RRTV potvrdila 11 milionů pokuty za reality show

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání potvrdila svá rozhodnutí o udělení milionových pokut televizím Nova a Prima za ohrožení mravní výchovy mládeže v reality show Big Brother a VyVolení. Pokuty ve výši 4, resp. 7 a půl milionu udělila již loni v listopadu, Městský soud v Praze ovšem vyhověl žalobám provozovatelů televizí a rozhodnutí o pokutách zrušil.

Za porušení povinnosti nezařazovat v době od 6:00 do 22:00 hodin do vysílání pořady, které mohou ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých podle ustanovení §32, odstavce 1, písmene g) vysílacího zákona ve třech dílech VyVolených loni v září udělila rada Primě pokutu čtyři miliony, ze stejného důvodu dostala Nova za čtyři zářijové díly Big Brothera pokutu 7,5 milionu korun. Pokuty ve stejné výši udělila Rada již loni v listopadu, Městský soud v Praze její rozhodnutí na návrh  Primy a Novy zrušil. Více viz článek Soud zrušil první pokuty pro Big Brother za 17 milionů.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na včerejším zasedání svůj verdikt zopakovala. Předseda rady Václav Žák ČTK řekl, že soud pokuty zrušil proto, že obě televize neměly možnost nahlédnout do spisu rady týkající se pokut. „Poté, co tu možnost dostaly, rada pokuty obnovila,“ řekl Žák. Před měsícem ze stejných příčin opět udělila Primě pokuty za díly loňské první řady VyVolených ve výši 11,5 milionu korun; zároveň tehdy Primě dala pokutu 1,05 milionu korun za několik dílů druhé řady VyVolených z letošního jara.


V průběhu první řady reality show VyVolení, kterou Prima vysílala loni od srpna do prosince, si televize vysloužila za stejné prohřešky pokuty v celkové výši 22,5 milionu korun. Ještě větší ohrožení podle Rady představovala konkurenční reality show Big Brother na TV Nova, která od rady dostala ze stejných důvodů pokuty ve výši 43,3 milionu korun. Podle provozovatelů komerčních televizí šlo o abnormálně vysoké pokuty, které v jiných zemích nemají obdoby. Podrobnosti v článku Zahradník: Pokuty za reality show jsou u nás zdaleka nejvyšší.


Další pokuty dnes podle ČTK dostaly Nova a Česká televize za reportáže, v nichž podle názoru rady porušily zákonem stanovenou povinnost poskytovat objektivní a vyvážení informace. U Novy to je 400.000 Kč za reportáž z 28. února s názvem Nakapschováno v cyklu Na vlastní oči. Reportáž se týkala tendru na výběr mýtného. „Nebyl dán prostor protistraně a nebylo také doloženo, že by se protistrana vyhýbala dát vyjádření,“ uvedl pro ČTK Žák. Stotisícovou pokutu dostala i ČT za příspěvek v hlavní zpravodajské relaci Události z 22. května letošního roku, který se týkal Týdne zdravotnického neklidu. Podle Žáka reportáž obsahovala chybné informace.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .