Vsaďte se, že…? Úspěšný a průkopnický formát zábavy

radiotv-archivPosledně jsme se zabývali zpravodajskými televizemi a dnes si trochu odpočineme u zábavy. První vydání pořadu Wetten, dass…? se vysílalo 14. února 1981. Kromě německé veřejnoprávní ZDF se na výrobě podílela i rakouská ORF a švýcarská SF DRS. Posledně jsme se zabývali zpravodajskými televizemi a dnes si trochu odpočineme u zábavy. Ve švýcarském Luzernu proběhl minulý týden festival Zlatá růže, na kterém se udělují ocenění nejlepším zábavním pořadům. Nyní se tedy podíváme do světa velkých show, kde lidé tleskají, křičí a pískají na povel, i do světa, kde se lidé smějí doopravdy.

První vydání pořadu Wetten, dass…? se vysílalo 14. února 1981. Kromě německé veřejnoprávní ZDF se na výrobě podílela i rakouská ORF a švýcarská SF DRS. Moderátorem byl až do 39. vydání, které se vysílalo v roce 1987, strůjce tohoto formátu Frank Elstner. V letech 1987 až 1992 byl pokračovatelem Thomas Gottschalk (viz článek Thomas Gottschalk – Do Německa si odskakuje jen za prací), který v letech 92-93 uvolnil místo Wolfgangu Lippertovi a v roce 94 se k moderování tohoto pořadu opět vrátil. 27. března 1994 se vysílalo 100. a 2. října 2004 už 150. pokračování. Pořad se vysílá šestkrát až sedmkrát do roka. Proto počet epizod přibývá tak pomalu. Protože ale show neběží každý měsíc nebo dokonce ještě častěji, nestačí zevšednět ani divákům ani tvůrcům.

Dnes se jedná o velice úspěšný formát, který už byl prodán do skoro dvaceti zemí celého světa. Např. ve Velké Británii běží pořad You Bet! Na začátku to ale vypadalo trošku jinak. První pořady moderoval očividně nervózní Frank Elstner před poloprázdnými řadami diváků. Tehdy by ho asi nenapadlo, že o pár let později se z Wetten, dass…? stane to, čemu němci říkají Straßenfeger, tedy zametač ulic. To je takový pořad, při jehož vysílání se ulice vyklidí, protože všichni sedí doma u televize, případně u rádia, protože toto slovo se začalo používat už v dobách rozhlasových her o detektivovi Paulu Templovi. A už vůbec by ho asi nenapadlo, že v roce 2005 získá tento pořad prestižní ocenění Zlatá růže udělovaný úspěšným zábavným pořadům (viz článek Love Ties – Rodinná pouta na festivalu televizní zábavy) v kategorii nejlepší moderace soutěžního pořadu.

Některé nápady, se kterými tvůrci přišli, se neosvědčily. Například, že jednotliví hosté seděli na stoličkách, jejichž výška určovala, kolik už nasbírali bodů. S tím, kdo byl na první pozici tak nebylo možné vést normální rozhovor, protože se vznášel příliš vysoko. I když měl tehdy režisér Alexander Arnz pocit, že je celá show hrozným paskvilem, vyšplhala se cena za práva na tento formát na 500 tisíc euro. Právě za tuto cenu koupila práva od ZDF společnost Dolce Media bratrů Thomase a Christopha Gottschalkových.

Frank Elstner tvrdí, že koncept tohoto pořadu vymyslel během dvou hodin během jedné bezesné noci. Vyzyvatelem sázky je prominentní host, který tipuje, jak sázka dopadne a slíbí provést určitý úkol, když jeho tip nevyjde. A sází na to, zda někdo zvládne nebo nezvládne udělat nějaký ztřeštěný nebo neobvyklý úkol. Pro větší názornost je možné tento pořad přirovnat k u nás kdysi oblíbenému pořadu Josefa Dvořáka a Miroslava Vladyky Šance. Pořad se vysílá z různých míst Německa, Rakouska a Švýcarska. Speciální letní vydání se pak vysílala například z Palma de Mallorci nebo Paříže. V neděli 15. května se bude vysílat speciální mezinárodní vydání, kterého se zúčastní soutěžící i účinkující z celého světa a tento díl se bude natáčet v jihotureckém městečku Aspendos vzdáleném přibližně 50 km od letoviska Antalya. Stejně jako u jiných pořadů i tady se vysílaly různé dětské speciály. Ty byly zrušeny v roce 2001, kdy byla zavedena v každém vydání rubrika pro děti. Pořad tak splňuje kritérium, že je určen pro celou rodinu.

Mezi jednotlivými úkoly soutěžících vystupují v pořadu, který se povětšinou vysílá v sobotu večer, nejrůznější umělci. Další součástí je povídání s prominentními hosty, tedy něco jako Nikdo není dokonalý. Kromě řady německých hvězd se tady objevila i pěkná řádka světových celebrit – Pamela Anderson, David Coulthard, Richard Gere, Mika Häkkinen, Michael Jackson, Sir Elton John, Kylie Minogue, Shakira, Sting, Robbie Williams a další.

K zajímavému incidentu došlo 15. prosince 1984. Ekologičtí aktivisté se s transparentem slanili ze stropu haly. Moderátor Elstner uklidnil velice originálním způsobem ochranku. Zareagoval slovy: „Z mého pořadu se nebude nikdo vyhánět.“ Demonstranti tak mohli krátce říct, co měli na srdci a potom bez námitek opustili jeviště.

Jednu věc si ale tvůrce pořadu Frank Elstner vyčítá dodnes. Jako prominentního hosta chtěl pozvat papeže Jana Pavla Druhého. Papež s návštěvou při natáčení nesouhlasil, ale byl ochoten účastnit se pomocí telemostu. Elstner to odmítl, protože se bál, že by se pak většina hvězd chtěla účastnit pouze tímto způsobem.

Wetten, dass..? bylo i jedním z prvních pořadů, kde diváci mohli hlasovat prostřednictvím telefonu. Tato novinka se tady objevila v roce 1987. Představena ale byla už v roce 1979 na Mezinárodní výstavě spojovací techniky IFA. Ze začátku sice mohlo hlasovat jen pár vyvolených účastníků, protože linky byly rychle přetížené, ale i díky těmto průkopníkům se dnes můžou diváci zapojit do řady interaktivních pořadů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .