Jaké libůstky se skrývají pod zkratkou MHP?

radiotv22Olympijské hry se blíží a nenechávají klidným téměř nikoho z médií. Určitě o tom bude i mnoho napsáno, něco už napsáno bylo. Jak se k takovému úkolu postaví Český rozhlas, jak Česká televize, jak další. Dnes se vydáme do Německa, kde díky digitální televizi budou mít diváci velice podrobný a kompletní servis z Olympiády. Čtyři doplňkové digitální kanály zřízené ARD a ZDF nabídnou během OH 1 400 hodin reportáží a přenosů.

Veřejnoprávní televize zřídí doprovodné programy Athen 1 až 4. Na nich bude televize nabízet doplňkové informace jako třeba drby ze zákulisí OH, životopisy sportovců, tabulky, medailony a další doplňující informace. Hodnotné informace najde divák i na ZDF digitextu, který je první pravidelně provozovanou MHP (Multimedia Home Plattform) aplikací v Německu. Dostupný je všem, kteří mají přijímač vybavený podporou MHP a sledují ZDF digitálně přes satelit Astra nebo po kabelovce. Digitext funguje už od léta loňského roku. Informace z něj jsou přirozeně i na webu. ZDF digitext připomíná svou grafikou internet. Kromě textů, které jsou v lepší kvalitě než běžný teletext, nechybí ani ilustrující fotografie. Teletext ale v každém případě připomínají červené, zelené, žluté a modré tlačítko, které se používá pro přeskakování na některé stránky. Výhodou, kterou nabízí stejně jako internet jsou multimediální texty. Místo kostičkované grafiky si při prohlížení předpovědi počasí vychutnáme nádherné obrysy mapky, na které nechybí nádherně vybarvené mráčky nebo sluníčka.

V průběhu letošního roku se objeví i další MHP-aplikace. Jedna má obohatit jakési knižní okénko. Informace o vydavateli a další doplňkové informace každého nezajímají a tak je zbytečné, aby je moderátor předčítal a nebo aby se jen na chvíli objevily v titulku. Kdo bude mít o danou knihu zájem, zjistí si jméno vydavatele a veškerou signaturu zobrazením doplňkových informací, které se vysílají jako doplňkové služby. Pokud přehlédnete knihu, kterou host přinesl do studia, nevadí. Zmínka o ní se objeví na obrazovce po pouhém stisknutí tlačítka.

Od letošního léta se rozjede služba ZDF informativ. Díky ní se divák, který přišel k televizi trochu déle dozví, na co se to právě dívá, jaký pořad bude následovat, popřípadě si přečte krátké zprávy. Stane se Vám občas, že se díváte na nějakou diskusi a její hosty moc neznáte. Nevíte co to tam sedí za lidi? Služba ZDF interaktiv Vám jednotlivé hosty představí. Zákulisní informace se mohli diváci dozvědět už při pořadu Lidé 2003 a pak Naši nejlepší, který běžel loni v listopadu, kdy se tento prostředek testoval. Nejenže se dozvíte jejich jména, ale v krátkosti si prolétnete i jejich životopisy a pak se ještě seznámíte s diskutovaným tématem. Nakonec se k danému problému vyjádříte v divácké anketě, podobně jako když klikáte na internetu.

Interaktivní budou i pořady o cestování. Toho by v budoucnu mohl využít například kanál Sonnenklar TV, který vysílá jen nabídky cestovních kanceláří. ZDF interaktiv nabídne v průběhu pořadů o turisticky zajímavých lokalitách nabídky hotelů, ceny a další užitečné rady a tipy. Veřejnoprávní kanál musí samozřejmě myslet i na nejmenší diváky. U dětí oblíbenou hru 1,2 nebo 3 může díky MHP aplikacím hrát každý. Nemusí kvůli tomu do studia. Stačí si jen vzít do ruky dálkové ovládání a hrát a třeba i (při správném zodpovězení všech otázek) vyhrát.

MHP je jedním z možných standardů, který se dá použít pro doplňkové datové služby. Systému je ale více a snahou ZDF je, aby se MHP stalo jakýmsi “Windows“ pro set-top-boxy, aby se od začátku používal jednotný systém a nebyly pak problémy s příjmem zahraničních televizí, jako tomu bylo v minulosti, kdy se zaváděly různé systémy barevné televize jako PAL a SECAM. Na používání MHP se provozovatelé německých televizí dohodli už v září 2001 v Mainzi.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .