely, v posledním roce uvedly přes 70 nových projektů. RockZone 105,9 by rád rozšířil stávající pokrytí v Praze, v Chodově totiž signál stanice posluchači nezachytí. Prvořadým cílem je vytvářet souvislé pokrytí formátu, stanice by hledala další kmitočty v Brně a Plzni.

ROZHOVOR: Důležitým milníkem pro Country Radio byl rok 2010, přiděleno bylo hned 8 frekvencí

Radio Bonton se žádostí pro program Pigy Rádio

Pohádkové rádio Pigy se samozřejmě zaměří na nejmenší posluchače, ale i na rodiče a prarodiče. „Zájem předčil naše očekávání,“ zaznělo při prezentaci projektu před Radou, Lagardére už totiž provozuje stanici na internetu. Aktuálně probíhá spolupráce s mateřskými školami, ty pouští dětem internetovou verzi. Projekt specifikoval Martin Pokorný, jedná se o „pohádkové rádio pro děti ve věku 3-12 let, ale i pro rodiče ve věku 20-49 let a prarodiče ve věku 50 a výše„. Primární cílovou skupinou budou děti ve věku od tři do osmi let, stanici ovšem poslouchají i děti ve věku dvanáct let. Hudební formát bude „dětský“.

Mluvené slovo zaujme nejméně 40% vysílacího času, minimálně pětina pořadů bude autorsky vyrobených formátů. Zpravodajství se vzhledem k dennímu režimu posluchačů nabídne rádio Pigy v prvním bloku mezi 6. a 9. hodinou ve všední dny tři minut v jedné hodině, odpoledne 14-19 opět tři minuty. Jelikož je v sobotu a neděli stanice poslouchanější, platí pro víkend obdobné schéma. Vysílání po 22. hodině představují reprízy pořadů pro rodiče a zejména hudba.

pigy_web

Rádio Pálava se žádostí pro program Radio JIH

Tomáš Blecha, programový ředitel Rádia Jih, uvedl, že specifikum spočívá v moderní informační rozhlasové stanici. Ta se zaměřuje na svůj region jižní Moravy, dále zaznělo, že stanice zachovává tradici hudební lidové tvorby pro mladší posluchače, toto hudební spektrum by společnost ráda rozšířila i do Prahy a Plzně, kde na FM nemají možnost ladit podobné žánry, uvedli to alespoň představitelé Radia Jih. Dechovka by se měla vysílat na všech kmitočtech. Všichni členové Rady na závěr obdrželi ukázkové CD s dechovou hudbou.

PSALI JSME: Rádio Orlík je ke slyšení v Českých Budějovicích

První rozhlasová se žádostí pro program Oldies radio

Stanice, která nyní vysílá v Praze a Táboře, je velmi známá. Jednalo by se o rozšíření „jedinečného formátu“ na českém trhu do dalších lokací. Lenka Mahdalová představila projekt s regionálním zpravodajstvím z kulturního a společenského dění. Jako přínos Oldies radia vidí Lenka Mahdalová fakt, že v regionech, do nichž by stanice chtěla zamířit, chybí „regionální stanice s regionálními informacemi„. Právě zpravodajství je prý kromě hudebního formátu největším přínosem.

UDÁLOST: Prix Bohemia Radio 2011 minulostí, uděleny též ceny za self-promotion

Společnost Hellax se žádostí pro program HELAX

Mirek Pifka, programový ředitel, chce rozšířit program úspěšného tanečního rádia s osmnáctiletou tradicí do nových lokalit, program v Praze, Brně i Plzni by se částečně přizpůsobil těmto městům a životu v nich. Posluchače v těchto městech už stanice má nyní díky internetu. „Nemusíme si v daných lokalitách dělat průzkumy, zjišťovat, co jim máme nabídnout, oni už náš program konzumují,“ uvedl Mirek Pifka v úvodním projevu. Mluvené slovo nebude izolované pro Brno, Plzeň, ale umožní „propojení napříč těmito regiony„. Lidé v jiných městech než je Ostrava se dozví, co si o aktuálních událostech myslí lidé jinde.

Autor článku:

Komentáře (16)

  1. -Beny-

    Popravdě si moc nedovedu představit moravská rádia v Praze, vždyť Krokodýl je nejlepší brněnské rádio, které informuje o dění v městě Brně a okolí, pochybuji že kdyby dostali prostor i v Praze, plnilo by stále tuhle funkci a v Praze někoho zajímá kde jela šalina bo co se děje na Špilasu? :-)Jak to tak vidím, hodně společností chce dostat taneční program do éteru a to je dobře. Lagardere asi moc nepočítá s rozšířením signálu Dance radia, dříve bych snad řekl že je to škoda, teď však musím říct že z mého pohledu ani ne, nějak se mi odcizilo, už to bohužel není co bývalo, tak doufám že přijdou nějaké lepší projekty :))

    1. PV

      no nevím, co považuješ za lepší projekt. Nevím proč Lagardere rozvíjí nějaké projekty typu reinkarnace DJ radia, když nevygenerovalo ani poloviční zájem jako Dance radio bez jakékoliv marketinkové podpory. Zrovna třeba rozšíření z Chodova by se fakt šiklo, protože z vlastní zkušenosti vím že DR má třeba na Budějovické horší signál než Kiss Jižní Čechy z 97,7. O rozšíření do Brna/Plzně nemluvě….

    2. Jose

      Tak lepším projektem Lagardere je např. ono dětské rádio Pigy. To je zdá se přijímáno veřejností velice dobře. Tento pokus dostat ho na FM byl různou kritikou a novináři přijat velice vstřícně a zdá se, že dětské rádio zde chybí a je tedy na tento projekt pohlíženo velice přívětivě. Tedy, dle toho, co jsem tak kde četl…

    3. Jose

      Ostatně osobně bych přál vpád do Brna a Prahy Helaxu. To by byla děsná sranda…Když by to z Ostravy pěkně pražákům natřeli…Z toho bych měl nepokrytou radost… Jen doufám, že by se pak nestalo totéž, co spáchalo Hey…Tedy, že ho začali časem řídit pražáci… A že by Helax, když by se do Prahy náhodou dostal, tak že by si plně zachoval svoji ostravskou identitu a naopak to dal pražákům pěkně sežrat… Ale on se tam stejně nedostane, takže je to fuk…

    4. PV

      Pigi zní i mně na první pohled dobře, nicméně s tím pokrytím není ekonomicky živatoshopné ani náhodou. To je schopné se uživit v digitálu až bude běžný a s pokrytím celé republiky. To dá rozum i mně.

    5. PV

      … životaschopné…
      Helax je majetkem Media Bohemia takže ho pražáci už vlastně řídí

    6. Jose

      To je samozřejmě pravda. Z toho směšnoho pokrytí si dělají prdel všichni a z tohoto hlediska to opravdu smysl nemá. Ale spíše bych to nazval takovým propagačním tahem ho zviditelnit s tím, že jeho provoz na FM si zaplatí z Evropy 2 a Frekvence 1.

    7. Jose

      To je také pravda. Ale je to snad historicky první rádio, co Media Bohemia vlastní a nezničili ho. Tedy má to asi určitou autonomii v rozhodování. Tedy dělejte si, co chcete, jen když nám to nese a tak by to mělo být. Pro mne za mne to tady mohou všechno vlastnit lagardere nebo Media Bohemia, když ty lidi nechají dělat svoji práci. Ale zatím do teď to vždy probíhalo tak, že na co šáhli to zcela a naprosto zdevastovali a zničili. I když už je třeba jiná doba a třeba se už po 20 letech naučila podnikání i tahla bolševická sebranka.

    8. PV

      první ne, viz Oldies radio

    9. Jose

      Jasně. Díky za opravu. Dodatečně jsem si to po odeslání odpovědi uvědomil. Nic méně, šlo by jim hrubě vyčíst, že ho celou dobu drželi na vedlejší koleji a nechali ho chrápat s dvěma frekvencemi. Jednou v Praze a druhou v Táboře. Až teď jako by se probudili a uvědomili si, že ho také mají a poslali ho do výběrového řízení tuším o Plzeń nebo možná ještě někde.. Vlastně zcela obdobné chování předvádí Lagardere s Dance rádiem… Tedy také nechává jen v Praze a neposílá ho na další a další kmitočty, přitom by určitě posluchače jinde v ČR našlo…

  2. _Ovi

    Taky jsem si se zájmem vyslechnul záznamy jednotlivých uchazečů. Místy je to nechtěná zábava:

    Krokodýl
    Určitě nejzábavnější je one man show Michala Plachého, brněnského barona Prášila. Ten sází opravdové hlášky. Pan Krokodýl neví, jak se vlastně jmenuje brněnský konkurent ze sítě Hitrádio. Krokodýl podporuje začínajícího umělce Davida Deyla, je to šikovnej kluk. Studenské Radio R je romská stanice (to je velké překvapení). Mediální partnerství koncertu The Gipsy Kings je podpora romské menšiny. Podporujeme festival pro homosexuály, nevím jak se jmenuje. Mezi ploty jsme vysílali. Dokonce někdy zahrajeme country.

    Dálnice
    RNDr. Pařízek si dopisuje snad i s panem prezidentem V. K. a managementem ADAC. Málem by to vypadalo, že jeho pseudorádio někdo někdy slyšel.

    Centrum + Melodie
    Hlavní je být trendy. Martin Pokorný určitě je. Pokud znovu oživí nekonvenční formát Radia DJ, bude 107,9 určitě v mých předvolbách. Tentýž Martin Pokorný ale prezentoval Melodii, což je naopak konvence jako Brno. To si mohli fleichmannovci odpustit. „My hledáme nové úhly pohledu“, uzavřel samotný Michel.

    RockZone 105,9
    Jiří Hrabák si stěžuje, že v Praze na Chodově RockZone není slyšet. Asi myslel podzemní garáže.

    Kateřina Kalistová, která studovala angličtinu na University of Waterloo, se také předvedla, když neuměla vyslovit výraz grime. A rovněž Martin Petera zaváhal. Miroslav Hrínko se jmenuje Hrnko.

    Soudě dle slyšení, dal bych přednost Radiu Centrum, ze záznamu vyplývá, že by to skutečně mohla být reinkarnace Radia DJ, tak jak jsem dříve tipoval. Jeho koncept urban dance radio mi byl velmi blízký. Pro Brno a Plzeň by byl přínos skutečně obrovský, ač by šlo o značně menšinové rádio pro omezený okruh zájemců. Pigy Rádio mi jako bezdětnému blízké zatím není, ale nic podobného v éteru neexistuje, z tohoto důvodu bych jej na FM také snesl.
    http://oviradio.ic.cz/

    1. Martin Petera Autor příspěvku

      Ano, zaváhal jsem. Nějak mi nesloužil sluch a přeslechnul jsem správné jméno. Díky za korekci.

      Musím říci, že jsem se u všech licenčních řízení docela bavil :) Třeba by to v divadle mělo úspěch.

  3. Petr Kružík

    Ovi, zatím jsem dal teho Krokodýla. A nechápu, jak si to myslel? V Brně je dle licence AZ-ko a vysílání Hitradio Magic Brno. S Dejlem a Kristinou je to sice starý, ale je to +- pravda. Podpora menšin je v programové skladbě (standardního radia) strašná kravina a vůbec se nedivím, že Plachý zkouší tuto argumentaci. Kdybys jen viděl co je třeba dokládat k udělení byť jen dokrývače, třískal bys tu byrokracii, a nejen od rána do večera.
    Byť jsou ve slyšení i zajímavé projekty, bylo míním rozhodnuto dříve, než bylo vůbec vypsáno.

    1. Martin Petera Autor příspěvku

      Hitrádio Magic Brno ještě v létě vysílalo zákonnou identifikaci „MAGIC BRNO“. „AZ Radio“ to bylo tuším do jara, nyní už teda ne… pak RRTV upravila licenční podmínky.

    2. _Ovi

      Název programu (tzv. zákonná identifikace) je Magic Brno, fakticky samozřejmě Hitrádio Magic Brno. Pan Plachý mluvil o AZ, což neplatí už více než půl roku.

  4. LiborV

    Jsem nejspíš jeden z mála zdejších návštěvníků, kteřáí si nepřejí vítězství v tendru pro taneční rádio. Ze všech představených projektů mě totiž nejvíce zaujal projekt se jménem Pigy:-)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .