TV zpravodajství: Změnou procházejí všechny televize

Uplynulé týdny a měsíce přinesly významné změny do poměrně stabilního a zaběhnutého systému zpravodajství tří největších českých televizí. Proměnou prochází formáty pořadů, jejich stopáže, vysílací čas a výjimkou nejsou ani personální rošády.

Předzvěstí výrazných podzimních změn byl odchod nejpopulárnějšího moderátora Televizních novin na Nově Pavla Zuny z obrazovky k poslednímu červnu. Jako bývalý šéf zpravodajství se neztotožnil se změnami, které na barrandovském kopci provádí staronový majitel Novy CME. Kromě této výrazné tváře komerční stanici opustili i další známí novináři. Odchod Jana Tuny, který se otevřeným dopisem Jiřímu Paroubkovi domáhal svých osobnostních práv, probíhal za zvýšeného zájmu médií.


 


Reportérka Jana Peterková z obrazovky zmizela  kvůli případu podnikatele Tomáše Pitra. V rozhovoru pro MF Dnes uvedla, že se stala obětí vydírání Pitrových nepřátel. Dokonce musela využívat policejní ochranu. Méně dramatický důvod k opuštění Novy měl šéf jejího zahraničního zpravodajství Jakub Szántó. Dostal zajímavou nabídku z České televize, od ledna by měl být jedním z vedoucích vydání Událostí. Opačný směr ve své kariéře zvolil Petr Mrzena, který odešel z ČT na Novu, kde se stal šéfem celé redakce. Od léta nejsilnější česká komerční televize o několik minut prodloužila o několik minut délku nesledovanějšího pořadu v zemi – Televizních novin. Rovněž  relace v ranní Snídani s Novou jsou rozsáhlejší než v první polovině roku.


 


Jan Vávra – muž, který rozjížděl zpravodajství TV Nova v jejích začátcích v Měšťanské besedě v roce 1994, pomáhal letos v létě zorganizovat přeměnu hlavní relace na Primě. Prosadil odchod tehdejších moderátorek a po vzoru konkurence zavedl moderování smíšenými dvojicemi. Ani tato změna neušla výrazné pozornosti médií, zejména v souvislosti s příchodem Světlany Zárubové z České televize, kde zastávala prestižní post moderátorky Událostí, komentářů. Nové tváře na Primě doplnil i nový název relace. Od 17. září tak diváci místo Zpravodajského deníku sledují 1.zprávy. Jejich stopáž byla rozšířena, aby poslední minuty přímo konkurovaly Událostem na ČT1. Výsledky z peoplemetrů sice ukazují nárůst zájmu, ale stříbrná příčka ve sledovanosti hlavních zpráv zůstala i nadále Událostem.


 


Ty, stejně jako další zpravodajské pořady ČT, projdou od 1. ledna 2007 nejvýraznější změnou za poslední léta. Jejich začátek bude posunut na sedmou hodinu večerní a jejich délka bude rozšířena na celou hodinu. V jejich obsahu se objeví část regionálního zpravodajství, které je teď vysíláno v podvečerních Večernících.  Události, komentáře se přesunou z prvního programu na druhý a diváci si budou muset zvyknout i na nový vysílací čas, který je stanoven na devátou večerní.


 


Lidové noviny informovaly o personálních změnách ve veřejnoprávním zpravodajství. Končí pozice šéfeditorů, kterou doteď zastávali dva lidé. Ondřej Neumann nově povede od ledna domácí zpravodajství a Milan Fridrich bude šéfovat rannímu bloku Dobré ráno, které se stane plně informačním pořadem a zmizet z něj by měl například dětský Raníček. Tým na Kavčích horách doplnil před několika dny Miloš Kozumplík, kterého diváci znali z Primy. Má už za sebou i profesionální křest – živý vstup v Událostech. Jejich počet v posledním období viditelně narůstá a díky nim se stává zpravodajství dynamičtější. Tento trend zachytila i Nova v Televizních novinách, nicméně má trochu handicap díky tomu, že veřejnoprávní stanice dokáže díky svým zahraničním zpravodajům pokrýt živými vstupy i důležité události ve světě.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .