Rada ČT dnes volí generálního ředitele

radiotv222Dnes by mělo skončit téměř osmiměsíční bezvládí v České televizi. Rada ČT totiž vyslechne projekty sedmi finalistů a pokusí se zvolit nového generálního ředitele. Výsledek je očekáván s napětím, jasný favorit totiž tentokrát chybí.

Budeme znát večer ředitele?

Zasedání Rady ČT začne v deset dopoledne a o půl hodiny později nastoupí k veřejnému slyšení první kandidát. Každý finalista bude mít k dispozici třicet minut, deset minut pro vlastní prezentaci a dvacet minut pro otázky radních. Konec veřejných slyšení je očekáván okolo třetí odpoledne.

Později odpoledne by měla Rada přistoupit k vlastnímu hlasování. Nejdříve vybere tři kandidáty do užšího finále a z nich se pokusí zvolit nového generálního ředitele. Vítěz konkurzu musí od patnáctičlenné Rady získat alespoň deset hlasů.

Zmatky v prvním kole

Do veřejných slyšení mělo původně postoupit pouze pět z třiceti uchazečů. V prvním kole ovšem potřebných osm hlasů získali pouze Jiří Janeček (11) a Petr Klimeš (8). Radní proto vyhlásili ještě druhé kolo, do kterého nominovali kandidáty s alespoň pěti hlasy. Toto kolo se nakonec ukázalo zbytečné neboť z něj postoupilo všech pět uchazečů – Jaroslav Hykl, Richard Medek, Jana Kasalová, Michal Prokop a Vít Novotný.

Finálová sedmička se značně liší od šestice, která bojovala o křeslo generálního ředitele v prvním tendru na jaře. Podruhé finále absolvují pouze Kasalová a Prokop, naproti tomu Kosek a favorit prvního tendru Franc tentorát propadli. Po jarním neúspěchu prošel pohodlně do finále prozatimní ředitel Klimeš a překvapivým vítězem prvního kola se stal méně výrazný Janeček. Na těchto výsledcích má bezesporu podíl červnová obměna třetiny Rady ČT, při které vládní koalice prosadila do kontrolního orgánu všech pět svých kandidátů.

Stručné profily kandidátů

Jaroslav Hykl (43)

Vystudoval katedru hrané režie na FAMU. Před revolucí zastával pomocné funkce na Barrandově, v devadesátých letech režíroval reklamy a spolupracoval s ČT a TV Prima jako dokumentarista, scénárista a režisér.

Jiří Janeček (43)

Vystudovala žurnalistickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 1989k pracuje jako redaktor a moderátor České televize, od prosince loňského roku je pověřeným ředitelem zpravodajství.

Jana Kasalová (39)

Vystudoval žurnalistickou fakultu Univerzity Karlovy. Pracovala jako redaktorka, scenáristka a dramaturgyně TV Nova, od roku 2001 jako programová ředitelka a následně ředitelka vlastní výroby na TV Prima.

Petr Klimeš (41)

Vystudoval obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze. Pracoval jako náměstek pro ekonomiku ve státním podniku Transgas, od roku 2002 je finančním ředitelem České televize, posledních osm měsíců zárove%n i prozatimním ředitelem.

Richard Medek (42)

Vystudoval žurnalistickou fakultu Univerzity Karlovy. Pracoval jako redaktor a moderátor Českého rozhlasu a ředitel marketingu na TV Nova. Po vstupu Novy do Radia Alfa byl dosazen do funkce generálního ředitele Nové Alfy. Od roku 1999 je v ČT, působí jako producent a šéfdramaturg centra zábavné tvorby.

Vít Novotný (56)

Vystudoval ČVUT v Praze. Od roku 1970 působil v různých funkcích v Československé televizi, v ČT je dodnes a od roku 1998 je na pozici ředitele výroby.

Michal Prokop (56)

Vystudoval ekonomiku průmyslu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po revoluci působil jako zpěvák, poslanec parlamentu (89-92 a 96-98) nebo náměstek ministra kultury. Od roku 2000 moderuje v ČT vlastní pořad Krásný ztráty.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .