Komerční média na Islandu

Země gejzírů má řadu soukormých televizí i rádií. Island má i svého Ruperta Murdocha. Tak se přezdívá majiteli velice vlivné mediální skupiny 365 ljósvakamiðlar, která vlastní řadu elektronických i tištěných médií. Jón Ásgeir Jóhannesson je stejně jako Murdoch obviňován z toho, že ovlivňuje politiku.

Největší a nejstarší komerční televizí na Islandu je Stöð 2. Tento program začal vysílat v roce 1986, kdy vláda umožnila vnik privátních televizí. Stöð 2 znamená Kanál 2. Stanice vysílá analogově prostřednictvím pozemních vysílačů a přes systém Digital Island. Stöð 2 vysílá jako placená televize. Protože ale příjmy z poplatků od předplatitelů nestačí pokrýt všechny náklady, vysílá kanál i reklamu. Podle údajů společnosti NLC (Northern Lights Communications – provozovatel programu), je abonenty padesát procent Islanďanů. Měsíční poplatek činí přibližně 50 euro.


Některé pořady se vysílají nekódovaně. Bez placení můžou diváci sledovat zpravodajskou relaci Frettir, která se vysílá denně v 18.30.  Zprávy jsou společné se zpravodajským kanálem NFS. Nekódovaná byla i islandská Superstar (Idol Stjörnuleit) a také islandská podoba soutěže Chcete být milionářem? Zatímco v ostatních zemích nastupuje do boje o horké křeslo 10 kandidátů, tady jich je jen šest. Hlavní výhrou je pouhý jeden milion islandských korun. To je v přepočtu jen zhruba 320 000 Kč. Z přejatých formátů a pořadů nabízí Stöð 2 ještě Simpsonovi, The Oprah Winfrey Show, The Osbournes, Výměnu manželek a další známé i méně známé programy. Americké pořady běží na Islandu většinou jen s několikaměsíčním zpožděním. Většina zahraniční produkce pochází z USA, Velké Británie nebo Austrálie. Pořady se většinou vysílají v původním znění v islandskými titulky.


Z té vlastní produkce stojí za zmínku tyto pořady. Jediná snídaně v televizi se jmenuje Ísland í bítið a vysílá ji právě Stöð 2. Začátek je v 6.58, konec v 9.00. Souhrn nejdůležitějších událostí daného dne přináší Ísland i dag – Island dnes. Denní magazín, který z různých pohledů rozebírá život na Islandu, jeho politiku, kulturu a zábavu. Obsahuje i zprávy, sport a počasí. Neděle je časem pro talk show Silfur Egils, kde hovoří všichni ti, kteří utvářeli nebo se účastnili událostí posledního týdne. Týdenním zpravodajským magazínem je Kompás. Kromě zpravodajství a publicistiky se na obrazovce stanice Stöð 2objevuje i zábava a také kultura.


Eldsnöggt með Jóa Fel je oblíbeným pořadem o vaření. Mezi oblíbené relace patří i Sjálfstætt fólk (Nezávislí lidé) plný rozhovorů. Historii přibližuje divákům pořad Einu sinni var… (Bylo, nebylo…). Talenty hledají v pořadu Það var lagið (podobný jako u nás dříve vysílaná Šance Josefa Dvořáka). Nechybí ani skeče v pořadu Stelpurnar, pořad o životním stylu a designu Veggfóður, soutěžní kviz Meistarinn a závody islandských poníků Kóngur um stund.


Stöð 2 patří stejně jako zpravodajksý kanál NFS (zkratka pro Nýja fréttastöðin) společnosti 365 ljósvakamiðlar, která je součástí největší mediální skupiny na Islandu 365. Její vlajkovou lodí jsou noviny Fréttablaðið, rozhlasová stanice Bylgjan a televizní stanice Stöð 2. Majitelem společnosti 365 je koncern Dagsbrún, který provozuje operátora Og Vodafone, telefonního poskytovatele P/F Kall a další firmy. Nitky vedou až k investiční společnosti Baugur Group. Ta má podíl nejen v televizích a rádiích ale také ve společnostech zabývajících se softwarem, provozujících supermarkety a dalších.


Skupina 365 ještě provozuje televizi Sýn, řadu menších televizí a stanici Sirkus. Ta vysílá například seriály Přátelé, Akta X nebo Smallville. Skupina provozuje i rozhlasové stanice Bylgjan, Létt 96,7 a FM 957 zaměřenou na nejnovější hity. Krom toho vlastní ještě jeden internetový portál a řadu menších novin. Dvě rozhlasové stanice vysílá i veřejnoprávní RÚV.


Diváci na Islandu mají možnost sledovat i křesťanský televizní program Omega Christian Television. Ta zahájila vysílání 28. července 1992. V současnosti je možné ji naladit v jihozápadní části Islandu a nebo přijímat přes satelit. Islandský telekom Síminn provozuje televizní stanici Skjár einn, která vysílá řadu amerických sitcomů, reality shows atd. Skjár einn je možné sledovat pomocí analogové terestrické televize a také přes ADSL společnosti Síminn. Konkurentem je Sirkus.


Islandští diváci si můžou vybrat z mnohem víc programů. V nabídce je ještě filmový kanál Stöð 2 – Bió, hudební PoppTíví (oboje součást 365), Enski boltinn věnovaný anglickému fotbalu a ve městě Akureyri mají ještě stanici Aksjón.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .