Nova nevěří v brzký start digitalizace

radiotv22Televize Nova se nechystá v dohledné době požádat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o licenci pro nový digitální kanál, protože se nedomnívá, že by se pozemní digitální vysílání podařilo spustit ještě v letošním roce, jak tvrdí ministr informatiky Vladimír Mlynář. „Je rozdíl v tom nastartovat experimentální vysílání a to reálné,“ tvrdí generální ředitel Novy Petr Dvořák, podle něhož bude důležitý postoj vlády k předkládané Koncepci přechodu na zemské digitální rozhlasové a televizní vysílání.

ČT je prý ve výhodě

„Počkal bych si na to, až jak dopadne finální rozhodnutí, kdo bude ta autorita, která bude o těchto věcech rozhodovat, jaké budou nastaveny parametry a pak teprve bych se zamýšlel nad tím, jestli se to opravdu nastartuje na konci roku,“ říká Dvořák. Současná situace podle něj znevýhodňuje komerční stanice. „Myslíme, že stávající hráči na televizním trhu by měli mít rovné podmínky – to znamená, že pokud ČT dostane automaticky dvě pozice v multiplexu pro své dva stávající kanály, plus případně další dvě pozice pro další dva kanály, nevidíme důvod, proč by Nova a Prima neměly mít nárok na minimálně jeden, možná dva kanály navíc.“

Podle Dvořáka sice nová Koncepce neobsahuje úvahy o samostatném veřejnoprávním multiplexu, tento návrh prý ale ještě definitivně nespadl pod stůl a znamenal by další zvýhodnění České televize. Dokument předložený ministerstvem informatiky je podle šéfa Novy nedokonalý i v tom, že nedefinuje postup, jakým se budou přidělovat licence a umístění v multiplexech, a týká se pouze období do roku 2006. „Myslíme si také, že by digitalizaci neměli platit diváci.“

Nova má kapacity na další dva programy

Zástupci Novy v minulosti opakovaně prohlásili, že jsou připraveni po přechodu na pozemní digitální vysílání spustit minimálně další jeden celoplošný, spíše tematicky zaměřený program. Dvořák tvrdí, že televize má už nyní kapacity na provozování dalších dvou kanálů, ale snaží se zjistit, zda to pro ni bude ekonomicky výhodné. Záleží hlavně na finální verzi Koncepce, která se může od nynější podoby výrazně lišit. Dvořák nicméně nepředpokládá, že by digitalizace v nejbližších letech ohrozila vedoucí pozici Novy na českém televizním trhu.

„Vzhledem k tomu, že to není proces, který by byl hotový za rok, se domnívám, že se na digitalizaci dokážeme připravit a budeme umět na ni dobře zareagovat, takže si Nova udrží svoje místo na trhu,“ míní Dvořák. V následujících letech by si Nova podle něj chtěla udržet alespoň takový podíl na trhu, který má nyní – okolo 41 procent. Pro majitele televize ale bude Nova lukrativní do té doby, než by její podíl klesl pod 35 procent. V takovém momentu by výrazně klesly příjmy z prodeje reklamy, což by vedlo k omezení investic do programu.

Prima už digitálně vysílá

Televize Prima je ve vzhledem k vlastnickému propojení s jedním z provozovatelů prvních dvou digitálních multiplexů, společností Czech Digital Group, ve výhodnější pozici. Stanice už nyní vysílá digitálně v rámci experimentální licence v Praze a chystá se expandovat i do dalších regionů. „Chceme digitálně dokrýt Prahu a její okolí a podle toho, jak se budou uvolňovat další digitální kmitočty, bychom chtěli jít do dalších oblastí, zejména velkých měst,“ řekl RadioTV generální ředitel Primy Martin Dvořák. Také on ale čeká na finální verzi Koncepce, podle které se rozhodne, jak bude celý holding dále postupovat. „Do minulého čtvrtka jsme měli ministerstvu informatiky zaslat svoje připomínky, a je jich docela dost.“

Majitelé Primy by rádi ve svém multiplexu viděli další stanice ze svého portfolia. „Určitě bychom chtěli požádat o licenci pro TV Praha, Galaxii sport a eventuelně pro další kanály,“ říká Dvořák. Záleží však na tom, zda vládní Koncepce umožní do prvních multiplexů zařadit i placené zakódované kanály. GES Media Holding totiž nechce, aby Galaxie sport opustila pozici prémiového kanálu. Zatím je tedy jisté, že v multiplexu, který provozuje Czech Digital Group, bude Prima, metropolitní stanice TV Praha, a zřejmě i jeden kanál veřejnoprávní České televize, jak navrhuje ministerstvo informatiky.

Martin Dvořák však míní, že návrh ministerstva, aby ČT umístila po jednom kanálu do obou prvních multiplexů, přičemž jejich provozovatelé by jí museli vyhovět, ještě není konečný. „Myslím, že to tak v té Koncepci není, nebo alespoň jsem to tak z ní nepochopil. Je to jedna z alternativ, a těch je více. Pokud by ale vláda schválila tento koncept, nemáme s tím žádný problém.“ S televizí Nova prý majitelé Primy zatím o případném zařazení do svého multiplexu nejednali, a vyčkávají také s žádostmi o udělení digitálních licencí pro TV Praha a Galaxii sport.

Mlynář: Rada už může udělovat licence

Aktualizovaná Koncepce přechodu na zemské digitální rozhlasové a televizní vysílání počítá se zavedením prvních dvou digitálních multiplexů ještě v průběhu letošního roku. Český telekomunikační úřad již udělil licence jeho provozovatelům: jeden získaly České radiokomunikace a druhý společnost Czech Digital Group. Obě firmy už provozují experimentální digitální vysílání v Praze. Podle ministra Mlynáře je nyní míč na straně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která už může začít udělovat licence pro pozemní digitální vysílání. „Pokud se Rada rozhodne proces digitalizace brzdit, nikdo jí v tom nezabrání,“ prohlásil Mlynář na nedávném setkání s novináři.

První žádost o licenci na pozemní digitální vysílání leží na Radě už od loňského října. Podala ji hudební televize Óčko. Současné terestricky vysílající komerční televize nebudou mít podle Mlynáře na místo v multiplexech nárok, obecně formulované licence jim ale s největší pravděpodobností umožní vysílat digitálně bez toho, aniž by musely Radu žádat o další povolení. Česká televize získá prostor v multiplexech ze zákona, do roku 2006 ale ministerstvo informatiky nepočítá se zřízením zvláštního veřejnoprávního multiplexu a současné dva programy chce rozdělit do dvou prvních multiplexů. Jejich provozovatelé by měli ze zákona přikázáno šířit jeden z veřejnoprávních kanálů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .