Rádia a televize ve Finsku

Finský veřejnoprávní rozhlas vysílá zprávy i v latině. Ačkoliv veřejnoprávní YLE ovládá stát, organizace je na vládě nezávislá. YLE, která existuje již od roku 1926, provozuje pět národních televizních programů a řadu rozhlasových stanic. Finsko se ale může pochlubit i třetí soukromou televizí v Evropě, která vysílá už od roku 1957.

99,9 % finského veřejnoprávního vysílatele YLE ovládá stát. Organizace podléhá ministerstvu dopravy a informatiky. YLE (švédsky Rundradion) existuje už od roku 1926. Je členem Evropské vysílací unie EBU a její náklady pokrývají z devadesáti procent koncesionářské poplatky. Ačkoliv YLE vlastní z velké většiny stát, podnik pracuje nezávisle na vládě.


YLE provozuje pět národních televizních programů a řadu rozhlasových stanic. YLE Radio 1 je zaměřeno na kulturu a zpravodajství. Vysílá aktuální a podrobné zprávy, diskusní pořady, klasickou hudbu (koncerty Symfonického orchestru Finského rozhlasu), jazz, folk, world music a náboženskou hudbu. YLEX je hudební stanicí zaměřenou převážně na mladé posluchače. Podíl hudby dosahuje 70ti procent. Cílovou skupinou jsou posluchači ve věku 17 až 27 let. Kromě aktuálních hitů hraje zahraniční i regionální pop a rock. Menšinovým žánrům jsou pak vyhrazené speciální pořady.


YLE Radio Suomi je stanicí s národními a regionálními zprávami, servisem, informacemi, sportem a zábavou. YLEQ vysílá v Helsinkách analogově a na jihu Finska digitálně. Přináší politické pořady a kulturní programy oblíbené u mladých dospělých. YLE Radio Extrem (RADIO X3M) je zaměřeno na mladé, vysílá ale švédsky. Švédština je totiž mateřským jazykem šesti procent Finů. Stanice hraje hudbu, hlavně pop a rock, nebrání se ale ani menšinovým žánrům, přináší zprávy, kulturu, sport a pořady pro děti. I YLE Radio Vega vysílá ve švédštině. Informační a kulturní program oslovuje širokou cílovou skupinu. Playlisty obsahují jak pop tak jazz nebo klasickou hudbu. Sámi Radio je stanicí vysílající v laponštině. Program je připravován ve spolupráci se Švédy a Nory.


Digitálně pak můžou finští posluchači přijímat tyto stanice. YLE Radio Peili je zpravodajským kanálem, který přináší zprávy a  diskusní pořady ostatních rozhlasových a také televizních stanic YLE. Hraje se tu i hudba a to klasický jazz. Stanice je vysílána také analogově a to prostřednictvím středních vln. Ylen Klassinen je stanicí orientovanou na klasickou hudbu a digitální program ve švédštině přináší YLE VegaPlus. YLE má i několik výcvikových stanic. 


Finský rozhlas také provozuje vysílání do zahraničí. YLE Radio Finland vysílá na krátkých a středních vlnách ve finštině, švédštině, angličtině a ruštině. YLE World a YLE Mondo vysílají do celého světa přes satelit. Program sestává i z pořadů převzatých například od CRI (China Radio International, viz Nevšední svět krátkých vln – China Radio International ), Deutsche Welle, ruského nebo anglického vysílání BBC, francouzského RFI, španělského RNE (viz Rozhlasová scéna v zahraničí – Španělsko ), Dánského rozhlasu (viz Mediální scéna v Dánsku a na Faerských ostrovech )a samozřejmě také jednotlivých zahraničních redakcí Finského rozhlasu. To nejlepší z programů YLE World a YLE Mondo vysílá pro cizince ve Finsku Capital FM, které je možné zachytit v hlavním městě a pak částečně v Turku, Lahti a městě Kuopio. Finský rozhlas se chlubí tím, že je jediný, kdo vysílá mezinárodně zprávy v latině. Nuntii Latini je týdenní přehled nejdůležitějších událostí vysílaný v klasické latině.


YLE TV1 vysílá zprávy, dokumenty, vzdělávací i kulturní pořady a také filmy. YLE TV2 se zaměřuje především na děti a mládež, přináší sport a zábavu. Důležitým prvkem vysílání je regionální zpravodajství. Nabídkou těchto dvou analogových stanic rozšiřuje digitální vysílání. Zpravodajství stanice YLE24 je možné sledovat také na internetu nebo mobilních zařízeních např.: PDA. YLE Teema se věnuje umění, vědě a vzdělání.  YLE FST je plnoformátovým programem vysílaným programem ve švédštině. Přináší zprávy, zábavu, pořady pro děti a severské filmy a seriály. Spousta pořadů se vysílá s finskými titulky. Do zahraničí pak přes satelit směřuje digitální kanál TV Finland, který přináší výběr pořadů z produkce YLE a komerčního MTV3.


MTV3 začalo vysílat 13. srpna 1957 jako MTV a stalo se tak třetí soukromou televizí Evropy. Zpočátku se MTV muselo o vysílací frekvence dělit. Až do roku 1993 byly spolumajiteli MTV3 (tehdy TV3) YLE a Nokia. Stanici ovládly v roce 1995 mediální skupiny Bonnier a Proventus, které získaly i MTV3+, SubTV, Urheilukanava a Radio Nova. MTV3 je stejně jako Nelonen celoplošnou televizí. Podíl na trhu se pohybuje kolem 38%.  V logu je oko sovy, které v roce 2003 nahradilo sovu samotnou. Mediální skupina Bonnier funguje už od roku 1834. Vznikla ve Stockholmu a orientuje se hlavně na tištěná média a knihy. Působí jak ve Švédsku tak Finsku nebo i Německu.


MTV3 přináší finským divákům řadu zahraničních seriál. Mj. South Park, 24 hodin nebo Simpsonovi. Více na mladé diváky je zaměřen dceřiný kanál SubTV. Ten vysílá hlavně shows a seriály převážně z USA jako American Idol, 24 hodin, Futurama nebo finskou verzi reality-show Big Brother.


Druhým celoplošným komerčním kanálem je už zmíněná stanice Nelonen. Jde o klasickou plnoformátovou televizi, která vysílá od 1. června 1997. Více jak polovinu jejího programu tvoří nakoupené americké a evropské zábavní formáty. Velkou část stanice ovládá SanomaWSOY. Program stanic Nelonen a MTV3 je i na stránkách YLE.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .