ČRo 4 – Radio Wave skončí na VKV

AKTUALIZOVÁNO 1.3. 2007 15:10

Rada Českého rozhlasu schválila na svém středečním zasedání usnesení, ve kterém vyzývá generálního ředitele ČRo, aby z Cukráku začala na frekvenci 100,7 MHz opět vysílat stanice ČRo Region Střední Čechy. Na této frekvenci vysílá v současnosti ČRo 4 – Radio Wave. Podle radních vysílání ČRo 4 – Radio Wave na frekvenci původně určené pro ČRo Region nemá regionální charakter a jeho využívání kmitočtu tak snižuje pokrytí regionálním vysíláním.

Zmíněné usnesení Rady ČRo bylo schváleno hlasy pěti z celkového počtu osmi radních. Jedná se o velmi kontroverzní rozhodnutí, neboť přikazuje generálnímu řediteli ČRo, jak má nakládat s frekvencemi. Podle vyjádření radního Štěpána Kotrby pro server digizone.cz Rada ČRo takovým usnesením porušila zákon.

Kompletní znění usnesení s výsledky hlasování lze najít v článku Filipa Rožánka zde.

Český rozhlas se dostal kvůli vysílání Radia Wave na VKV do křížku i s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta považuje vysílání Radia Wave z Cukráku za nelegální ( viz RRTV považuje vysílání ČRo 4 za nelegální). Zahájila už loni v lednu s Českým rozhlasem správní řízení kvůli tomu, že od 13. ledna 2006 vysílá namísto programu Region Střední Čechy program ČRo 4 — Radio Wawe. Jelikož ČRo ve vysílání Radia Wave z Cukráku pokračoval, vyměřila mu RRTV v květnu pokutu 1 milion korun (viz RRTV ocenila vysílání ČRo 4 milionovou pokutou). Proti udělení pokuty podal Český rozhlas žalobu k Městskému soudu v Praze (viz ČRo 4 čeká na výsledek žaloby proti milionové pokutě a Soud zrušil milionovou pokutu pro Radio Wave)

Z usnesení Rady ČRo není zřejmé, kdy by k ukončení vysílání na VKV mělo dojít. Rozhlasová stanice pro mladé ČRo 4 – Rádio Wave začala vysílat loni 13. ledna. Podle posledních výsledků Radio Projektu dokázal Wave po roce své existence každý týden oslovit 52 tis. posluchačů.


Ve čtvrtek 1.3 2007 odpoledne vydalo vedení Českého rozhlasu prohlášení:

Prohlášení vedení Českého rozhlasu

k usnesení Rady Českého rozhlasu ze dne 28. února 2007 ve věci šíření programu stanice Radio Wave na kmitočtu Praha-Cukrák 100,7 MHz/50kW

V reakci na usnesení Rady Českého rozhlasu ze dne 28. února 2007 ve věci šíření programu stanice Radio Wave na kmitočtu Praha-Cukrák 100,7 MHz/50kW Český rozhlas konstatuje, že neporušil a neporušuje svou povinnost při plnění veřejné služby, což dokládají právní analýzy, jimiž ČRo disponuje. I soud ve sporu mezi ČRo a RRTV v této věci rozhodl ve prospěch Českého rozhlasu a zrušil rozhodnutí RRTV o pokutě vůči ČRo pro jeho nezákonnost.

Vedení Českého rozhlasu se zabývá uvedeným usnesením, analyzuje jej a zkoumá jeho veškeré možné důsledky.

Vedení Českého rozhlasu bude usilovat o další dialog s Radou Českého rozhlasu s cílem seznámit se s důvody, které Radu ČRo k přijetí včerejšího usnesení vedly.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .