Železný oznámil, že jeho lidé ovládli ČNTS

nova-nova-vas-bavi-1993-velkyZástupci CET 21 zpochybnili splacení vkladu americké společnosti CME do bývalé servisní organizace televize Nova, České nezávislé televizní společnosti. Na valné hromadě ČNTS pak odvolali jednatele ČNTS a dosadili vlastního. Zástupci společnosti CET 21, která vlastní licenci televize Nova, odvolali na středeční valné hromadě České nezávislé televizní společnosti (ČNTS), všechny tři jednatele této bývalé servisní firmy TV Nova a dosadili do této funkce vlastního člověka.

Stalo se tak i přes to, že CET 21 údajně vlastní pouhé jedno procento v ČNTS. Podle mluvčího CET 21 Martina Chalupského ke změnám došlo na základě zpochybnění splacení vkladu CME do ČNTS při navýšení kapitálu této firmy. Bývalý investor Novy však tvrdí, že svůj vklad řádně splatil.

Podle CET 21 nemohli zástupci CME na valné hromadě ČNTS hlasovat, a tak došlo k dovolání jednatelů Jana Vávry, Milana Cimirota a Martina Radvana. Do funkce jednatele ČNTS poté zástupci CET 21 zvolili Jana Kynčla, který má podle Chalupského revidovat plán CME na prodej Měšťanské besedy a zasáhnout do probíhajících sporů mezi ČNTS a CET 21. „Výsledky valné hromady jsou součástí řádného notářského zápisu, a tudíž platné,“ uvedl Chalupský. Bývalý investor Novy však postup CET 21 odmítá a hodlá se proti němu bránit soudní cestou.

Donath: Není to pravda

„Není pravda, že CME nesplatila svůj klad do ČNTS. Splatila ho. Skutečnost je potvrzena ve výpisu v obchodním rejstříku,“ řekl deníku Právo, který informaci o středeční valné hromadě zveřejnil pod titulkem „Palácový převrat v ČNTS“, mediální zástupce CME Michal Donath. Podle internetové verze Obchodního rejstříku splatila CME svůj vklad do ČNTS ve výši 352,1 miliónu korun již 25. května 1998. Jediným dalším spolumajitelem bývalé servisní organizace TV Nova je firma CET 21, která svůj vklad ve výši 48 miliónů Kč splatila 8. prosince 1997.

Výše zapsaného vkladu CET 21 však naznačuje, že podíl licencované společnosti TV Nova v její bývalé servisní organizaci je mnohem větší než deklarované jedno procento. Podle výše splaceného vkladu uvedené v obchodním rejstříku by měla CET 21 vlastnit téměř 14 procent ČNTS. Podle Chalupského ale při středeční valné hromadě hrála hlavní roli kauza tzv. „krabice od bot“ – podle ní totiž CME při navyšování základního jmění ČNTS v roce 1994 vložila do této společnosti movitý majetek, který již patřil ČNTS, a potvrzení za služby, které CME poskytla jiným subjektům v zahraničí.

Svolá ČNTS další valnou hromadu?

„Už v roce 2000 informovala CET 21 o fiktivní investici CME. Vladimír Železný poté všechny doklady včetně odborných expertíz předal Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a ministerstvům odpovědným za přípravu pokladů pro mezinárodní arbitráž. Podle názorů právníků CET 21 mají tyto skutečnosti zcela mimořádný význam pro průběh a výsledek mezinárodní arbitráže proti České republice, na které se CME domáhá náhrady škod za tuto investici,“ uvedl Chalupský v tiskové zprávě, kterou v pátek podvečer rozeslal médiím. Uvedl v ní také, že vklad CME do ČNTS představovaly i účtenky za spropitné v restauracích, letenky manželek manažerů CME do Paříže na festival v Cannes, účty za taxíky a náklady na licenční řízení projektů CME v Polsku a na Ukrajině.

Podle právníka Tomáše Osičky může CME postup středeční valné hromady změnit další valnou hromadou, na které nového jednatele Kynčla odvolá, případně zpochybnit postup CET 21 soudní cestou. Obě varianty jsou však časově náročné a umožní CET 21 podniknout kroky, které mohou vážně ohrozit ČNTS – například v probíhajících sporech o exkluzivitu smluv mezi bývalou servisní organizací Novy a CET 21. Chalupský již naznačil, že Kynčl půjde touto cestou: „Nový jednatel ČNTS Jan Kynčl bude zřejmě revidovat přístup této společnosti k plánovanému prodeji Měšťanské Besedy a ostatního majetku, jakož i ke stávajícím sporům s CET 21 spol. s.r.o.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .