První německý nekonečný seriál oslavil dvacetiny

radiotv22Každý týden usedají miliony diváků k televizní obrazovce, aby si nenechali ujít svůj oblíbený seriál Lindenstrasse (Lipová ulice). A tak je tomu už dvacet let. Toto výročí se nedávno slavilo v Kolíně nad Rýnem. Fanoušci tady měli možnost si popovídat s hvězdami svého oblíbeného seriálu. První díl prvního německého nekonečného seriálu viděli diváci 8. prosince 1985 v 18.40. Tisící díl se vysílal letos 30. ledna. Od letošního 13. března 2005 se premiéra uvádí v neděli v 18.50 na ARD. Protože se původně vysílalo ve čtvrtek, je děj většinou orientován na čtvrtek. To neplatí pro speciální díly, které se odehrávají například na Velikonoce, Vánoce nebo v den voleb. Tady vidíme i určitou podobou s českým seriálem Ulice, kde se hrdinové v den, kdy naši hráli o postup na MS, bavili o tom, že dnes večer dávají v televizi fotbal.

Lindenstrasse byla prvním německým seriálem, ve kterém se líbaly osoby stejného pohlaví. K tomuto průlomu došlo v roce 1990 a například ve velice konzervativním Bavorsku tento díl vůbec nevysílali. Jedna z hereček (Anna Maria Nowak) pochází z Polska. V seriálu ztvárňuje Urszulu Winicki. V roce 1999 se tato herečka (ročník 1966) objevila na titulní stránce pánského časopisu Playboy. Herec a producent Til Schweiger slavil krátce po příchodu do seriálu úspěchy s filmy Der bewegte Mann a Knockin´ On Heaven´s Door, takže se nechal z děje nějakým způsobem zase vyšachovat. Til Schweiger ale natáčení rozhodně nelituje, protože díky němu poznal svoji ženu Danu Carlsen. Willi Herren na sebe zase upozornil svými dluhy a poté účastí v soutěži Ich bin ein Star – Holt mich hier raus! (Jsem hvězda, dostaňte mě odsud!) Více viz Nejmorálnějším pořadem je v Německu Milionář. Jednou seriál dokonce naboural volby do Bundestagu. Někteří voliči připsali na hlasovací lístek jménu seriálového kandidáta Gunga. Tyto volební lístky byly samozřejmě neplatné. Celkem jich lidé odevzdali asi 4 000.

Co se politiky týče, kritici tvůrci seriálu Geißendörferovi vytýkají, že Lindenstrasse zneužívá k politické propagandě. Všechny postavy seriálu se chovají, pokud jde o politiku, stejně a prezentují levicovou politiku. Jiné politické názory jsou ukazovány jako něco negativního nebo divného. To je patrné především u seriálové rodiny Klingů.

Seriál zůstává stále aktuální. Hrdinové se baví o věcech, které se staly teprve nedávno a které logicky tvůrci seriálu nemohli při natáčení a už vůbec ne při psaní scénáře tušit. Scény, kde se hovoří o aktuálních událostech, se dotáčejí na poslední chvíli, kdy už jsou ostatní části celé epizody hotové. Při volbách do Bundestagu v roce 1998 byly připravené čtyři různé verze. Která se odvysílá, záleželo samozřejmě na výsledku voleb.

Lipová ulice byla prvním německým seriálem produkovaným elektronicky několika kamerami naráz. Od roku 1996 se postprodukce provádí digitálně. Stereo bylo zavedeno roku 1998. Na natočení jednoho dílu se spotřebuje 185 metrů pásky. Jeden díl vyjde na 185 000 Euro. O seriálu už bylo napsáno a publikováno více jak 220 vědeckých prací. V roce 1995 se objevila na toto téma první habilitace. V současnosti je v Německu a ve Švýcarsku registrováno zhruba 25 fan-klubů. A ještě jeden číselný údaj. Nejstarší herečce, která v seriálu hraje (i když toho chce v příštím roce nechat), je devadesátiletá Annemarie Wendl.

Za tvůrce celého seriálu je považován Hans Wilhelm Geißendörfer (vlastním jménem Wilhelm Max Geißendörfer), jehož firma Geißendörfer Film- und Fernsehproduktion GmbH (GFF) celý seriál dodneška vyrábí. Děj se sice odehrává v Mnichově, natáčí se ale v ateliérech v Kolíně nad Rýnem. Všechny prostory jsou tvořené kulisami. Pravý není ani hřbitov. I ten je jen dekorací. I když některé scény se točily na opravdovém hřbitově. Prvních 31 dílů si režíroval sám Geißendörfer. Nyní leží zodpovědnost na pěti režisérech a režisérkách, kteří se střídají po deseti až dvanácti dílech. Hlavní dějové linie jsou v současnosti naplánované až do podzimu 2006. Smlouva je zatím podepsaná do roku 2008, do 1219. dílu. Protože je seriál stále úspěšný, počítá se s tím, že bude podepsána další smlouva. Tým autorů tvoří kromě Geißendörfera ještě další tři lidé.

Jak to právě v tento okamžik vypadá v místech, kde se seriál natáčí, se diváci můžou podívat prostřednictvím on-line kamer. Výstupy z nich je možné vidět na stránkách www.lindenstrasse.de, které přinášejí informace o všem možném, co se týká tohoto seriálu. Heslo Lindenstrasse je možné najít i ve volně přístupné encyklopedii Wikipedia. Na internetové stránce www.lindenstrasse.de jsou i soutěže, kde se dá vyhrát například jeden den v zákulisí při natáčení případně účinkování v jedné malé roli v seriálu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .