Klimeš vypadl, favoritem je neznámý Franc

radiotv222Výběr finalistů konkurzu na generálního ředitele České televize přinesl ve středu několik velkých překvapení. Z boje o nejvyšší post na Kavčích horách vypadl prozatímní ředitel ČT Petr Klimeš, mezi šestici …Výběr finalistů konkurzu na generálního ředitele České televize přinesl ve středu několik velkých překvapení. Z boje o nejvyšší post na Kavčích horách vypadl prozatímní ředitel ČT Petr Klimeš, mezi šestici adeptů pak postoupil v mediálních kruzích zcela neznámý Jiří Franc.

Jiří Franc

Franc je viceprezidentem Aera Vodochody pro realizaci kontraktů, což je třetí nejvyšší funkce ve firmě. V minulosti se objevoval v dozorčích radách společností jako IPB Leasing nebo ZVVZ Milevsko, v nichž se pohybovali také současní majitelé televize Prima. Franc jediný za sebou nemá televizní minulost, je spíše manažerem, po kterém tak toužebně volá Rada ČT. Radní Helena Fibingerová se už nechala slyšet, že Franc je tou správnou volbou.

Jana Kasalová

Do finále postoupila i další „exprimačka“, bývalá šéfka programu a posléze ředitelka vlastní výroby Jana Kasalová. I její volba poněkud překvapila. Kasalová odešla z Primy loni v létě, údajně ne příliš dobrovolně po tvrdé výměně názorů s generálním ředitelem Martinem Dvořákem. Od té doby pracuje jako mediální poradkyně ministerstva zahraničí pro vstup do Evropské unie. Pro Primu externě připravuje pořad Evropská rodina, společný projekt Primy, Českého rozhlasu a Hospodářských novin.

Otakar Kosek

Třetím „překvapivým“ adeptem je bývalý šéf ostravského studia ČT, režisér Otakar Kosek. Ten se o kandidaturu pokouší poněkolikáté, naposledy jej v lednu 2001 (po rezignaci Jiřího Hodače) navrhoval Filmový a televizní svaz (FITES) na funkci prozatímního ředitele. Poslanecká sněmovna ale zvolila Jiřího Balvína. Kosek je členem výkonného výboru FITES, což je profesní organizace, které někteří radní nemůžou přijít na jméno.

Jan Štern

Zástupcem FITESU ve finále výběrového řízení na generálního ředitele ČT je také dramaturg Jan Štern, někdejší kamarád a posléze velký odpůrce Jiřího Balvína. Štern stojí jako dramaturg za projekty pořadů Taxi, prosím!, Ze života zvířat, Občan Kraus a dokumentárního cyklu o zločinech komunismu. Je místopředsedou FITES a tvoří nerozlučné autorské duo s moderátorem Janem Krausem.

Michal Prokop

Méně překvapivý je postup moderátora, hudebníka a člena Rady Českého rozhlasu Michala Prokopa. Většina lidí z mediální branže na jeho účast ve finále sázela. Prokop není příliš zdatný vizionář, ale má dobré kontakty – především z doby, kdy poslancoval za ODA. A neztratil je ani dnes, kdy jako člen Rady ČRo dochází na jednání Stálé parlamentní komise pro sdělovací prostředky a do své televizní talk show Krásný ztráty (mimochodem, ČT ji vysílá i během výběrového řízení na ředitel) si zve řadu politiků i jejich blízkých. Akltuálně Viktorii Špidlovou a Václava Klause.

Vlastimil Ježek

Na postup bývalého ředitele Českého rozhlasu Vlastimila Ježka se sázelo ještě více. O to zajímavější je, že mezi finalisty prošel doslova s „odřenýma ušima“: hlasovalo pro něj osm radních, nejmenší počet, který byl třeba. Ježek jediný odkryl před hlasováním karty a prozradil, že si na Kavčí hory chce přivést jako programového ředitele Petra Sládečka a že by post šéfredaktora zpravodajství svěřil řediteli ČRo 1 – Radiožurnálu Alexandru Píchovi.

A co dál?

Jaké jsou šance jednotlivých finalistů? Lecos naznačil už počet hlasů, který získali ve středeční volbě. Franc, Prokop a Kasalová dostali nejvíce, celkem 11 hlasů. Štern deset, Kosek devět a Ježek osm. Pro zvolení ředitele je třeba minimálně deseti hlasů. Franc je tedy dvojitým překvapením: nejen že se dostal do finále, ale zároveň mu důvěřuje drtivá většina členů Rady ČT.

Kandidáty teď čekají náročné psychotesty pod taktovkou společnosti Hofírek Consulting. Ty proběhnou v úterý 4. a středa 5. února – bez účasti Rady ČT. Jejich výsledky budou mít pro radní jenom doporučující charakter. V úterý 12. února proběhnou veřejná slyšení na Kavčích horách, o týden později si je kandidáti zopakují už neveřejně. Definitvní volba nového generálního ředitele proběhne 26. února.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .