Střední Čechy v sobotu definitivně přijdou o analog, Cukrák bude jen digitální

cukrak Do historie vstoupí již za šest dní analogové pozemní vysílání v centrální oblasti Čech. Důležitý vysílač Cukrák bude od 31.října distribuovat jen digitální formu přenosu televizního signálu. Bude tak následovat pražský vysílač Žižkov, který se s analogem rozloučil přesně před půl rokem.

Obyvatelé středních Čech jsou na přicházející změnu dostatečně připraveni. Jak vyplynulo z průzkumu Národní koordinační skupiny pro digitalizaci (NKS), na digitální vysílání (DVB-T) přešlo měsíc před ukončením zemského analogového televizního vysílání z vysílače Praha – Cukrák již 74 procent domácností. Dalších 14 procent tak má v plánu učinit do dne D – do 31. října. V regionu bude v tento den vypnuto celkem šest kmitočtů z vysílačů velkého výkonu a pak i další z převaděčů a dokrývačů. Diváci tak již z Cukráku nenaladí ČT 1 z 26.kanálu, Primu ze 7. a Novu z 1.kanálu. Odmlčí se také ČT2 z příbramského vrchu Praha na 29.kanálu. Na stanovišti Votice – Mezivrata končí ČT1 na 30. a ČT2 na 56. kanálu. Česká televize s platností ode dneška umístila do svého vysílání na výše uvedených kmitočtech trvalou textovou informaci o konci analogového vysílání, která doplňuje již dříve umístěný piktogram.

Televize Prima na svých webových stránkách zveřejnila seznam devíti vysílačů malého dosahu, které budou vypnuty v sobotu spolu s hlavním zdrojem analogového signálu (7.kanál na Cukráku). Od listopadu tedy tuto komerční stanici nenaladíte z převaděčů Městečko u Křivoklátu 23.kanál, Nespeky 58.kanál, Praha-Krč 6.kanál, Příbram 42.kanál, Rataje nad Sázavou 47.kanál, Srbsko 56.kanál, Vlašim 45.kanál, Čtyřkoly 21.kanál a Karlštejn 21.kanál. Česká televize přehled vysílačů malého dosahu, které budou vypnuty spolu s Cukrákem a Mezivraty prozatím nezveřejnila.

TV Nova zatím definitivní souhlas s vypnutím analogu ze zmíněných míst nevyjádřila. V několika předchozích případech ponechala analogové vysílače v provozu i poté, co měly být podle Technického plánu přechodu (TPP) vypnuty. Zachovala se tak poprvé v září 2007, kdy definitivní analogová tma měla postihnout jako první oblast v republice Domažlicko. Analogově tam vysílá z Vraního vrchu dodnes. Stejně přistoupila k nástupu pouze digitálního signálu i v další oblasti západních Čech . K prvnímu říjnu nevypla analog ze Zelené hory u Chebu. Argumentuje, že celkové pokrytí DVB-T není dostatečné a v takové šíři, jak stanovuje TPP.

To však není případ středních Čech, kde je Nova prostřednictvím Multiplexu 2 přístupná na 41.kanálu z Cukráku, Votic i Žižkova (Mahlerovy sady). A Pražané a Středočeši jsou na plně digitální dobu připraveni. Tři čtvrtiny zdejších obyvatel již má digitální příjem zajištěn. „Čtyři procenta přecházet nebudou a osm procent domácností zatím s přechodem váhá,“ shrnul výsledky aktuálního průzkumu Rostislav Starý z NKS. Ankety se na přlomu září a října zúčastnilo šest stovek respondentů. Vyplynulo z ní, že zemský analogový televizní signál dosud využívá 23 procent dotázaných. Necelá polovina již sledovala zemské digitální televizní vysílání, 17 procent dává přednost satelitnímu příjmu, 14 procent má předplacenu kabelovou televizi a 1 procento IPTV.

Výzkum se zaměřil i na plány těch diváků, kteří byli doteď odkázáni na pozemní analogový příjem.

Padesát šest procent z nich plánuje řešit změnu přechodem na zemské digitální vysílání, 25 procent respondentů ještě neví, 3 procenta plánuje pořízení satelitu, 3 procenta zřízení kabelové TV a 14 procent s přechodem vůbec nepočítá,“ vyčíslil Starý.

Národní koordinační skupina zintenzivnila v říjnu informační kampaň ve Středních Čechách, aby se o konci analogového vysílání dozvěděla včas drtivá většina zdejších diváků. Do poštovních schránek dostali Diginoviny, které všechny změny detailně popisují. Přímo v terénu se objevily Digihlídky – proškolené instruktážní týmy, které zodpovídají konkrétní dotazy obyvatel. Jen v minulém týdnu navštívily třicet sedm obcí.

V minulém týdnu se také obyvatelé metropole dočkali speciální digihlídky pro metro: „Tato skupina se skládá z maskota digitalizace tzv. Digiboye a tří promotérů, kteří aktivně distribuují informace o digitalizaci ať už ve formě diginovin či digibrožur, tak ústně,“ uvedl šéf NKS Zdeněk Duspiva. Digihlídky v podzemní dráze budou působit ještě do tohoto pátku – celkem tam stráví deset dní. Denně jsou občanům k dipozici sedm hodin.

Dalšími oblastmi, kde se bude pokračovat ve vypínání pozemního analogového vysílání, budou Sušicko a Klatovsko. Na tento západočeský region se zaměří pozornost NKS v následujících měsících. Koncem února 2010 zde skončí analogový signál na vysílačích Klatovy – Barák (ČT1 22.kanál, Nova 6.kanál, ČT2 58.kanál) a Sušice – Svatobor (ČT1 35.kanál, Nova 9.kanál a Prima 43.kanál).

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. violista

    Nevím co dle Novy je problémem a překážkou pro vypnutí analogu na 24.k Novy v oblasti Domažlicka. Podle mne žádný …. Pokud by chtěli zesilovat Vraní vrch, tak mohli už přeci dávno. Vysílá se tu od listopadu 2009. Osobně chytám po celou dobu až dodnes (vzdálené Mar.Lázně) Jen blbé kecy …. Souběh nesmyslně dlouhý, nikdo nesleduje samostatnou Novu v analogu, není ostatně ani důvod. V Digitálu min. 21 stanic spolu s německými. Tak si vyberte :-)))) Bud‘ jen Noha, či 21 stanic v plné digitální kráse. Myslím, že volba je jasná ….

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .