Směřuje volba generálního ředitele ČT k patu?

radiotv222Někteří členové Rady České televize údajně chtějí zabránit, aby při středeční volbě ředitele ČT dostal některý z finalistů výběrového řízení minimální počet deseti hlasů potřebných pro zvolení do funkce. V takovém případě by volba …Někteří členové Rady České televize údajně chtějí zabránit, aby při středeční volbě ředitele ČT dostal některý z finalistů výběrového řízení minimální počet deseti hlasů potřebných pro zvolení do funkce. V takovém případě by volba skončila fiaskem a hlasování by se muselo buď opakovat, nebo by došlo k úplnému zrušení konkurzu. To ostatně umožňuje i inzerát, kterým rada řízení vypsala. Ten obsahuje jednu „neškodnou“ větu, že Rada může kdykoli výběrové řízení zrušit, dokonce i bez udání důvodu.

Hlavním odpůrcem volby ředitele ze stávající šestice finalistů je radní Petr Kučera. Prohlašuje, že ani jeden z nich není schopen vést televizi po celé šestileté funkční období. Kučera tak zpochybňuje manažerské i profesionální kvality každého jednoho finalisty řízení. Nepřímo ho podporuje i radní Jana Šilerová, která při veřejných slyšeních kandidátů přede dvěma týdny, kdy se Rada neúspěšně pokusila rozšířit počet finalistů o další tři (Petra Krause, Petra Klimeše a Dušana Chmelíčka), prohlásila, že „než zvolit blbého ředitele, tak radši žádného“.

Radní mohou volbu zablokovat

Právě veřejné slyšení kandidátů leccos naznačilo. Hlasování o zvýšení počtu finalistů sice neprošlo kvůli minimální podpoře tří hlasů, ale v diskusi, která mu předcházela, tento názor získal mnohem větší podporu. Dokonce takovou, že by její zastánci v Radě mohli volbu ředitele docela slušně zablokovat. Pro rozšíření počtu kandidátů hlasoval Milan Knížák, Petr Kučera a Zdena Hůlová. Svou neúčastí ho podporoval i Erazim Kohák a na vážkách byla také Helena Fibingerová a Jana Šilerová.

Dohromady tedy šest radních. Rada má 14 členů (patnáctého, který by měl nahradit předloni rezignujícího Svatopluka Karáska, poslanci stále ještě nezvolili), a aby zvolila ředitele, muselo by pro jednoho kandidáta hlasovat minimálně 10 z nich. Vezmeme-li v úvahu, že radní Milan Horálek předem oznámil, že v den volby odjíždí na služební cestu do zahraničí a nezúčastní se jí, muselo by z 13 členů 10 hlasovat pro jediného finalistu. Kučera se zřejmě zdrží, nebo odevzdá neplatný hlas. Zbývá 12 radních.

Z těchto dvanácti dalších pět má nebo alespoň přede dvěma týdny mělo vážné pochybnosti o tom, že mezi šesti finalisty lze najít někoho, kdo by se měl stát novým generálním ředitelem ČT. Stačí tři hlasy, třeba Knížákův, Kohákův a Hůlové. Zákon na tuto situaci nemyslí. Předseda Rady ČT Jan Mrzena sice říká, že by se za takové situace volba ještě týž den opakovala, v tom případě ale nelze očekávat jiný výsledek, než další pat. Co by následovalo?

Protáhne se Klimešovo provizorium?

V České televizi by při nezvolení generálního ředitele pokračovalo provizorium. Ředitelem, byť prozatímním, by byl nadále Petr Klimeš (který v posledních dnech zásobuje mediální servery celou řadou článků o financování ČT, restrukturalizaci i programové strategii). Lidem na Kavčích horách by to zjevně nevadilo. Některým radním, kteří podporovali právě Klimeše, a snažili se ho (neúspěšně) znovu dostat do hry, asi také ne. Poslanecká sněmovna by s takovou situací nemohla nic udělat. Radu totiž lze odvolat pouze v případě, že sněmovna dvakrát za sebou v době kratší než šest měsíců konstatuje, že ČT neplní své poslání.

Volba ředitele může dopadnout také podle scénáře, který naznačil radní Kohák: Rada začne s volbou, poté ji přeruší na předem neurčenou dobu, a během ní se dohodne na jednom kandidátovi. Podobným způsobem „velká“ Rada pro rozhlasové a televizní vysílání přerušila správní řízení o prodloužení licence TV Nova v době, kdy jí běžel časově omezený limit do konečného rozhodnutí. Zákon ani poslanci by s tím opět nemohli nic udělat. Důsledek: opět pokračující provizorium.

Ať už radní ředitele ve středu zvolí, či nikoli, snahy o změnu pravidel hry v jejím průběhu jim už nikdo neodpáře. Jde o docela znepokojující signál, protože z něj vyplývá, že Radě nejde o stabilizaci veřejnoprávní televize, ale spíš o oněch pět minut slávy, pro kterých je ochotna riskovat pověst nejen svou, ale především pověst ČT. A taková Rada Kavčím horám nesluší.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .