Svobodná Evropa by se mohla přestěhovat na Hagibor

radiotv22Radio Svobodná Evropa by mohlo brzy opustit budovu bývalého Federálního shromáždění v centru Prahy. Tři roky poté, co vláda neúspěšně nabízela stanici alternativní prostory mimo Prahu, se rýsuje stěhování Svobodné Evropy na pražský Hagibor, nedaleko stanice metra Želivského. Informovaly o tom dnes Lidové Noviny.

Nové sídlo Rádia Svobodná Evropa má údajně vyrůst za budovou hotelu Don Giovanni nedaleko stanice metra Želivského. Podle deníku MF Dnes o stěhování rádia hovořil premiér Jiří Paroubek ve čtvrtek s americkým velvyslancem Williamem Cabanissem. „Už vybrali místo, kam by se rádio mělo přemístit, ale je na nich, aby to zveřejnili,“ řekl po schůzce premiér pro MF Dnes.

Stanice nyní sídlí v budově bývalého Federálního shromáždění blízko Václavského náměstí v centru Prahy.
Vedení stanice se oficiálně nechtělo k informacím o stěhování vyjadřovat. „Kam bude sídlo Svobodné Evropy přesunuto, to se teprve definitivně rozhodne ve Washingtonu,“ řekla LN mluvčí stanice Anna Rausová s tím, že rozhodnutí bude oznámeno v blízké budoucnosti.

Z centra města se musí rozhlasová stanice stěhovat především z bezpečnostních důvodů. Změnu sídla nabídla stanici česká vláda již počátkem roku 2002, tehdy ovšem Svobodná Evropa stěhování odmítla a pohrozila přesunem mimo Česko, pokud by k němu byla nucena. Nyní tiskový atašé americké ambasády v Praze Jan Krč Lidovým novinám přiznává: „Svobodná Evropa vysílá do zemí, kde není bezpečnostní situace ideální, proto i budově v Praze hrozí různá rizika.“

Přemístění sídla Svobodné Evropy musí ještě schválit americký Kongres. Oficiální rozhodnutí by mělo padnout nejpozději koncem tohoto měsíce. Přesun stanice, která vysílá do 28 zemí, by podle propočtů mohl pohltit až půl miliardy korun. Za současný nájem platí Američané symbolickou korunu ročně. Mimo to však vynakládají desítky milionů na údržbu, úpravy a provoz náročné budovy.

Radio Svobodná Evropa/Radio Svoboda přináší mezinárodní informační servis do zemí východní a jihovýchodní Evropy, Ruska a střední a jihozápadní Asie sponzorovaný vládou USA. Program stanice je tvořen v 23 redakcích na území Evropy a bývalého Sovětského svazu s využitím informací od více než 1400 nezávislých zpravodajů. Vysílání Svobodné Evropy pro Česko a Slovensko bylo ukončeno v září 2002 (viz České vysílání Svobodné Evropy skončilo).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .