Dohoda o Železném zatím nepadla

radiotv22Vše ale nasvědčuje tomu, že Vladimíra Železného ve vedení televize Nova vystřídá programová ředitelka Libuše Šmuclerová. Pořad Volejte řediteli by měl skončit s odchodem Železného. Na podrobnostech se ale majitelé CET 21 zatím nedohodli.

K žádné dohodě nedošlo na pondělním jednání zástupců společnosti CET 21 o budoucím uspořádání televize Nova. Schůzky se zúčastnili zástupci společností MEF Holding, Česká produkční 2000, Edikon a Vilja. Především však šlo o jednání mezi právníkem Alešem Rozehnalem a šéfem MEF Holdingu Jiřím Šmejcem o budoucnosti Vladimíra Železného, který ve funkci generálního ředitele TV Nova s největší pravděpodobností končí. Sám Železný to naznačil v sobotním pořadu Volejte řediteli, kde se rozloučil s diváky.

Role Rady v kauze Železný je nejasná

Podle mluvčího CET 21 Martina Chalupského se účastníci pondělní schůzky ve večerních hodinách rozešli s tím, že pokračovat budou v následujících dnech. „Na současném personálním obsazení vedoucích postů v TV Nova se tak nic nemění,“ dodal mluvčí. Vše ale nasvědčuje tomu, že Železného v čele Novy vystřídá programová ředitelka Libuše Šmuclerová. Ta také plní roli zprostředkovatele jednání mezi Rozehnalem a Šmejcem, jejichž vztahy jsou od letošního jara poněkud konfliktní. Sama se však pondělní schůzky nezúčastnila. Šmuclerová měla také sjednat schůzku Rozehnala se Železným, ke které se oba bývalí partneři zavázali před Radou pro rozhlasové a televizní vysílání.

Rada má o situaci na Nově jednat znovu dnes, kdy prostuduje dokumenty, které si vyžádala od obou stran sporu na svém mimořádném čtvrtečním zasedání. Zatím není jasné, jakou roli v celém případu mají radní sehrát, protože zákon jim neukládá schvalovat změny na úrovni jednatelů a generálního ředitele licencované společnosti. Současná situace uvnitř Novy se ale může negativně projevit na její finanční situaci. Podle Mladé fronty Dnes se někteří věřitelé Novy obávají, aby nepřišli o své peníze. Například banka ABN AMRO má požadovat okamžité splacení úvěru ve výši 480 miliónů korun.

Jde především o kontrolu toku financí

Dalších 380 miliónů korun si půjčily firmy okolo TV Nova od pražské J&T Banky a bratislavské Poštové banky. Šlo o překlenovací úvěr na financování chodu Novy a nákup zahraničních filmů pro slovenskou televizi Joj. Podle týdeníku Euro jsou úvěry u J&T a Poštové banky splatné ke 2. září s tím, že pokud by je MEF Holding, který si peníze půjčil, splatil o měsíc později, dolehlo by na něj ještě penále 20 miliónů korun. To však není nic ve srovnání s tím, že pokud ke splacení nedošlo vůbec, propadla by Česká produkční 2000 a firma MEF Media, která vlastní 24 procent v CET 21, těmto bankovním ústavům. Těmito firmami totiž Šmejc při bankovní operaci ručí.

Finanční problémy Novy v sobotu připustil ve Volejte řediteli i Železný, který řekl, že Nova může pod tíhou věřitelů „kleknout“. Zároveň prosil banky, aby počkaly na výsledek jednání mezi Šmejcem a Rozehnalem. Ta se netýkají pouze osoby Vladimíra Železného, ale také zrušení pořadu Volejte řediteli a především urovnání vlastnických vztahů ve firmách, které pracují pro Novu. Zástupci licencované CET 21 by se tak měli dostat do vedení servisní organizace Novy Česká produkční 2000, ale také do firmy Mag Media 99, která prodává reklamní čas na Nově a kterou nedávno zcela ovládnul Šmejc.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .