Nova chce na Silvestra ukončit experiment DVB-T

Domácnosti, které v Praze a středních Čechách přijímají televizi prostřednictvím pozemních digitálních set-top-boxů, přijdou od Nového roku minimálně o dva programy. Kromě hudební televize Óčko, která vysílá ve zkušebním multiplexu Českých radiokomunikací (jejich licence vyprší 31.12.), půjde také o televizi Nova. Tu sice šíří také experimentální multiplex společnosti Czech Digital Group, který jako jediný bude v Praze pokračovat s vysíláním i po Novém roce, podle generálního ředitele TV Nova Petra Dvořáka ale ani v něm nebude možné Novu v příštím roce naladit.

Dvořák: chceme vysílat s radiokomunikacemi

Televize totiž počítala s tím, že Rada do konce roku vyřídí její žádost o rozšíření souboru technických prostředků o pozici v řádném multiplexu A Českých radiokomunikací. Radní sice vymezili celý multiplex A veřejnoprávní televizi a rozhlasu, Nova však s tímto krokem nesouhlasí a hodlá se o pozici v „áčku“ ucházet i přes to, že nebylo zařazeno mezi sítě, na jejichž programové obsazení by Rada vypsala výběrové řízení. Nova přitom vychází z toho, že její licence, platná do roku 2017, je technologicky neutrální a umožňuje jí tedy jak analogové, tak digitální pozemní vysílání. Multiplex A si podle Dvořáka zvolila proto, že má největší pokrytí (okolo 70 procent území ČR) a provozuje ho společnost, s níž má Nova dlouhodobě dobré zkušenosti.
„Máme předběžnou dohodu s ČRa o tom, že bychom provozovali digitální program v tomto multiplexu. Myslíme si, že ze zákona Radě vůbec nepřináleží jakékoli právo rozhodovat o tom, který multiplex bude udělen ČT nebo nebude. Samozřejmě v případě, že nám… Rada nám nemůže vrátit naši žádost ze stejného odůvodnění jako Primě (Prima žádala o přidělení pozic v multiplexu B společnosti CDG, ale Rada žádost zamítla s tím, že na pozice v síti B vypíše regulérní výběrové řízení, pozn. red.), protože na multiplex A nebylo vyhlášeno žádné licenční řízení. Jestli Rada najde nějaký jiný důvod, proč nám to vrátit, a my zjistíme, že bude postupovat protiprávně, pak se samozřejmě budeme bránit a žaloba je nejlogičtějším dalším krokem. Ale vzhledem k tomu, že my jsme tu žádost podávali 29.11. a vzhledem k tomu, že Rada má 60 dní k tomu, aby se vyjádřila, tak ještě má určitý časový prostor, aby nám odpověděla,“ tvrdí Dvořák.

Nova může zmizet stovkám domácností

Pokud by Rada na žádost neodpověděla do konce roku, bude to podle Dvořáka znamenat stažení Novy z experimentálního digitálního vysílání: „Budeme muset vypnout digitální vysílání, které teď dodáváme provozovatelům, což může vést i k tomu, že v řadě kabelových domácností se Nova prostě ztratí, protože část kabelových společností využívá digitálního vysílání, které posíláme na České radiokomunikace a na CDG. V případě, že nedostaneme povolení k tomu, abychom mohli dál řádně provozovat digitální vysílání od 1.1., tak pak nám nezbývá nic jiného – pokud nechceme porušit zákon a vydat licenci v šanc – tak to budeme muset vypnout.“ Kabelové společnosti Dvořákova slova částečně potvrzují. Největšího tuzemského operátora, společnosti UPC, se to ale podle jeho mluvčího Františka Maliny týkat nebude: „Signál TV Nova odebíráme výhradně z běžných analogových vysílačů.“
Horší to je z druhou největší českou kabelovou sítí Karneval. „Prakticky všechny programy kabelové televize jsou přijímány digitálně ze satelitů, aby byla zajištěna co nejvyšší možná kvalita distribuce do kabelových sítí. Karneval proto příjmu programů TV Nova z DVB-T využívá. Důvodem je stále velmi kompromisní kvalita terestrického (pozemského) vysílání z vysílačů na pražském Žižkově a na Bukové hoře, kde jsou navíc výkon i vyzařovací schémata kvůli mezinárodní koordinaci omezeny,“ říká mediální zástupce firmy Jan Hlaváč. „Pokud bude Karneval nucen přijímat signál TV Nova z některého z pozemských vysílačů, rozdíl v obrazové kvalitě mezi Novou a dalšími programy bude na televizních obrazovkách našich zákazníků znatelný. Karneval je samozřejmě na alternativní příjem Novy z terestrických vysílačů připraven.“

Havlová: k experimentům jsme nedávali souhlas

A proč zmizí program Novy také ze zkušebního multiplexu CDG, jemuž Rada pro rozhlasové a televizní vysílání prodloužila licenci do doby, než firma spustí vysílání svého řádného multiplexu B, ale nejpozději do konce příštího roku? „Multiplex B přejímá signál z Českých radiokomunikací. Tam je odbočka, mně to vysvětlovali naši technici, takže my dodáváme signál ČRa a CDG ho nabírá od nich,“ vysvětluje Dvořák. Právní zástupkyně Novy Markéta Havlová navíc tvrdí, že Nova nedávala žádnému provozovateli experimentálního vysílání DVB-T souhlas s šířením svého signálu. „My jsme nikomu žádný souhlas s experimentálním vysíláním nedali, a podle našeho názoru jde o šíření programu. To znamená, že my nedáme svolení k tomu, aby nás někdo experimentálně šířil, protože prostě právo šířit televizní program má pouze ten, kdo dostal licenci.“ Proto prý Nova požádala o pozici v multiplexu A.
„V tuto chvíli si myslíme, že ten správný postup, který by mohl vést k tomu, aby digitalizace vůbec nastartovala, je ten, že ten multiplex, který má nejširší pokrytí, tzn. A, bude přidělen dvěma programům ČT a případně jednomu nebo dvěma programům Novy, protože aspoň podle našich informací Prima nemá zájem o umístění v multiplexu A, chce být umístěna v multiplexu B společnosti CDG,“ tvrdí šéf Novy Petr Dvořák. „Tím samozřejmě neříkám, že bychom nepřáli ČT veřejnoprávní multiplex. Já si myslím, že veřejnoprávní multiplex může vzniknout, ale myslím si, že by měl vzniknout až v době, kdy těch multiplexů tady bude víc a kdy všechny budou mít nějaké rozumné pokrytí. Protože v momentě, kdybychom my s tím naším hlavním programem byli umístěni například do multiplexu C, který má pokrytí kolem 30 procent, tak si myslím, že nemáme sebemenší motivaci proč bychom nutili naše diváky, aby se na tu televizi připojovali.“

Pospíchal požadavky Novy odmítá

Z obchodního hlediska je podle Dvořáka nutné, aby Nova byla součástí multiplexu s největším pokrytím: „Samozřejmě nás zajímala dohoda specielně s provozovatelem, se kterým máme dlouhodobé vztahy, což jsou ČRa, s nimiž si myslíme, že nastavíme nejlepší obchodní podmínky, protože oni nám vychází vstříc, vzhledem k tomu, že s nimi provozujeme už analog. Proto to áčko.“ Předseda Rady pro vysílání Petr Pospíchal ale namítá, že pokud Nova chtěla začít vysílat v DVB-T, musela by vrátit současné analogové kmitočty a vyměnit je za digitální. „Zákon rozlišuje analogové a digitální pozemní vysílání. Pokud budeme vycházet z toho, že jejich licence je technologicky neutrální, můžou vysílat buď v analogu, nebo v digitálu.“ K žádosti Novy o rozšíření souboru technických paramentrů o multiplex A Pospíchal uvedl, že Rada má na její vyřízení čas do konce ledna.
„Pokud parlament řekl, že multiplex A vyčleňuje České televizi a Českému rozhlasu, bylo by nešťastné to nyní měnit,“ míní Pospíchal, podle něhož má Nova výsostné právo na ukončení experimentálního vysílání v DVB-T, pokud si to přeje její provozovatel. „Netvrdil bych ale, že zkušební vysílání Českých radiokomunikací skončí. Mají ještě den na to, aby požádali o jeho prodloužení a já si myslím, že by byly samy proti sobě, kdyby tu žádost nepodaly. Rada se pak bude muset touto žádostí samozřejmě zabývat.“ Pokud by zkušební digitální vysílání ČRa v Praze pokračovalo, znamenalo by to také zachování volného příjmu hudební televize Óčko, která jinak vysílá pouze v kabelech a na satelitu Astra.
„Stále věřím, že zdravý rozum zvítězí a dojde k dohodě, že experimentální pozemní digitální vysílání „pojede“ až do doby, než budou uděleny licence na řádné DVB-T,“ říká k tomu generální ředitel Óčka Jiří Balvín. Stanice zatím nezahájila jednání se společností CDG o případném obsazení programové pozice v experimentálním multiplexu, které by se mělo uvolnit po Nově. „Zatím nejednáme, ale jsme na to připraveni,“ uvedl Balvín.

Pohl: Nova zatím zůstává v multiplexu CDG

Předseda představenstva CDG Leoš Pohl serveru RadioTV sdělil, že program Novy bude ještě přinejmenším první lednový týden součástí jejich zkušebního multiplexu DVB-T. „Program TV Nova je zařazen v datovém toku CDG se souhlasem jejího provozovatele,“ namítl Pohl na tvrzení právničky Novy Markéty Havlové. „Podle informací získaných 30.12. má TV Nova v naší síti zůstat minimálně do 4.1.2005. Vše však záleží na ponechání v provozu sítě Českých radiokomunikací, od kterých program TV Nova odebíráme. Podle sdělení Ing. Roztočila, ředitele úseku vysílacích služeb ČRa ze dne 30.12. 2004, bude nám signál s jistotou na 90% dodáván i po 31.12. 2004,“ uvedl Pohl s tím, že provozovatel Novy dosud CDG nepožádal o vyřazení svého programu z experimentálního multiplexu. „Pokud tak učiní, vyřadíme tento program ze svého vysílání,“ dodal.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .