RTL II to po osmé zkusí s Big Brother

radiotv-archiv28Po úvahách, zda to opět zkusit s Velkým Bratrem nebo ne, se nakonec na RTL II rozhodli, že to ještě zkusí. Jak píše rakouský Der Standard vidina hodin programu za malý peníz je prostě lákavá. Big Brother je vynález starý už přes deset let. Díky různým inovacím přežívá do dneška. Ne všechna zlepšení se ale ujala a v Česku si TV Nova s reality show Big Brother příliš nepomohla.

Formát Big Brother se zrodil při brainstormingu ve firmě John de Mol Produkties (samostatná část Endemolu) 4. září 1997. Pracovní název byl de Gouden Kooi – Zlatá klec. Prvního vysílání se Velký Bratr dočkal v roce 1999 na holandském kanálu Veronica. Za předchůdce této reality show je možné považovat Dům číslo 28. Psali jsme o tom v článku Reality show: Big Brother měl předchůdce v Domě číslo 28.

Je asi zbytečné zmiňovat, že název je odvozen podle Big Brothera z Orwellova románu 1984. Ne ve všech zemích se ale tento název používá. Ve Francii a v kanadské provincii Quebec se vysílala Loft Story, která měla dokonce i jiné logo. Jiné logo má i indický Bigg Boss.  Ve většině ostatních zemí se používá původní anglické označení Big Brother. V hispánských oblastech se název překládá a zní Gran Hermano. V Kolumbii a Ekvádoru si ale nechali anglický název Big Brother. V Itálii pak tento formát znají pod označením Grande Fratello.

Jméno je ale to nejmenší, co je v jednotlivých verzích rozdílné. S dalšími a dalšími řadami ubývá ve všech zemích diváků a proto se tvůrci vždy snažili přijít s něčím novým. Big Brother pro ně znamená poměrně nenáročný program, který za málo peněz dokáže zaplnit dost vysílacího času a ještě se postarat o publicitu. Kdo sledoval slovenského Big Brothera, viděl rozdělení vily na dvě části. Na luxusní a chudou. Obyvatelé tak mj. museli bojovat o to, aby se dostali do té pohodlnější. Tento nápad se poprvé objevil v třetí řadě vysílané v Holandsku. Převzali ho v Austrálii, Dánsku, Německu, Řecku, Itálii, Norsku, Polsku, Skandinávii a Španělsku.

Pátá edice v Británii zas zavedla falešná vyloučení. Některý z obyvatelů byl sice jakoby vyloučen, ale ve skutečnosti byl jen odveden do utajené části vily a po čase se opět vrátil. Ve Francii a Kanadě zavedli, že soutěžícími nebyli jednotlivci ale páry. I když ty, alespoň ze začátku, spolu neměli nic společného. V Řecku vyzkoušeli, co to udělá, když si sebou soutěžící vezmou do vily maminky. Úspěch u diváků ale nezaznamenali a tak se v polovině řady vrátili od Big Mother zpátky k Big Brother. Osmá britská řada nechala po tři dny ve vile jen samé ženy. Pátá řada v Německu trvala celý rok. V den kdy skončila na ní hned navázala řada šestá. Ta se neodehrávala ve vile, ale rovnou v celé vesnici. Počítalo se s tím, že se bude vysílat třeba i několik let. Dopředu nebylo stanoveno, kdy tato řada skončí. V únoru 2006 tento experiment po 363 dnech kvůli nízké sledovanosti skončil. V sedmé řadě se RTL II vrátilo ke klasickému pojetí.

Na oživení a zpestření se v Big Brotheru objevilo několik celebrit. Vysílaly se speciální verze s celebritami nebo účastníky už uplynulých řad. Výhra ale nešla do jejich kapes nýbrž například na dobročinné účely.

Big Brother je spojen i s řadou negativních jevů. Jednak se všude hodně kritizoval. Bohužel se objevily i nepříjemné události. V první řadě vysílané v Portugalsku kopl soutěžící Marco svoji spolubydlící do břicha. Za agresivní chování byl vyloučen. V Srbsku kvůli tragédii předčasně ukončili druhou sérii. 28. prosince se tři vyloučení stali obětí dopravní nehody. Show byla zastavena a peníze na výhru rozděleny mezi soutěžící. 43. den čtvrté řady v Británii narušilo podezření na uložení bomby. Prostor vily se tak musel evakuovat. Místo prohledala policie. Žádnou výbušninu nenašla a tak se po necelých pěti hodinách obyvatelé do vily vrátili. Policie zasahovala i u čtvrté řady verze Celebrity Big Brtoher ve Velké Británii. Peter Burms tvrdil, že kožich, který má na sobě, je vyrobený z gorily. Protože držení výrobku z takovéto kožešiny je v Británii zakázané, musela věc přešetřit policie.

Vzhledem k tomu, že kamery sledují dění ve vile 24 hodin, můžou tak dodávat materiál pro speciální placený kanál. V řadě zemí se za poplatek mohli diváci do vily podívat kdykoliv. A to nejen přes speciální program ale i přes internet, kde si mohli dokonce volit pohled z libovolné kamery. Např.: ve Velké Británii nejde ale o přímý přenos. Vše je o 10-15 minut zpožděno. A to z toho důvodu, aby se dal cenzurovat nevysílatelný obsah.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .