Investor JOJ TV nemůže zažalovat Slovensko

radiotv221Rozhodnutí slovenského Nejvyššího soudu o pozastavení platnosti udělení žilinského vysílače Krížava nové televizi Joj je pouze předběžné; do konce týdne se může změnit. Mezinárodní arbitráž nepadá v úvahu.

Investor nové slovenské televize Joj, Česká produkční invest, nemůže zažalovat Slovensko u mezinárodního soudu kvůli blokaci jejího nejsilnějšího vysílače Krížava. Česká republika totiž nemá se Slovenskem uzavřenou dohodu o vzájemné ochraně investic. Tato smlouva je zatím ve fázi příprav a oba státy by ji měly podepsat během letošního roku. Šéf televize Joj Richard Rybníček ale tvrdí, že investor žalobu na Slovensko zvažuje.

Ztráta? Jedna miliarda.

Česká produkční invest zatím vložila do přípravy vysílání JOJ TV zhruba 120 milionů korun. Pokud by však projekt JOJ skončil, podle Rybníčka by celkové ztráty dosáhly jedné miliardy korun (stejnou částku dluží Železný bývalým partnerům ze CME). Právě tato cifra může rozhodnout o tom, že Nejvyšší soud svůj verdikt změní. Podle jeho předsedkyně Evy Babiakové totiž jde zatím jen o předběžné opatření, ke kterému se nyní musí vyjádřit slovenská Rada pro vysílání a retranslaci a provozovatel JOJ TV, košická společnost Mac TV.

Protože soud reagoval na rozhodnutí licenční rady, probíhá veškerá komunikace pouze přes ní. Česká produkční invest tak nemá přímý přístup k dokumentaci a čeká, co jí sdělí Rada. Jejím prostřednictvím také sdělí soudu, jaké ztráty by jí odebrání žilinského vysílače způsobilo. Pokud by soud trval na svém rozhodnutí, může se Mac TV ještě obrátit na Generální prokuraturu se žádostí o mimořádné dovolání. Nejvyšší soud přitom už dal najevo, že by měl své rozhodnutí přehodnotit do konce tohoto týdne.

Za žalobou stojí CME

Kauza s vysílačem Krížava se u Nejvyššího soudu objevila v prosinci loňského roku z iniciativy nejsledovanější slovenské televize Markíza. Ta se rovněž zúčastnila licenčního řízení na žilinský vysílač, ale neuspěla. Provozovatel Markízy využil chyby Rady pro vysílání a retranslaci, která neumožnila neúspěšným žadatelům, aby se mohli proti jejímu verdiktu odvolat. Podle spoluvlastníka Markízy Pavla Ruska stojí za rozhodnutím obrátit se na Nejvyšší soud investor stanice, americká společnost CME.

„Oni (CME) velmi pozorně stráží aktivity pana Železného, a protože s ním mají negativní zkušenost, na každý krok, který je v rozporu se zákonem, se snaží upozornit,“ vysvětlil Rusko v rozhovoru pro deník Sme. Markíza před Nejvyšším soudem argumentovala tím, že pokud JOJ TV spustí žilinský vysílač, vznikne jí tím ztráta 40 až 60 milionů korun. Pokrytí Markízy Dosud totiž Markíza pokrývá zhruba 70 procent území Slovenska a diváci na severu a severozápadě země ji zatím nemohou naladit. Vysílač Krížava je proto pro Markízu klíčový.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .