Digitalizace na jihu Čech: V srpnu se ztrojnásobí programová nabídka

klet Náročná technická operace čeká o nadcházejícím víkendu vysílač Kleť v jižních Čechách. České Radiokomunikace zde zajistí výměnu hlavní vysílací antény, aby nové zařízení umožnilo spuštění druhého multiplexu s nejsledovanějšími komerčními programy koncem srpna. Ve stejném termínu by měl být odtud zahájen i provoz třetí digitální sítě společnosti Czech Digital Group.

Pátek 17.července či sobotu 18. určily České Radiokomunikace jako den D pro výměnu hlavního anténního systému na vysílači Kleť. Náročná technická operace je nutná pro zajištění provozu dalších multiplexů, které doplní současné pozemní vysílání první veřejnoprávní digitální sítě, která obyvatelům jižních Čech přináší čtyři kanály České televize a sedm stanic Českého rozhlasu. Druhý i třetí multiplex, které obsahují komerční televizní stanice, mají podle Technického plánu přechodu (TPP) zahájit svůj provoz v této oblasti již v příštím měsíci.

Přípravné práce na výměnu antény již začaly. „V pátek 3. července bylo přesunuto analogové vysílání a digitální vysílání multiplexu 1 do provizorní antény. Analogové vysílání se vrátí zpět do hlavní vysílací antény po jejím otestování, což se očekává na konci srpna,“ uvedl Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací. V této souvislosti Česká televize upozornila své diváky na dočasné snížení dosahu analogového vysílání ČT1 na 39. kanálu i digitálního vysílání všech čtyř programů ČT na kanálu 49. „Veškeré stávající vysílání – analogové i digitální – bylo převedeno do provizorního anténního systému, a to v termínu od 3. července do 26. srpna,“ upozornil Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT a pokračoval: „Zhoršení příjmových podmínek v tomto období zaznamenají zejména diváci ladící televizní vysílání z Kleti v okrajových částech oblasti běžně pokryté signálem z tohoto vysílače.“ Veřejnoprávní multiplex 1 zahájil na tomto místě svůj provoz loni 1.října.

V tiskové zprávě rovněž Česká televize popsala rozdíly, které provází slábnoucí signál v analogovém a digitálním vysílání. „V analogovém s postupně slábnoucím signálem stejně postupně sílí poruchy – postupně přibývá šumu v obrazu či zvuku. Oproti tomu v digitálním vysílání je vlivem tzv. chybové korekce příjem stále bez poruch i při klesající intenzitě a kvalitě signálu. Ovšem jen do okamžiku, kdy úroveň signálu klesne pod mezní hodnotu. Pak se poruchy v obrazu či zvuku projeví náhle v plné síle – často se jedná rovnou o úplný výpadek.“ Odměnou za letní přechodné výpadky či zhoršení dostupnosti televizního signálu z Kletě bude pro diváky z Jižních Čech významné rozšíření programové nabídky dostupné volně z pozemního zdroje.

Koncem srpna ČRa zde spustí vysílání Multiplexu 2, který obsahuje stanice TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Nova Cinema a Prima COOL. Diváci jej naladí na dočasném kanálu 50, po uvolnění finálního kanálu 39 bude druhá síť přesunuta na něj. Mělo by se tak stát v polovině příštího roku. Kleť tak na konci června 2010 vytvoří jednofrekvenční síť se sousedními vysílači Sušice – Svatobor a Vimperk – Mařský vrch. Konečný kmitočet 39 pro druhý multiplex v rámci vysílače Kleť zatím neuvolnil Český telekomunikační úřad. „Toto stanoviště svým vysokým výkonem pokryje celou část jižních Čech a navýší tak pokrytí digitálním pozemním signálem na 62 % české populace,“ nastínil situaci po spuštění druhého multiplexu Vykydal.

Podle údajů v TPP i podle informací na webových stránkách operátora třetí sítě společnosti Czech Digital Group má ve stejném termínu – tedy v srpnu tohoto roku zahájit svůj provoz na 22.kanálu z vysílače Kleť i její multiplex 3. Pokud vše půjde podle nastíněného plánu, dočkají se Jihočeši v DVB-T za pár týdnů i stanic TV Óčko, Public TV a Z1. Počet dostupných pozemních digitálních stanic by se tak v tomto regionu ze současných čtyř rázem ztrojnásobil.

Vrch Kleť se nachází 30 kilometrů jihozápadně od Českých Budějovic ve směru na Český Krumlov. Je jedním z nejvýznamnějších turistických lákadel na Budějovicku. Nejpohodlněji se na něj návštěvníci dostanou sedačkovou lanovkou Krásetín – Kleť. Na vrcholu Kleti v nadmořské výšce 1084 m.n.m. se nachází nejstarší kamenná rozhledna v Čechách s horskou chatou a restaurací. Postavena byla v roce 1825. Kromě televizního vysílače Českých Radiokomunikací zde má svoji pobočku i Hvězdárna a Planetárium České Budějovice. Zdejší observatoř je nejvýše položenou hvězdárnou v Česku, práce na jejím zbudování započaly v roce 1957. Další zajímavostí tohoto místa jsou sluneční hodiny, které mají podobný primát jako hvězdárna – jsou nejvýše položené v naší zemi.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. pevy

    Je paradoxní, že ucelené oblasti České Budějovice i Sušice budou podle TPP „analogově“ vypnuty dříve, než například ucelená oblast Ústí nad Labem, kde (na rozdíl od CB a Sušice) vysílá DVB-T s plnou programovou nabídkou již mnoho měsíců.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .