Pohled zpět: leden ´09 – TV Barrandov to rozjela, APSV se rozštěpila

Nejvýraznější událostí prvního měsíce roku 2009 v oblasti médií se bezesporu stal rozjezd nové plnoformátové televize TV Barrandov. Také díky tomu, že ostatní televizní stanice nabírají povánoční dech, dostalo se TV Barrandov pozornosti v míře větší než malé. Rušno bylo také ohledně rozhlasové diginovely. Objevila se rádia, která nesouhlasí s názorem APSV a svou nevoli dala vědět tím, že z této asociace odešla a založila si vlastní – NRA.

Nová televize, zatím pro polovinu národa

V neděli 11. ledna v 11 hodin dopoledne spustila své vysílání nová digitální plnoformátová stanice TV Barrandov. Ta je divákům dostupná prostřednictvím Multiplexu 2. Zajišťují ji vysílače Cukrák, Praha-Žižkov, Brno-Barvičova, Brno-Hády, Ostrava-Hladnov, Ústí nad Labem-Buková hora, Domažlice-Vraní vrch, Chomutov-Jedlová hora a Plzeň-Krašov. TV Barrandov mají k dispozici i předplatitelé služeb dvou IPTV operátorů – Telefónica O2 TV a MATTES AD – 802.TV. satelitních platforem Skylink, UPC Direct a Gital. Ve své nabídce ji mají i kabeloví operátoři UPC, FCA TV, Nej TV, Moravianet, MMDS Sprey TV, Moravia TV, KK Cable, Elsat, TV Třinec a další.
Přesto ještě zůstává TV Barrandov pro mnoho diváků nedostupná,čehož si všímal také Martin Petera ve svém komentáři.
TV Barrandov se své budoucí diváky snažila upoutat i před samotným rozjezdem, když na svých internetových stránkách spustila flashovou střílečku , kde jsou terčem naši politici.

Slavnostní galavečer vrcholil karnevalem, jehož lesk však byl poněkud matný, výprava více než strohá, humor velmi kolísavý a celkově působil jakoby vznikl někdy v první polovině devadesátých let.
Samotný start TV Barrandov začal poněkud problematicky pro klienty Gitalu, kteří měli problémy s příjmem. Vše nakonec řešila aktivační sms.

TV Barrandov jsme se věnovali i v článcích, kde jsme se soustředili na konkrétní pořady z jejich programu:
rozhovor s tvůrci pořadu Profilm (1. část)

rozhovor s tvůrci pořadu Profilm (2. část)

recenze Politické střelnice a KnorTime

recenze pořadů Suďte je!, Talk show Jana Saudka a Jak bude?

Odpor proti rozhlasové diginovele vyústil v novou rozhlasovou asociaci

Na zasedání Stále komise pro sdělovací prostředky PS PČR se ve středu 21. ledna začal projednávat návrh na novelu zákona o RTV. Tuto rozhlasovou diginovelu poslancům předložila Asociace provozovatelů soukromého vysílání (APSV). Objevili se však provozovatelé, jejichž pohled na tuto novelu byl zcela odlišný. V pondělí 19. ledna tak vznikla nová Národní rozhlasová asociace (NRA) , která poslancům přednesla svůj pohled na věc. Poslanci celé jednání nakonec odročili na 26. února. O situaci kolem rozhlasové diginovely jsme psali i v jiných článcích:
rozhovor s Pavlem Foretníkem, předsedou NRA

vyjádření Michala Zelenky (prezident APSV) ke vzniku NRA

kdo patří do APSV, a kdo do NRA

Vypnutí analogového signálu ze Žižkova bylo definitivně potvrzen

Bylo definitivně potvrzeno, že v noci ve čtvrtek 30. dubna bude vypnuto analogové pozemní vysílání z vysílače Mahlerovy sady na pražském Žižkově. Část Prahy se tak ponoří do analogové tmy. Toto vypnutí se bude týkat i TV Nova a TV Prima.
Proti tomuto vypínání se staví někteří odborníci, a nebo třeba generální ředitel TV Nova Petr Dvořák. Podle obyvatel Prahy jsou přesné informace o dubnovém vypnutí analogové signálů zatím nedostatečné.  Čeká je ale velká informační kampaň, do které se zapojí nejen Česká televize ale i komerční stanice TV Nova. Pražané dostanou do svých schránek letáky a zájemcům budou rozdávány tzv. Diginoviny.

Další lednové události
V pátek 2. ledna začalo vysílat nové Rádio Čas jižní Morava. Toto vysílání, které se soustředí na country muziku, vyvolává mnohé otázky, protože Rádiu Čas byly přiděleny tzv. dokrývače, kdežto Rádio Čas jižní Morava nejspíš vysílá zcela jiný program než mateřské Rádio Čas.

● Byly zveřejněny výsledky sledovanosti za rok 2008. Vyhrály Televizní noviny vysílané 1. ledna 2008, když je sledovalo více než 3 milióny diváků . Nejsledovanějším nezpravodajským pořadem se stal jeden z dílů televizního filmu Záhada bermudského trojúhelníku. Na ČT1 zvítězil Miroslav Donutil, na Primě a ČT2 vyhrál sport.

Podíl na publiku se v roce 2008 rekordně snížil u celoplošných televizních stanic. U digitálních kanálů naopak logicky rostl.

● Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) 12 pokut v celkové výši 11,2 miliónů korun. Generální ředitel ČT Jiří Janeček oznámil, že se budou bránit u soudu. Všechny pokuty byly uděleny za sporný sponzoring reklamních znělek, s nímž má problémy i TV Prima.

● V Praze proběhla 16. konference o digitalizaci . Probírala se rozličná témata: od aktuálního pokrytí, přes informovanost diváků, až po vysílání v HD kvalitě. Ke slovu se dostalo také satelitní a internetové vysílání.

Jiří Baumruk byl opět zvolen předsedou Rady ČT. Jeho nový mandát má obvyklou délku dvou let.

● Rada ČT schválila rozpočet České televize na rok 2009. ČT má hospodařit s vyrovnaným rozpočtem ve výši 7,318 miliard korun.

● Zpravodajská Z1 zveřejnila průzkum sledovanosti, s nímž je podle svých slov velmi spokojená. Nejsledovanějším nezpravodajským pořadem je Interview B. T.
Na konci ledna se ale objevily informace o finančních problémech této televizní stanice.

● Webové stránky tn.cz oznámily, že se v listopadu 2008 dostaly na 769 024 reálných uživatelů, čímž obsadily třetí místo v kategorii zpravodajství domácí + zahraniční. Vedly si dobře i další „novácké“ stránky.

RRTV na svém pravidelném zasedání rozdávala pokuty (např. Leo TV). Udělila také licenci pro českou mutaci módního a lifestylového kanálu Fashion TV.

● Týdeník Strategie zveřejnil, že příjmy z reklamy stouply na 54 miliard korun, což znamená nárůst o 8,7%.

● Na zasedání Rady ČRo proběhl „pohřeb kvality na ČRo“. Šlo o spojenou akci tří občanských iniciativ Nechceme přeladit, nemáme kam (iProtest), ProWave a Gorily on-line.

Sledovanost hudební stanice Óčko byla opět rekordní. Televize oznámila, že její sledovanost byla v prosinci 2008 1 269 tisíc diváků – nejvíce v historii.
Novinky na RadioTV

Do nového roku vstoupilo RadioTV s novým šéfredaktorem. Stal se jím Martin Šinkovský. Došlo také k výraznému posílení aktuálního zpravodajství ze světa médií; byl zaveden nový systém v diskuzích a zaveden závazný Kodex diskutéra. Nově lze redakci našeho webu kontaktovat přes Skype a byla také založena skupina na sociální síti Facebook.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: