Do volby ředitele ČT zasáhl premiér Špidla

radiotv222Premiér Vladimír Špidla má zájem na tom, aby Rada České televize na dnešním zasedání zvolila nového ředitele ČT. Špidla se totiž včera odpoledle v 15 hodin sešel na půdě Poslanecké sněmovny s předsedou Rady ČT Janem Mrzenou …Premiér Vladimír Špidla má zájem na tom, aby Rada České televize na dnešním zasedání zvolila nového ředitele ČT. Špidla se totiž včera odpoledle v 15 hodin sešel na půdě Poslanecké sněmovny s předsedou Rady ČT Janem Mrzenou a šéfem sněmovny Lubomírem Zaorálkem. Všichni tři diskutovali o tom, jak by volba mohla probíhat a kdo se zřejmě stane nástupcem Jiřího Balvína.

Mrzena pro internetový mgazín Lidovky.cz schůzku popsal jako předem dohodnutou. „Byla to reakce na můj dřívější požadavek na diskusi o financování ČT a přípravě novely zákona o ČT. Při té příležitosti jsme také hovořili o volbě ředitele,“ řekl doslova. Špidla se Zaorálkem měli na Mrzenu tlačit, aby rada ředitele zvolila už dnes a neodkládala volbu na pozdější termín, jak to navrhuje například radní Helena Fibingerová, t.č. v pracovní neschopnosti (dnešní volby se nezúčastní).

Špidla neponechal nic náhodě a ještě večer se sešel také se šéfem Nezávislé odborové organizace ČT Antonínem Dekojem, aby zjistil, jak na případný výsledek volby budou reagovat odboráři na Kavčích horách. Špidlovo křídlo sociální demokracie podporovalo na přelomu let 2000 a 2001 redaktory vzbouřené proti tehdejšímu generálnímu řediteli ČT Jiřímu Hodačovi a jeho managementu.

V době Špidlovy schůzky s Dekojem už několik hodin jednali za zavřenými dveřmi někteří členové Rady ČT. Mrzena si svolal na 16:30 místopředsedy Bohumila Fantu a Ladislava Milera, aby se dohodli na společném postupu při dnešní volbě, a od 18:00 se k nim přidali i ostatní radní. Jak uvádějí Lidovky.cz, chyběl mezi nimi Petr Kučera, který prohlásil, že se při volbě zdrží hlasování, protože mezi šesticí kandidátů nevidí žádného, co by vydržel televizi řídit celých šest let.

Pokud budou chtít radní ředitele skutečně zvolit už dnes, což by podle zákona měli – v pátek jim vyprší zákonná lhůta 90 dní od odvolání Jiřího Balvína, ve které mají zvolit jeho řádného nástupce – musí se dohodnout na téměř stoprocentní shodě u jednoho jediného kandidáta. Volit totiž bude pouze 11 radních a pro zvolení ředitele je nutných minimálně 10 hlasů.

Dnešní volby se nezúčastní radní Milan Horálek, který odjel na plánovanou zahraniční cestu, a Helena Fibingerová. Ta se podle magazínu Lidovky.cz v pátek podrobila „ze dne na den“ náročné operaci, a z nemocnice ji propustili až včera. Na zasedání Rady ČT do Prahy proto nepřijede. Fibingerová ale navrhuje, aby se volba posunula o jeden týden, čímž by však radní nedodrželi zákonný limit, do kterého mají zvolit nového generálního ředitele.

Volba generálního ředitele ČT bude probíhat tajně hlasováním za plentou. Každý radní obdrží list papíru, na kterém zaškrtne jméno kandidáta, který je podle něj nejvhodnějším adeptem na šéfa veřejnoprávní televize. List poté vloží do připravené urny. Pokud tak neučiní, nebo zaškrtne více jmen či žádné, jeho hlas bude neplatný.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .