Televizní zpravodajství prošlo těžkou zkouškou

radiotv221Milánská tragédie a nevyjasněné úmrtí herce Vlastimila Brodského se odrazilo na zpravodajství českých televizních stanic. Verze o teroristickém útoku a sebevraždě se objevily ve vysílání bez jakéhokoli přímého důkazu.Sobotní informace o nečekaném úmrtí herce Vlastimila Brodského zaskočila redakce zpravodajství všech tří tuzemských celoplošných televizních stanic. Veřejnoprávní Česká televize přinesla informaci již ve svém odpoledním zpravodajství. Programové oddělení bleskově rozhodlo o změně nedělního programu – místo televizní premiéry filmu Paralelní světy zařadilo dokument Ondřeje Havelky Zdravý nemocný vlastimilený Brodský.
Česká televize zařadila informaci o úmrtí Vlastimila Brodského na první místo v hlavní zpravodajské relaci Události. Ačkoli vše směřovalo k tomu, že známý herec spáchal sebevraždu, ČT se striktně držela verze agentury ČTK, podle níž policie vyloučila cizí zavinění a rodina si nepřeje způsob smrti Brodského komentovat. „Vše nasvědčuje tomu, že Vlastimil Brodský odešel dobrovolně,“ řekl ústecký zpravodaj ČT Jan Stuchlík, který navštívil místo, kde Brodský zemřel – chalupu ve Slunečné na Českolipsku.
Nova: Byla to sebevražda
Televize Nova dodržela pravidlo vlastního „otvíráku“, a tudíž zprávu o Brodském zařadila až ke konci headlinu. Šéfredaktor zpravodajství Pavel Zuna naznačil, že herec spáchal sebevraždu: „Vlastimil Brodský se s největší pravděpodobností zastřelil.“ Zprávu Nova doplnila záběry policejních aut u chaty ve Slunečné a anketa s lidmi z vesnice, sousedy Brodského. Prima věnovala Brodskému první zprávu ve Zpravodajském deníku, a rovněž upozornila na pravděpodobnost sebevraždy.
Pro redakce zpravodajství českých televizí bylo sobotní úmrtí Vlastimila Brodského další velkou zkouškou – ve čtvrtek se některé z nich nevyhnuly spekulacím o teroristickém útoku na milánský mrakodrap Pirelli. Srážka malého dopravního letadla se sídlem regionální vlády se nakonec ukázala být nehodou nebo pilotovým pokusem o sebevraždu. K nárazu došlo ve čtvrtek v 17:45 středoevropského času, jako první o něm informovala ČT ve zvláštní zpravodajské relaci v 18:30 na prvním programu.
Milán: Teroristický útok?
O půl sedmé i ve čtvrt na osm v Událostech veřejnoprávní televize nevyloučila verzi teroristického útoku, kterou podpořil předseda italského senátu Marcello Pero. O půl osmé však ČT aktuálně zařadila prohlášení italské vlády, podle níž šlo o nehodu. Televize Prima podle šéfredaktora Jiřího Závozdy uvažovala o textovém zpravodajství, informace o vyloučení teroristického útoku ji od toho ale odradily. Informace se ale objevila ve Zpravodajském deníku jako první, včetně citace šéfa italského senátu o údajném útoku teroristů.
Žádné mimořádné zpravodajství ani textové zprávy nepřipravovala televize Nova, která má jako jediná česká televize uzavřenou smlouvu se světovou zpravodajskou stanicí CNN. „Prakticky hned bylo jasné, že šlo o nehodu. Do Televizních novin jsme zprávu zařadili do headlinu jako čtvrtou od začátku,“ řekl serveru RadioTV mluvčí Martin Chalupský. Nepoměrně větší práci měla logicky slovenská zpravodajská stanice TA3, která je dostupná také v českých kabelových rozvodech a na satelitu.
Největší práci měla TA3
První čtená zpráva o nehodě v Milánu se na TA3 objevila v 18:12. „Pak jsme čekali na obrazové zpravodajství. To měla CNN a Euronews, agentura APTN, kterou odebíráme, je začala distribuovat někdy před půl sedmou,“ přiblížil šéfredaktor Zdeněk Šámal. První záběry z místa nehody se na TA3 objevily v 18:30, další o čtvrt hodiny později. „Text jsme průběžně doplňovali ze CNN a z ČTK. Veškeré obrazové materiály byly od APTN, Reuters byla v té době mimo,“ říká Šámal. Ve čtvrt na osm TA3 zařadila živý telefonát z Itálie.
„Nestavěli jsme se k tomu apriori jako k teroristickému útoku, i když jsme si to mysleli,“ dodává Šámal s tím, že TA3 rovněž zařadila výrok šéfa italského senátu Pera, který později italská vláda dementovala. „Pracovali jsme s tou informací jako s mimořádnou zprávou prvořadého významu, jak se to v té době jevilo. Šlo to v průběhu bloku opakovaně a na nejvýraznějším místě. Přenos jsme nedělali, protože nebylo z čeho, smlouvu se CNN nemáme,“ uzavřel Šámal.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .