Odboráři by neměli vydírat Českou televizi

radiotv22Postoj televizních odborů, které vyhrožují stávkou kvůli plánovanému snížení platů a chystané reorganizaci, nahrává myšlence privatizace České televize.

Stávka v České televizi by mohla být znovu realitou. Odborářům se nelíbí rámcový návrh rozpočtu televize na příští rok, který počítá se snižováním mezd a propouštěním zaměstnanců. Jako trumf mají stávkovou pohotovost, která trvá od konce září, a kterou stávkový výbor vyhlásil kvůli zcela jiným důvodům.

Nesouhlas odborů s chystanými změnami na Kavčích horách připouští generální ředitel ČT Jiří Balvín. Ten v rozhovoru pro RadioTV připustil, že dopodrobna nezná možnosti odborářů a bude se s nimi muset seznámit. Z hlediska nekompromisního postoje Rady ČT, která trvala na vyrovnaném rozpočtu, je odsouhlasení deficitu ve výši 250 milionů korun úspěchem. Odbory však podporovaly verzi, která počítala se schodkem více než dvojnásobným.

Takové malé České dráhy

Vedle stávkové pohotovosti odborům nahrává i fakt, že v současné době vyjednávají s vedením televize o krátkodobé kolektivní smlouvě na příští rok. Podle Balvína jsou tato jednání zatím více méně neúspěšná. Pokud by se mu nepodařilo odboráře alespoň částečně získat na svou stranu, mohlo by to ohrozit jeho pozici v televizi. Podobným způsobem se v minulosti odborům podařilo „vytěsnit“ Jakuba Puchalského.

Vliv odborů na chod veřejnoprávní televize je příliš silný. S trochou nadsázky se dá přirovnat k situaci na Českých drahách. Srovnání je na místě, protože ČT má bezesporu nejvíce zaměstnanců ze všech českých televizí, nejrozsáhlejší komplexy budov a největší rozpočet, který dosahuje pěti miliard ročně (to je srovnatelné s některými ministerstvy). O potřebě téměř tří tisíc zaměstnanců a rozsáhlých budov na Kavčích horách se přitom dá pochybovat.

O peníze jde v první řadě

Pokud se má Česká televize hnout nějakým lepším směrem, rozhodně se to neobejde bez propouštění a dočasného snižování mezd. Televize nemůže do parlamentních voleb v příštím roce počítat se zvýšením koncesionářského poplatku. Dosud neexistuje vůle ke zpřísnění jeho výběru, aby ČT nepřicházela o značnou část svých příjmů. Rada ČT odmítá čerpání z rezervního fondu televize.

Odboráři vyhrožují stávkou, protože se prý bojí o osud České televize. Je logické, že brání své členy, kteří podle odborového předáka Antonína Dekoje nechtějí přijít o 20 procent svých platů. Odbory by si ale měly uvědomit, že veřejnoprávní televize by další stávku nepřežila bez újmy „na zdraví“. Nahrávají pouze těm, kteří již na přelomu roku vyvíjeli teorie o privatizaci alespoň jednoho kanálu. Ta by měla v porovnání s propuštěním několika desítek lidí mnohem dalekosáhlejší důsledky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .