Konec analogu ve středních Čechách donutil ČT najít nové zdroje pro třicítku převaděčů

cukrak První listopadový den se stal dalším zlomovým mezníkem v dlouhodobém procesu digitalizace tuzemského éteru. Definitivně bylo vypnuto pozemní analogové vysílání ve středních Čechách. Vysílače Cukrák a Votice-Mezivrata se přidaly k metropolitnímu Žižkovu, který již od jara přenáší pouze digitální signál. Česká televize přelaďuje téměř tři desítky svých analogových převaděčů, které touto změnou přišly o zdroj signálu.

Na zásadním středočeském vysílači Cukrák došlo o půlnoci na neděli 1. listopadu k ukončení zemského analogového vysílání tří nejsledovanějších televizních kanálů – ČT1, TV Nova a Prima TV. V oblasti, kterou Cukrák pokrývá, je od včerejška k dipozici pouze digitální signál. V souvislosti se změnami na tomto stanovišti došlo i k vypnutí sousedních analogových kmitočtů. Odmlčela se ČT2 z příbramského vrchu Praha na 29.kanálu , z Votic – Mezivrat pak ČT1 na 30. a ČT2 na 56. kanálu. Menší analogové dokrývače a převaděče vypnula TV Prima v těchto lokalitách : Městečko u Křivoklátu 23.kanál, Nespeky 58.kanál, Praha-Krč 6.kanál, Příbram 42.kanál, Rataje nad Sázavou 47.kanál, Srbsko 56.kanál, Vlašim 45.kanál, Čtyřkoly 21.kanál a Karlštejn 21.kanál.

Také Česká televize informovala o ukončení provozu některých dokrývačů. Došlo k vypnutí analogového signálu ČT1 a ČT2 v Benešově, ČT1 a ČT2 v Srbsku a ČT1 v Petrově – Pikovicích. „V jejich oblastech pokrytí totiž bylo měřením Českého telekomunikačního úřadu zjištěno, že je zde digitální zemské vysílání sítě 1 se všemi čtyřmi programy ČT dostupné již pro více než 95 procenta obyvatelstva,“ vysvětlil Štěpán Janda z tiskového odboru veřejnoprávní televize. Potvrdil dále, že z technických důvodů bylo včera ukončeno analogové zemské vysílání také na převaděči ČT1 v Kamýku nad Vltavou.

Celá řada převaděčů, které původně přebíraly signál dvou programů České televize z Cukráku, Mezivrat či Příbrami, však zůstává prozatím v provozu s tím, že jsou postupně přelaďovány na nové zdroje. O analogový signál tak zatím nepřijdou diváci, kteří mají naladěny kmitočty ze stanovišť Beroun ČT1 34.kanál, Čtyřkoly – Lštění ČT1 28 k., ČT2 47.k, Dobřív – léčebna Janov ČT2 45.k., Husinec ČT1 21.k., Chocerady – Komorní Hrádek ČT1 32.k., Jince ČT1 28 k., Jistebnice ČT2 60.k., Kácov ČT2 43.k., Karlštejn ČT1 28.k., Klatovy – Doubrava ČT2 57.kanál, Knovíz ČT1 29.k., Ledeč nad Sázavou ČT2 44.k., Litoměřice ČT1 39.k., Nespeky ČT1 35.k., ČT2 50 k., Nižbor ČT1 22 k., Nový Knín ČT1 35 k., Prachatice ČT1 34.k., Praskolesy ČT1 35.k., Roztoky u Křivoklátu ČT1 30.k, Sebuzín ČT1 21.k., Solenice ČT1 21 k., ČT2 43.k., Stříbrná Skalice – Spáleny kopec ČT1 44 k., Tábor – Čelkovice ČT2 24.k., Týn nad Vltavou ČT2 34.k., Velké Žernoseky ČT1 32.k, Vlašim ČT1 28.k., ČT2 47.k., Záblatí ČT1 45.k., Zruč nad Sázavou ČT2 50.k a ČT2 45.k.

Pro diváky v metropoli a středních Čechách je tak nyní k dipozici pozemní digitální vysílání (DVB-T). Veřejnoprávní multiplex 1 vysílá na 53.kanálu z Cukráku, Votic – Mezivrat i Žižkova. Obsahuje čtyři programy ČT a sedm stanic Českého rozhlasu. Ze tří stejných míst je distibuován signál druhé digitální sítě. Na 41.kanálu je možno naladit pět komerčních kanálů – TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Nova Cinema a Prima Cool. Třetí multiplex je v hlavním městě k dipozici na dvou kmitočtech. Na 59.kanálu vysílá ze Žižkova a Cukráku. Programová nabídka obsahuje jen zpravodajskou Z1 a lifestylovou TV Public a dále Radio Proglas. Oproti tomu 46.kanál přináší navíc TV Noe a zkušební provoz TV Prima ve vysokém rozlišení (HDTV). Distribuován je ze Strahova, Ládví a stanovště Zelený pruh. Nejmenší pokrytí má prozatím Multiplex 4. Vysílá z Olšanské ulice a v portfoliu má dva programy v HD – ČT HD, Nova HD a dále standartní signál hudební televize Óčko a promo kanál vlastníka sítě O2 info.

Celá Česká republika bude zemským digitálním signálem pokryta v roce 2012. Stanovuje to Technický plán přechodu, což je zákonná norma přijatá v loňském roce. Další oblastí, v které bude vypnuto analogové vysílání, bude Sušicko. Stane se tak 28. února 2010. První multiplex zdejší diváci poprvé naladili loni18.listopadu, druhý a třetí fungují od letošního 30.září. V postupném vypínání analogu budou následovat Českobudějovicko, Ústecko a Jihlava. Úplná analogová tma nastane 11. listopadu 2011. Datum je to symbolické, termín plný jedniček je dobře zapamatovatelný. I po něm se však najdou v Česku dvě výjimky. Jsou jimi oblasti Zlínska a Jesenicka, kde se kvůli technickým problémům bude analogově vysílat až do léta roku 2012.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. jpa

    Jednoduše řečeno :“proč? ,proč?“ ,takové plýtvání penězi ,nějaké přelaďování a vyhazování peněz, otáčení anten apod.Považuji to pro diváka a to jsem už řekl-za Pyrhovo vítězství, analog už nevyhraje.Každý si musí uvědomit,i nechci nikoho urazit ani soc. slabší občany,že je nutno si pořídit satelit nebo STB – jiná cesta není!Naprosto promrhané peníze za přelaďování,odlaďování,vylaďování- třeba použít jinde a sociálně slabé například lehce dotovat aby na přístroj došáhli.(Nerozdávat zdarma nedělá to dobrotu).Stejně a to se již opakuji o ten analog všichni přijdou.

    1. SETI72

      Teď nevím kde jsem to četl, ale před vypínáním Žižkova prý byli v Praze (jako prý i jinde v zahraničí) „odpírači“ přechodu na digitální vysílání.
      Jak asi dopadli ti…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .