IFA – Mezinárodní výstava spojovací techniky

radiotv221IFA není jen označením známého náklaďáku vyráběného za socialismu v NDR, ale zároveň mezinárodní výstavy spojovací techniky (Internationale Funkausstellung), která se koná v Berlíně. Letos se uskuteční od 2. do 7. září. První výstava proběhla už před více než osmdesáti lety. Letos se očekává rekordní počet vystavovatelů. Na 160 000 metrech čtverečných ploch v halách i venku se představí celkem 1 189 vystavovatelů z 40 zemí.

Podle serveru Digitalfernsehen.de to znamená přírůstek 15 procent. Oproti minulým letům zaznamenali nárůst i domácí firmy. Mezi největší vystavovatele patří se 6 000 metrů čtverečných ARD, Deutsche Telekom AG, LG Electronics, Panasonic, Samsung, Sony, Philips a Vestel. Tématem o kterém bude na letošním ročníku řeč je v každém případě HDTV. V tomto formátu bude možné sledovat fotbalový šampionát v roce 2010 viz Premiere nabídne fotbalový šampionát 2010 v HDTV. Na výstavě IFA ale bude řeč o tomto formátu už v souvislosti se šampionátem v příštím roce, který se uskuteční právě v Německu. V hale 26 bude tomuto problému věnováno 550 m2, kde budou zájemci mít možnost sledovat vysílání HDTV na 30 plochých obrazovkách.

IFA Digital Music Lounge se zaměří především na mladé a na zájemce o hudbu. Mladí nadšenci o práci v této branži a v médiích vůbec tady budou mít možnost seznámit se s povoláními, která v tomto oboru existují a co obnášejí v praxi. Na své si přijdou i uživatelé kamer a fotoaparátů v mobilech a PDA nebo MDA. Jelikož jejich kvalita a také jejich význam stále roste, bude i jím věnován dostatečný prostor. K vidění tady tak budou telefony s možností připevnění na stativ, s optickým zoomem nebo bleskem. Další novinkou bude například roaming mezi různými druhy mobilního připojení na internet(ten by měl význam i při sledování on line vysílání televize nebo rozhlasu). Tzv. seamless roaming má uživateli notebooku, MDA nebo smartphonu umožnit přecházet z WLAN například na letišti do UMTS ve městě a pak na GPRS. Přechod sítě by se měl uskutečnit bez nutnosti znovu se připojovat a tudíž měnit IP adresu. Klient by navíc měl možnost kontrolovat, kolik za připojení k síti platí a přechod z jednoho druhu připojení na další by poznal jen podle změny rychlosti.

To je současnost. Teď jen tak pro srovnání nahlédneme do historie. Na prvním ročníku mohli návštěvníci, kterých přišlo 180 tisíc, obdivovat lampová rádia. To se psal prosinec 1924. Už tehdy tady vystavovalo 242 vystavovatelů. V dalším roce jich bylo o třicet méně a jako novinka se tady objevil superhet. Už v roce 1925 se datum konání posunulo z prosince na září. V září 1926 bylo senzací živé vysílání přímo z výstaviště. 153 000 návštěvníků si v roce 1928 na pátém ročníku, který byl jako vzpomínka věnován Heinrichu Hertzovi, mohlo vybrat ze stánků 369 vystavovatelů. Zaručeným lákadlem byl první model televize od maďarského vynálezce Mihályho a konkurenční model značky Telefunken od Augusta Karoluse. Viz Historie televizního vysílání v Německu. Přijímač krátkých vln byl poprvé k vidění v roce 1929. Další ročník nabídl rozhlasový přijímač s vestavěným reproduktorem a znovu se tu objevila televize. Tento ročník ale vešel do dějin díky vystoupení Alberta Einsteina. Dřívější televizory fungovaly zčásti na mechanickém principu. První opravdu elektronickou televizi tady představili jako novinku koncem srpna 1931. V srpnu 1932 viděli návštěvníci první evropské autorádio.

V roce 1933 už nešlo jen o techniku ale i o politiku. Patronem tohoto ročníku se stal ministr propagandy Josef Goebbels. Z technických novinek byl představen lidový rozhlasový přijímač a velkoplošná televize. Ta se později začala používat k šíření propagandistických pořadů. Goebbels byl patronem této výstavy až do roku 1939. Pak se IFA na dlouhých jedenáct let odmlčela a znovu se otevřela až 18. srpna 1950. Ve třicátém čtvrtém byla představena televize pro tzv. televizní světnice, kde měli zvědavci možnost sledovat převážně propagandistické filmy. Novinkou byla i možnost přenosu obrazu v pásmu VKV. O rok později zde předvedli magnetofon. Rok od roku ubývalo novinek, které by vyloženě nadchly laika. Pro profesionály ale bylo bezpochyby zajímavé představení elektronické kamery, obrazovky s 375 řádky a interlacingu roku 1936. Televizi se věnoval i další ročník, který opět více zaujal i laiky. Televize dostala barvu. Automatické vyhledávání rozhlasových stanic obdivovala veřejnost v třicátém osmém. Naposledy se výstava konala v roce 1939.

Nové dějiny se počítají až od roku 1950. Novým patronem byl ministr hospodářství Prof. Dr. Ludwig Erhard. Od padesátého se přešlo na dvouletou periodicitu. Tehdy se výstava nekonala v Berlíně a tak asyl nabídl rozhlasové a televizní technice Düsseldorf. V padesátém tady představili první VKV přijímač. V Düsseldorfu se usktečnili i ročníky 53 a 55. V 57. a 59. se výstava konala ve Frankfurtu nad Mohanem a od roku 1961 až na výjimky opět v Berlíně. V srpnu 1955 byl jako novinka představen transistorák. Přenosnou televizi poprvé ukázali v roce 57. O dva roky později nabídli bezdrátové dálkové ovládání.

V Berlíně představili roku 1961 televizi pro příjem kanálu v pásmu UHF, ve kterém začínal vysílat druhý program německé televize ZDF. O dva roky později představili rozhlasové stereovysílání. První prvky Hi Fi obdivovali návštěvníci výstavy IFA v roce 1965. V šedesátém sedmém se přes půl miliónu lidí přišlo podívat na barevnou televizi vysílající v PALu. Vysílání v barvě odstartoval symbolicky zmáčknutím tlačítka kancléř Willy Brandt. Za další dva roky se celá akce stěhovala do Stuttgartu, kde se veřejnosti představily videorekordéry a steroautorádia. První videodesky byly k vidění hned v dalším roce v Düsseldorfu. A tak by se dalo pokračovat až do současnosti. Infračervená sluchátka a kvadrofonii předvedli na IFě poprvé roku 1973. Podívat se přišlo přes 600 tisíc lidí. Na přelomu srpna a září 1977 němci obdivovali teletext a v sedmdesátém devátém cédéčka. HDTV se objevilo už v roce 1985!

Ačkoliv nyní je už pokrok součástí našeho života a novinky nás nechávají více chladnými než tomu bylo v minulých desetiletích, určitě bude letos v Berlíně mnoho zajímavého k vidění.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .