Kde naladíme digitální multiplexy?

radiotv22Po zveřejnění podoby tří multiplexů pro přechodné období digitálního televizního vysílání se celá řada čtenářů zajímala o přesné složení těchto multiplexů. Dodatečně proto přinášíme seznam lokalit, které tvoří jednotlivé sítě, a také seznam kmitočtů, jejichž koordinaci zamítla některá ze sousedních zemí.

Multiplex A, který ČTÚ přidělil Českým Radiokomunikacím, je tvořen 34 vysílači a pokrývá 77 procent území naší republiky. České Radiokomunikace budou vysílat z těchto lokalit: Aš, Brno – Hády, Brno – Hobrtenky, České Budějovice – Baba, České Budějovice – Včelná, Český Krumlov, Děčín, Hradec Králové – TKB, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jablunkov, Jeseník – Zlatý Chlub, Jihlava – Rudný, Karlovy Vary, Krnov – Tříslový, Liberec – Hanychov, Liberec – Výšina, Mikulov, Olomouc – Jedová hora, Olomouc – Neředín, Ostrava, Ostrava – Slezská Ostrava, Pardubice – TKB, Plzeň – Doubravka, Plzeň – Košutka, Praha, Praha – město, Praha – Strahov, Třinec – město, Ústí nad Labem – Neštěmice, Vaňov, Všebořice, Valašské Kloubouky, Zlín.

Multiplex B bude provozovat společnost Czech Digital Group a jeho 14 vysílačů pokryje necelých 40 procent Česka. Multiplex byl původně projektován jako jednokmitočtový na 54. kanále, jeho výsledná podoba ovšem zahrnuje i vysílače na jiných kanálech. Vysílat se bude z následujících lokalit: Benešov, Beroun, Brno – Hády, Brno – Hobrtenky, Jiřín – Čeřovka, Jindřichův Hradec, Kolín, Litoměřice – Mošťka, Pelhřimov, Příbram – Březové Hory, Rychnov nad Kněžnou, Praha – Ládví, Praha – Strahov, Praha – Zelený Pruh.

Podoba multiplexu C se rodila až v posledních měsících a ČTÚ jej přidělil Českému Telecomu. Jeho 22 vysílačů pokrývá pouze oblasti krajských měst a více než polovina vysílačů je zkoordinována podmíněně s výhradami ze strany Polska. Síť je tvořena těmito lokalitami: Brno, České Budějovice – Baba, SV a Včelná, Hradec – Králové – město a TKB, Karlovy Vary, Liberec – Výšina I, Hanychov a město, Pardubice – TKB, Plzeň – Doubravka a Košutka, Praha – Ládví, Strahov a Zelený Pruh, Starý Plzenec, Ústí nad Labem – Neštěmice, Vaňov a Všebořice.

Polsko nám nepřeje

ČTÚ měl ve svých kmitočtových plánech ještě dalších 81 místě zkoordinovaných lokalit. Tyto kmitočty ovšem naprošly mezinárodní koordinací, na čemž mělo největší podíl Polsko, které nám odmítlo šedesát kmitočtů. Po deseti kmitočtech ztroskotalo na námitkách Německa a Slovenska, naopak Rakousko zamítlo pouze jediný kmitočet a Maďarsko schválilo všechny naše požadavky.

Autor článku:

Komentáře (19)

 1. XXL

  clanek o brnu a mistnich radiich je zaujaty. Nechut autora k tomuto mestu s eprojevila i na jeho hodnocebi eteru a toho, ze se nenamahal identifikovat mistni radia. MYslim, ze Krokodyl je od Petrova docela k rozeznani. Stejne jako AZetko od Proglasu:-))

 2. XXL

  Pro zajímavost ještě. Už v Jihlavě jsou k vidění plakáty oznamují to jediné české rádio ze srdce Čech – Nový Preston. Dovolím si prorokovat, že i tak ty plakáty jsou tomuto rádiu k ničemu…

  A proc?? kdyz jeho pokryti zacina prave kousek odtud… ??

  1. Leosz¤

   Tak málo o Brnu??? Fuj! Zase další napapaný pepča z Prahy, co?

   No, článek by byl jistě moc zajímavý, kdyby byl lépe zpracovaný.

   Ale jedno upřesnění: Jak můžeš Radka Pešouta nazvat „napapaným pepčou z Prahy“, když je z Ústí nad Labem (viz posl. věta článku) ??!

  2. brnňák

   zas další vylízanej cajzl kterej neví kolik bije, co sis myslel ty hovado, že tu na tebe u přehrady plné sinic bude čekat procesí pro tvůj dobrej pocit ty čížku pojebanej?? aby ti někdo brzo nerozhodil sandál kemo!!

  3. /\ |\| ( ) |\| ! /\/\

   Ano, a pak se pan Pešout hádá v diskuzních fórech s jinými autory o tom, jak je skvělý novinář s dlouholetou praxí…

  4. Lukáš Sapík

   Dost dobře jsem nepochopil, co pan Pešout kritizuje, když mluví ve své „reportáži“ o Brně. Docela by mě zajímala profesionální a nezaujatá kritika brněnského rozhlasového éteru, protože je na něm rozhodně hodně co spravovat, ale tenhle pokus se zjevně nezdařil. Slovy pana Pešouta: „Moc kultivované to tady není, co?“

  5. XXL

   Clanky Radka Pesouta nejsou o nicem. Jsou spise pro pobaveni ne pro informace. Nejsou moc dobre…Alespon takto mirne receno to vidim ja. Uprimne receno, jsou strasne!!!!

  6. vitT

   No o Jihlavě toho taky moc nebylo a naměstí není celé město! ave DUKLA!

  7. Souhlasím s XXL. Taky si myslím, že články pana Pešouta jsou o ničem. Nejedná se jen o tento, ale jde například i o to odhalení loga Primy na erotických klipech. Je to jen můj názor, ale to, co na tomto serveru pan Pešout předvádí je pouze „mlácením prázdné slámy.“ Je to skutečně o ničem. Články jsou odfláknuté a jednostranně zaměřené.

  8. Tonda ()

   Milý Radku Pešoute,

   dovolím si Tě upozornit, že grafomanie je nemoc. Divím se šéfredaktorovi serveru, že Ti ještě dává prostor.

   Myslím, že raději žádný článek, než taková to nepovedená slohová cvičení.

  9. /\ |\| ( ) |\| ! /\/\

   Je zajímavý pozorovat, jak z tohoto článku mizí nenápadně příspěvky…

  10. Anonymní

   Musím jen přikyvovat. Nad články Radka Pešouta vždy koukám s úžasem. Tolik řádků a žádná informace. Natož pak zasvěcený, odborný názor. Holt je to další člověk, který si myslí, že ten, kdo rádia poslouchá, rozumí i jejich problematice :-((

  11. hawkey (Radek Dresler)

   Ano, příspěvky zmizely, protože byly zcela od věci a občas dokonce vulgární.

  12. Shaman

   Tak málo o Brnu??? Fuj! Zase další napapaný pepča z Prahy, co?

   No, článek by byl jistě moc zajímavý, kdyby byl lépe zpracovaný.

   Ale jedno upřesnění: Jak můžeš Radka Pešouta nazvat „napapaným pepčou z Prahy“, když je z Ústí nad Labem (viz posl. věta článku) ??!

   Vím, že autor není z Prahy:-ú ale tak málo si moravská metropole nezasloužila… bohužel články autora jsou často velmi nevyvážené:-(((

  13. Patricie

   Co dělal pan Pešout na základní škole v hodinách zeměpisu ? Jeho dotaz na Horácko je trapný a popis brněnského éteru jakbysmet.

  14. Tom

   Zaslechnout něco u stánku s pivem a na čerpací stanici a pak z toho napsat „reportáž“, co se tváří jako hodnocení úrovně moravských rozhl. stanic ??!! Tak to mě vážně pobavilo. Snad to je jen ojedinělý úlet na tomto jinak zatím fundovaném serveru.

  15. e-Jirka

   A co se taky trosku venovat JC?

  16. Anonym

   Ano, a pak se pan Pešout hádá v diskuzních fórech s jinými autory o tom, jak je skvělý novinář s dlouholetou praxí…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .