Československá televizní spolupráce na obzoru

Kdo se o ni postará? Tentokrát to nebudou spolubydlící z 1. řady Vyvolených (Prima a JOJ), ale někdo úplně jiný. Stojí za tím Nova a Markíza (vlastníkem obou televizí je americká společnost CME). Na co se můžeme těšit? Na další Test národa.

Něco z historie


Celý nápad se zrodil v amsterdamské televizní společnosti Eyeworks. První testování proběhlo v ledna 2001 a formát náhle zaznamenal úspěch v řadě evropských zemí (3x v Nizozemí, 2x v Německu, 2x v Belgii, dále také ve Španělsku, Velké Británii či ve Francii), ale také například v Austrálii.
Pořad se skládá ze dvou částí – v první části se koná testování samotné. Přibližně 60-70 otázek se rozdělí do několika kategorií (např. IQ test – jazyk, paměť, logika, matematika a technická představivost). Zkoumají se též různé ukazatele – pohlaví, znamení zvěrokruhu, vzdělání, sympatizace k politické straně či sportovnímu klubu. V druhé části pak přichází na řadu samotné vyhodnocení.


IQ Test národa


První český Test národa byl zaměřen na IQ. Konal se 24.května 2003 v sobotu 20:00 na Nově. Moderovali jej Mirka Čejková a Dalibor Gondík. V tříhodinové show na Barrandově proti sobě nastoupilo 7 týmů (dvojčata – IQ 112, blondýnky, úředníci, studenti, celebrity, policisté a vítězem se stali učitelé s IQ 125). Nejinteligentnější celebritou byl Ondřej Hejma (IQ 140) a nejvyšší IQ dosáhl student policejní akademie (142). Ve srovnání s Německem (111) či Nizozemím (109) dopadl český národ v testování IQ velmi dobře – průměrné IQ 115.
Velký ohlas byl zaznamenán také na internetu, kde se registrovalo 87 333 „surfařů“ a mobilem zaslalo SMS 13 366 diváků. Také sledovanost byla více než luxusní, o tom žádná. Rating TV Nova činil 28,8% (což představovalo 2,432 tisíc diváků) a share 72,32%. Pokračování tedy na sebe nenechalo dlouho čekat.


Paměť – Test národa


25.října 2003 se testoval paměťový kvocient (PQ, jednotka speciálně vymyšlená pro pořad). Ve studiu byly testovány následující skupiny – celebrity (PQ 111), rusovlasí, hospodští, sekretářky, kulturisté a vojáci. Nejlepší paměť pak prokázali lékaři s PQ 125. Byli tu však celebrity, které měly výjimečnou paměť – akrobatický lyžař Aleš Valenta (PQ 134), Petra Buzková (PQ 126) a Vlasta Parkanová (121).
I druhé vydání moderovala Mirka Čejková a Dalibor Gondík. Zájem byl však menší. Po internetu se registrovalo 28 989 diváků. Více lidí ale posílalo SMS – 17 634. Sledovanost mírně poklesla. Rating činil 23,2% (1,95 tisíc diváků) a share přibližně 51%.


Slovenský IQ Test národa


Testování národa také zaujalo slovenskou trojku televizního trhu – TV JOJ (připomeňme, že TV JOJ v této době patřila TV Nova). Se sledovaností JOJ to nebylo růžové, a tak chtělo vedení vsadit na jistotu. IQ Test národa (prozatím poslední) proběhl 1.listopadu 2003. Moderátory se stali Vlado Voštinár (v současnosti moderuje Inkognito na TV JOJ, velmi úspěšně) a Lenka Hriadeľová (moderátorka Sportu na JOJ). Průměrné slovenské IQ bylo 113. Soutěžilo stejných 7 skupin jako na Nově, s mírným rozdílem – zvítězili policisté s IQ 126, na druhé straně žebříčku se umístily blondýnky s IQ 113. Po internetu se registrovalo 26 867 diváků a přišlo přes 24 tisíc SMS. Ještě se zmiňme o nejlepší slovenské celebritě – stal se jí neurolog Pavel Traubner s IQ 134.
Sledovanost byla pro TV JOJ přímo grandiózní – rating 30,8% (přibližně 1,5 milionu diváků) a share 43,5%, což představuje dosud nejúspěšnější pořad TV JOJ. Předstihnul dokonce o 180 tisíc diváků megafilm Titanic.


Já a Ty – partnerský test národa


O půl roku později přišla na obrazovky Novy zatím poslední verze Testu národa – testována byla kvalita našeho partnerského života. Vše se rozjelo 15.května 2004. Samozřejmostí se již stalo moderátorské duo Čejková – Gondík. Tentokrát byli vybráni na testování:  celebrity (199), svobodní, jedináčci, šéfové a šéfky, holohlaví, homosexuálové a jako nejhoršími partnery se paradoxně stali vdané a ženatí. Nejlepším partnerem se stal exministr Pavel Němec (214). Po internetu se tentokrát registrovalo 20 517 diváků, SMS pak zaslalo 18 394 občanů. Pro zajímavost uveďme, že podle tohoto testu je nejideálnějším partnerem vysokoškolsky vzdělaný muž ve věku 51 – 60 let z jihočeského či plzeňského kraje.


Další test již brzy


Ano, je to tak, další test proběhne již 17. listopadu, tedy v pátek, na Nově (počtvrté)
a na TV Markíza (podruhé na Slovensku). A co se bude testovat tentokrát? Veronika
Šmítková
odpovídá: „Dozvíme se, zda více poslouchali ve škole Češi nebo Slováci a který národ se tudíž může pochlubit většími a lepšími vědomostmi. V žádné jiné zemi se zatím nerealizoval a lze předpokládat, že v historii tohoto druhu pořadů půjde o zcela unikátní příspěvek. „


A kdo se zhostí moderování tentokrát? Jak je již zvykem mužskou část dvojice zastoupí Dalibor Gondík a jeho partnerkou bude slovenská moderátorka Adéla Banášová, která již v minulosti moderovala mimořádně úspěšný projekt Slovensko hledá SuperStar I + II (STV1), v současné době moderuje taneční show Let´s Dance – Taneční horečka (TV Markíza).


Mezi celebritami usedne 5 Čechů a 5 Slováků, zmiňme například 2.slovenskou SuperStar Petra Cmoríka. Do studia také zavítají další smíšené česko-slovenské skupiny, jako učitelé, policisté, maturanti z roku 2006, blondýny, školníci a řemeslníci. Utkají se ve znalostech z literatury, zeměpisu, dějepisu, přírodních věd či umění. Soutěžit mohou i diváci u televizních obrazovek.


Chcete-li si i Vy vyzkoušet nějaký starší test, stačí se podívat na www.testnaroda.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .