Sportovní Česká televize konečně zabodovala

radiotv222Nesmí se jen kritizovat, musí se i chválit! Konečně český divák mohl vidět to, na co se běžně divá třeba Němec nebo Španěl. Televizní fotbalové dvojutkání v přímém přenosu se nejen samotným týmům povedlo, ale především veřejnoprávní televizi.

Byl to fotbalový týden. Finišovaly kvalifikační zápasy na portugalské EURO a zároveň se konaly odvety 1. kola Poháru UEFA. Česká televize nabídla domácí zápasy pražské Slavie a severočeských Teplic. Už středa naznačila, že se něco v Redakci sportu ČT hnulo. Pozitivně. Čtvrteční přenos z teplických Stínadel ukázal zcela, že mezinárodní fotbal chce veřejnoprávní televize náležitě prodat.

Samozřejmě tomu všemu napomohla skvělá atmosféra a vynikající stadion, který je na nejlepší cestě stát se českou jedničkou. Česká televize pak celému televiznímu utkání oblékla reprezentativní háv.

Fotbaloví redaktoři se náležitě připravili. Komentátorem utkání byl Petr Svěcený, jako spolukomentátorem slávista Pavel Kuka. Nebyl vybrán náhodou. V 1. FC Kaiserslautern strávil pěkné fotbalové roky, získal s ním i titul v německé bundeslize. Komentování bylo na vynikající úrovni. Profesionální a věcné. Svěcený se nedopouštěl žádných excesů, věděl o čem mluví, nepoužíval zbytečnou slovní vatu, nikoho neurážel. Jeho host Kuka zase znalecky hodnotil současný kádr 1. FCK, zavzpomínal na minulá léta, řekl svůj názor, pustil se i do kritiky.

Kamera byla kvalitní, zkušený střih, pěkná grafika. Bylo evidentní, že v přenosovém vozu sedí režisér-profesionál.

Před, o přestávce a na konci utkání Česká televize nabídla podle německého stylu komentáře a povídání s hosty z hrací plochy. Velmi příjemné bylo i to, že se vše neodehrávalo před odpudivým reklamním panelem, jak jsme zvyklí z přenosů gambrinus ligy, ale u mobilního pultu s nápisem Studio fotbal a diváckou kulisou za zády účinkujících.

Redaktorem u pultu byl Pavel Čapek. Otázky měl připravené, byly kvalifikované, věcné a hlavně o něčem. Hosté se střídali. Tím hlavním byl Martin Frýdek, rovněž působil v teplickém kádru, sekundoval mu i hostující, leč pro zranění nehrající, Vratislav Lokvenc. To bylo velmi sympatické a je vhodné při této příležitosti ocenit manažerskou práci v televizním štábu, která z čtvrtečního přímého přenosu byla patrná.

Na ploše se pak s reportážním mikrofonem objevoval David Kozohorský. Hráči, ačkoliv unavení, pochopili, že je nutné se mediálně prezentovat. A tak ochotně odpověděli na kladené otázky. Domácí hráči sedící na teplické střídačce pak do kamery, která snímala nástup „z tunelu“, dokonce divákům zamávali.

Přenos byl ještě doplněn připravenými krátkými dokumenty, představující jak české hráče, kteří oblékli červený dres týmu z Falcka, tak teplického trenéra Františka Straku.

Sečteno podtrženo. Takhle to má vypadat. Nejdůležitější je mít základní předpoklady: skvělý stadion, atraktivní soupeř, pohledná hra. Pak se k tomu přidá kvalifikovaný televizní štáb, erudovaní redaktoři a skvělá zábava u televizní obrazovky je zaručena.

Trvalo to dlouho. Je úžasné, že jsme se přece jen dočkali a že i Česká televize umí udělat fotbalový přenos podle západoevropského střihu. Věřme, že to nebylo na dlouhou dobu naposledy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .