Ve hře o křeslo generálního ředitele ČT zůstává sedm lidí

radiotv222Rada České televize včera provedla první selekci uchazečů o post generálního ředitele ČT. Po dvou kolech zvolila sedm z třiceti kandidátů, kteří se za dva týdny zúčastní veřejných slyšení. Favoritem je nečekaně moderátor Událostí Jiří Janeček.

V prvním kole pouze dva

Už dříve bylo rozhodnuto, že do veřejných slyšení postoupí kandidáti s alespoň osmi hlasy, mělo to být ovšem minimálně pět uchazečů. Volba kandidátů probíhala veřejně a každý radní měl vybrat pět z třicítky uchazečů. Radní Jiří Presl se z jednání omluvil, takže rozhodovalo čtrnáct radních.

Po sečtení hlasů vyšly najevo poněkud překvapivé výsledky. Drtivým vítězem se stal moderátor Událostí a pověřený šéf zpravodajství ČT Jiří Janeček a nejnižším možným počtem osmi bodů postoupil současný šéf televize Petr Klimeš. Žádný z dalších kandidátů se na požadovanou osmibodovou hranici nedostal.

Rada byla tedy nucena přistoupit k druhému kolu, do kterého postoupili kandidáti s alespoň pěti hlasy. Do této skupiny se zařadil moderátor Michal Prokop se sedmi hlasy, scénárista Jaroslav Hykl a šéfdramaturg zábavné tvorby ČT Richard Medek se šesti a bývalá programová ředitelka TV Prima Jana Kasalová s ředitelem výroby ČT Vítem Novotným, kteří získali pět hlasů.

Franc a Kosek propadli

Překvapením prvního kola byl výsledek největšího favorita únorové volby Jiřího France, volili jej pouze tři radní. Stejného výsledku dosáhl další finalista z únorové volby Otakar Kosek nebo Martin Vadas, který před dvěmi lety prohrál ve finále s Jiřím Balvínem. Bývalý místopředseda RRTV Petr Štěpánek, který jako jediný zveřejnil svůj projekt, získal dva hlasy, jeho tehdejší kolega Milan Trojan pouze jeden. Bez bodu odešel novinář Martin Komárek.

Ve druhém kole měli radní dovolit zbývající tři kandidáty, kromě Michala Prokopa ovšem získali všichni stejný počet hlasů, takže z druhého kola postoupili všichni. Veřejného slyšení se tedy 16. července zúčastní místo plánovaných pěti hned sedm uchazečů o křeslo generálního ředitele ČT. RadioTV přinese příští týden profily jednotlivých kandidátů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .