TV Pardubice je připravena, ale licenci stále nemá

radiotv22Je všeobecně známo, že se společnost RTV Galaxie, spřízněná s provozovateli TV Prima, snaží vybudovat síť regionálních televizí. Již několik let fungují TV Praha a TV Hradec Králové, ovšem TV Pardubice již rok čeká na verdikt RRTV a v případě ostatních regionů je ticho po pěšině.

„Dlouhodobým plánem, jehož realizace se bude postupně odvíjet v horizontu mnoha let, je pokrýt co největší­ počet krajů České republiky. Jak je vidět z ohlasu, který doposud vzbudila již metropolitnĂ­ TV Praha, regionální­ TV Hradec
Králové a chystaná TV Pardubice, jde o projekt, který může být velmi úspěšný. Součástí­ velmi atraktivní­ nabí­dky divákůmm jsou totiž četné zpravodajské relace informují­cí­ o událostech v konkrétní­ch regionech. A to je věc, kterou diváci velmi oceňují­,“
vysvětluje strategii rozvoje regionálního vysílání mluvčí TV Prima Jana Malíková.

V současnosti mohou diváci oceňovat ono zmiňované regionání zpravodajství pouze v Praze a Hradci Králové. TV Praha vysílá na kanálech 9/100W (Novodvorská), 11/100W (NTM), 28/400W (Strahov) a 58/500W (Malešice), TV Hradec Králové vysílá na kanálech 46/1kW a 44/50W.

TV Praha přitom v průběhu letošního roku vyvíjela snahy o rozšíření svého pokratí. Nejdříve podala žádost o kmitočet v Neratovicích, žádost o vysílač v Příbrami Rada pro RTV zamítla z důvodu technické nerealizovatelnosti, ale schválena byla na posledním zasedání žádost o 34. kanál v Mníšku pod Brdy.

Kromě fungujících regionálních stanic TV Praha a TV Hradec Králové lze stále mluvit pouze o jediné regionální televizi a tou je TV Pardubice. Tato stanice ovšem naráží na problémy ohledně schválení vysílací licence. Plánovaný 44. kanál z kóty Pardubice – Krásné totiž doposud patřil napůl TV Prima a kokální TV Puls.

RTV Galaxie sice vyvinula velkou snahu kmitočet získat, ovšem celá kauza, kterou podrobně sledoval týdeník Reflex, stále není zcela dořešena. TV Prima se společné licence v srpnu loňského roku vzdala a ta byla posléze přidělena pouze lokální TV Puls. Provozovatel TV Puls se následně licence vzdal z důvodu finanční náročnosti celodenního vysílání a poté zasáhl také ČTÚ, který nesouhlasil s využíváním kvalitního kmitočtu jen na tři hodiny denně. Na svém posledním zasedání Rada pro RTV provozovateli lokální TV Puls kmitočet odebrala.

Další komplikace pro budoucnost TV Pardubice se objevila v červnu, kdy ČTÚ informoval RRTV o tom, že 44. kanál nemůže být použit pro analogové vysílání. „ČTÚ dopisem ze dne 10. června, který byl doručen 15. června, Radě oznámil, že 44. kanál pro celou českou kotlinu v mezinárodních jednáních vyhrazuje pro DVB-T,“ řekl pardubickým Krajským novinám mluvčí RRTV Pavel Barák.

Provozovatelé TV Pardubice ovšem tvrdí, že věc je vyřešena díky nečinnosti regulačního orgánu. „Společnost RTV Galaxie a.s. žádala RRTV v souvislosti s projektem TV Pardubice o změnu licenční­ch podmí­nek, rozdělení­ územní­ho rozsahu a souboru technických parametrů. Vzhledem k absenci rozhodnutí­ RRTV v pří­padě této žádosti, podané společností­ RTV Galaxie a.s. 11. srpna 2003., má RTV Galaxie a.s. za to, že její­ žádosti bylo vyhověno. Společnost RTV Galaxie, a.s. tedy informovala RRTV o uplatnění­ institutu pozitivní­ fikce dle zákona o provozování­ rozhlasového a televizní­ho vysílání­,“ říká Malíková.

Podle názoru vedení RTV Galaxie je vše připraveno k vysílání a TV Pardubice může být spuštěna velmi brzy. „Projekt vysílání­ TV Pardubice je připraven. Kdyby RRTV rozhodla o žádosti RTV Galaxie v zákonné lhůtě, nemuselo dle našeho názoru dojí­t k několikaměsíční­mu zpoždění­ spuštění­ vysílání­ TV Pardubice,“ uzavírá Malíková.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .